Otton Beiersdorf


Otton Beiersdorf był znaczącą postacią w polskiej historiografii, urodził się 19 marca 1914 roku w Krakowie, gdzie również zmarł 16 lipca 2006 roku. Jako polsko-austriacki historyk, zyskał reputację i uznanie w środowisku akademickim dzięki swoim badaniom oraz publikacjom.

W ciągu swojej kariery naukowej pełnił funkcję profesora na renomowanych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Wyższej Szkole Pedagogicznej. Jego prace miały znaczący wpływ na rozwój dyscypliny historycznej w Polsce.

Życiorys

Otton Beiersdorf przyszedł na świat w autochtonicznej rodzinie niemieckiej, gdzie był jedynym synem Niemca sudeckiego, Waldemara Beiersdorfa, oraz Emmy, z d. Grünhauser. Jego matka była córką Edmunda, który był dagerotypiarzem oraz litografem, a także jednym z pionierów fotografii w Krakowie. Po zakończeniu II wojny światowej otworzyła się przed nim ścieżka kariery naukowej, która zaprowadziła go najpierw do Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie na Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się głównie na historii Polski w XIX wieku.

W trakcie swojej pracy naukowej stworzył wiele ważnych dzieł, z których do najważniejszych można zaliczyć:

  • Papiestwo a sprawa polska,
  • Rewolucja francuska 1789-1794 (1960),
  • Kraków wobec powstania listopadowego (1981),
  • Galicja wobec powstania styczniowego (1990).

Otton Beiersdorf zmarł w Krakowie, gdzie znalazł swój ostatni spoczynek na cmentarzu Rakowickim.


Oceń: Otton Beiersdorf

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:15