Marek Graniczny


Marek Antoni Graniczny, urodzony w 1947 roku w Krakowie, to postać, która w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju polskiej geologii. Był nie tylko wybitnym specjalistą w tej dziedzinie, ale również profesorem i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.

W ciągu swojego życia miał znaczący wpływ na kształcenie wielu pokoleń studentów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Niestety, jego życie zakończyło się 24 kwietnia 2017 roku, pozostawiając za sobą bogate dziedzictwo akademickie oraz szereg badań, które stanowią istotny wkład w naukę.

Życiorys

W 1965 roku Marek Graniczny rozpoczął swoją edukację na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obronił pracę magisterską na temat Charakterystyki inżyniersko-geologicznej doliny Narwi oraz przyległych wysoczyzn w okolicy miejscowości Izbiszcze-Topilec. Po zakończeniu studiów, w 1971 roku, związał się zawodowo z Państwowym Instytutem Geologicznym, gdzie kontynuował rozwijanie swoich umiejętności i wiedzy geologicznej.

W marcu 1974 roku odbył roczne studia z zakresu zastosowania geologii inżynierskiej w budownictwie wodnym, co pozwoliło mu na dalszy rozwój kariery. W 1976 roku przeszedł do Samodzielnej Pracowni, a następnie do Zakładu Fotointerpretacji Zdjęć Satelitarnych i Lotniczych, który w 1982 roku przyjął nazwę Zakład Fotogeologii. W końcu lat 70. kształcił się w zakresie teledetekcji geologicznej w renomowanym International Training Center w Holandii oraz u amerykańskiej służby geologicznej w Sioux Falls i Flagstaff.

Jego starania przyczyniły się do wdrożenia metod teledetekcji w Polsce. W 1982 roku uzyskał doktorat, broniąc pracę pt. Charakterystyka strukturalna i hydrogeologiczna Bełchatowskiego Obszaru Węglowego w kontekście badań teledetekcyjnych. Był także pomysłodawcą i wykonawcą „Mapy Fotogeologicznej Polski”, która powstała na bazie zdjęć satelitarnych. Oprócz tego współtworzył „Mapę Fotogeologiczną Sudetów” (1986) oraz „Mapę Fotogeologiczną Karpat i Zapadliska Przedkarpackiego”, a także „Mapę Kosmotektoczną Europy Wschodniej”.

W latach 1982-83 swoje umiejętności wykorzystał w Centrum Teledetekcji Irackiej Służby Geologicznej, gdzie opracował mapę tektoniczną tego kraju, opierając się na danych teledetekcyjnych, geofizycznych, strukturalnych oraz sejsmologicznych. W 1987 roku kierował zespołem odpowiedzialnym za mapę fotogeologiczną południowo-wschodniej Mongolii. W roku 1995 uzyskał habilitację w dziedzinie geologii oraz teledetekcji geologicznej, a w 2003 roku zdobył profesurę.

Marek Graniczny był pionierem teledetekcji geologicznej. Jako ekspert w dziedzinie fotointerpretacji zdjęć lotniczych i satelitarnych brał udział w międzynarodowym programie INTERKOSMOS. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego komisji ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju w stowarzyszeniu EuroGeoSurvey, skupiającym europejskie służby geologiczne. Swoją wiedzą dzielił się ze specjalistami z Iraku, Maroka, Korei, Wietnamu, Czechosłowacji, Angoli i Zambii, prowadząc liczne kursy.

Dodatkowo, wykładał na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, a także uczestniczył w międzynarodowych kursach organizowanych przez ONZ. Na swoim koncie ma kilkaset publikacji zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych, które przyczyniły się do popularyzacji wiedzy geologicznej w Polsce.


Oceń: Marek Graniczny

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:14