Bogumił Godfrejów, urodzony 11 czerwca 1976 roku w Krakowie, to osobowość znana w świecie sztuki filmowej. Jako polski operator filmowy, jego praca w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju polskiej kinematografii.
Posiada on bogate doświadczenie w branży filmowej, które zdobył dzięki różnorodnym projektom, w których brał udział jako operator. Jego umiejętności techniczne oraz artystyczny zmysł sprawiają, że jest cenionym profesjonalistą w swoim fachu.
Życiorys
Bogumił Godfrejów uzyskał wykształcenie artystyczne, kończąc liceum sztuk pięknych w Krakowie. Następnie kontynuował swoją edukację na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie zdobył dyplom w roku 1999.
W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma uznanymi twórcami filmowymi, w tym z Sławomirem Fabickim, Hansem-Christianem Schmidem oraz Maurusem vom Scheidt. Jego współpraca obejmowała również Grzegorza Packa, Jacka Filipiaka oraz Christopha Starka. Ponadto miał okazję współpracować z Jurisem Kursietisem, Barbarą Albert, a także Denijalem Hasanovićem.
W swoim dorobku artystycznym można odnaleźć również pracę z Natalią Beristain, Armaganem Ballantyne’m oraz Ozanem Aciktanem. Jego współpraca z Janem Komasą oraz Borysem Lankoszem również wpisuje się w bogaty wachlarz jego doświadczeń zawodowych.
Obecnie Bogumił Godfrejów mieszka w Krakowie, gdzie kontynuuje swoją aktywność twórczą.
Filmografia (jako autor zdjęć)
Filmografia Bogumiła Godfrejowa jako autora zdjęć jest niezwykle bogata i różnorodna. Jego prace obejmują wiele znakomitych produkcji, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
- Claire (1999) – etiuda w reżyserii M. Fazlejewa, która została nagrodzona Złotą Kijanką na VII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Toruniu,
- Kręgi snu (2000) – kolejna etiuda, również w reżyserii M. Fazlejewa, która zdobyła Złotą Kijankę na VIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Toruniu,
- Męska sprawa (2001) – etiuda w reżyserii Sławomira Fabickiego, która została nominowana do Oscara,
- Światła (2003) – film w reżyserii Hansa-Christian Schmidta, który uzyskał nominację do Felixa (Europejskiej Nagrody Filmowej) za najlepsze zdjęcia w 2003 roku w Berlinie oraz Brązową Kamerę na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Operatorów Filmowych „Braci Manaki” w Bitoli w Macedonii,
- Zerwany (2003) – film w reżyserii Jacka Filipiaka,
- Wie Licht Schmeckt (2005) – etiuda w reżyserii Maurusa vom Scheidta,
- Requiem (2005) – kolejna produkcja Hansa-Christian Schmidta,
- Z odzysku (2005) – w reżyserii S. Fabickiego,
- Hi way (2006) – film w reżyserii Jacka Borusińskiego,
- Środa, czwartek rano (2007) – film w reżyserii Grzegorza Packer,
- Burza (2009) – w reżyserii Hansa-Christian Schmidta,
- Tabu (2011) – dokument o ostatnich latach życia Georga Trakla, zrealizowany przez Christopha Starka,
- Ci, którzy żyją i umierają (2012) – w reżyserii Barbary Albert,
- Modris (2014) – film w reżyserii Jurisa Kursietisa,
- Kochaj! (2016) – reżyseria Marty Plucińskiej,
- Annemin Yarasi (2016) – produkcja, która także zyskała uznanie,
- Opowieści z Meksyku (2016) – kolejny film w jego dorobku,
- Catalina (2017) – w reżyserii Denijala Hasanovicia,
- Pod powierzchnią (2018) – w reżyserii Borysa Lankosza,
- Nosorożec (2021) – film w reżyserii Ołeha Sencowa,
- Fenomen (2023) – reżyseria Małgorzaty Kowalczyk.
W latach 2002–2011 Bogumił Godfrejów realizował również kilka teledysków dla łódzkiego rapera O.S.T.R. a w roku 2003 stworzył spektakl Teatru Telewizji „Łucja i jej dzieci” w reżyserii Sławomira Fabickiego, za który zdobył nagrodę za zdjęcia na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie w 2004 roku.
Godfrejów współpracuje również z Teatrem Ludowym w Krakowie, gdzie w 2007 roku przygotował wizualizacje do sztuki Petra Zelenki „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Andrzeja Celińskiego, a w 2017 roku do sztuki Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reżyserii Aleksandry Popławskiej. Ponadto Godfrejów jest autorem zdjęć do popularnych seriali, takich jak Spotkania, Kryminalni, Odwróceni oraz Ultraviolet.
Nagrody
1999: Złota Kijanka, przyznana na festiwalu Camerimage za znakomite zdjęcia do filmu „Claire” (PWSFTviT),
2000: Złota Kijanka za zdjęcia do filmu „Kręgi snu” (PWSFTviT),
2003: Brązowa Kamera przyznana za film „Światła”, nagroda za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Braci Manaki” w Bitoli,
2006: Złote Lwy za zdjęcia do filmu „Z odzysku” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Nominacje
2001: nominacja do Oscara za film „Męska sprawa” (przy współpracy ze Sławomirem Fabickim).
Przypisy
- Bogumił Godfrejów, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 18.06.2018 r.]
- a b FilmPolski.pl – Łucja i jej dzieci [online], filmpolski.pl [dostęp 19.04.2018 r.]
- Bogumił Godfrejow współpracuje z łódzkimi hiphopowcami [online], lodz.wyborcza.pl [dostęp 19.04.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zygmunt Stenwak | Ewa Włodarska | Anatol Krakowiecki | Walery Maliszewski | Jarosław Bester | Wiatr (raper) | Paweł Moszumański | Jacek Romanowski | Andrzej Kozak | Adam Bełcikowski | Mikołaj Woubishet | Grzegorz Matysik | Bogumił Książek | Donatan | Jerzy Kaszycki | Ewa Gargulińska | Jerzy Gablenz | Maria Grossek-Korycka | Roman Dyląg | Janina GarściaOceń: Bogumił Godfrejów