Tomasz Gąsowski


Tomasz Józef Gąsowski to wybitna postać w polskim środowisku akademickim. Urodził się w 1947 roku w Krakowie, co zaowocowało jego ścisłym związkiem z tym historycznym miastem, które jest znane z bogatej tradycji intelektualnej.

Jako historyk oraz profesor nauk humanistycznych, specjalizuje się w dwóch kluczowych dziedzinach: historii Polski od XIX do XX wieku oraz w relacjach polsko-żydowskich. Jego prace badawcze mają ogromne znaczenie dla zrozumienia zarówno krajowej historii, jak i społeczeństwa w kontekście wielokulturowości.

Gąsowski jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednej z najstarszych uczelni w Polsce, a także pełni rolę kierownika Katedry Kultur Mniejszości Narodowych Akademii Ignatianum w Krakowie.

Życiorys

W 1997 roku, po obronie rozprawy pt. Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX w., zdobył stopień doktora habilitowanego. Następnie, w 2003 roku, otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

W 1989 roku był aktywnym członkiem Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” oraz liderem kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu w okręgu Kraków – śródmieście. Jako współzałożyciel Klubu Jagiellońskiego, Ośrodka Myśli Politycznej oraz Komitetu Konserwatywnego, miał znaczący wpływ na kształtowanie myśli politycznej w regionie. Udało mu się również zorganizować Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie, gdzie pełni funkcję prezesa.

W swoim życiu politycznym pełnił wiele istotnych ról, w tym przewodniczącego Forum Prawicy Demokratycznej w Krakowie. Był także członkiem władz Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. W 2001 roku zasiadał w komitecie honorowego poparcia Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych.

W 2009 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za jego wybitne zasługi na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność w ramach przemian demokratycznych oraz za osiągnięcia w dziedzinie kultury, nauki, sportu i wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo, w 2001 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Sanoka” za jego zaangażowanie w powołanie PWSZ w Sanoku.

Jest również członkiem Kapituły Medalu „Niezłomnym w słowie”, co podkreśla jego związki z działalnością na rzecz prawdy i wartości w życiu społecznym.

Wybrane książki

W dorobku Tomasza Gąsowskiego znajdują się liczne publikacje, które poruszają kluczowe tematy związane z historią Polski i społecznością żydowską. Oto wybrane tytuły, które zasługują na szczególną uwagę:

  • Wojna polsko-bolszewicka: 1919–1920 (1990),
  • Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku (1996),
  • Bitwy polskie (1999).

Przypisy

  1. Nominacje generalskie i odznaczenia państwowe w Narodowe Święto Niepodległości. prezydent.pl, 11.11.2009 r.
  2. Medal Niezłomnym w Słowie. 13.12.2001 r.
  3. Czesław Skrobała. Gaudeamus w grodzie Grzegorza. „Tygodnik Sanocki”. Nr 41 (518), s. 7, 12.10.2001 r.

Oceń: Tomasz Gąsowski

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:10