Witold Kosiński urodził się 13 sierpnia 1946 roku w Krakowie i zmarł 14 marca 2014 roku w Warszawie. Był wybitnym polskim matematykiem oraz informatykiem, który znacząco wpłynął na rozwój wielu dziedzin nauki. W szczególności jest znany jako twórca innowacyjnej generalizacji liczb rozmytych — Skierowanych Liczb Rozmytych.
Witold Kosiński przez długie lata był związany z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadził badania naukowe oraz kształcił młode pokolenia naukowców. Współpracował jako prorektor ds. naukowych w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, a także pełnił funkcję Kierownika Katedry Systemów Inteligentnych na tej samej uczelni. Dodatkowo był wykładowcą na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Profesor Kosiński był ekspertem w zakresie termodynamiki ośrodków ciągłych oraz propagacji fal. Jego specjalizacja obejmowała również podstawy matematyczne informatyki, kładąc szczególny nacisk na systemy inteligentne, logikę rozmytą oraz algorytmy genetyczne.
Naukowiec ten miał wszechstronne zainteresowania, które obejmowały nie tylko matematykę stosowaną, ale także równania hiperboliczne, mechanikę continuum, sieci neuronowe, a także komputerową analizę obrazów oraz inteligencję obliczeniową. Witold Kosiński nie tylko prowadził badania, ale również był aktywnym wychowawcą przyszłych kadr naukowych oraz wielu pokoleń młodzieży akademickiej.
Oprócz działalności naukowej, był także zapalonym sportowcem, co z pewnością przyczyniło się do jego wszechstronności i wytrwałości w dążeniu do celów naukowych oraz edukacyjnych.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Witold Kosiński, po ukończeniu VII Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, w 1964 roku uzyskał świadectwo dojrzałości. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1969 roku obronił pracę magisterską pt. O istnieniu funkcji dwóch zmiennych spełniającej pewną nierówność różniczkową. W 1972 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN) w Warszawie, broniąc rozprawy pt. Liniowa teoria materiałów reologicznych z wewnętrznymi zmianami strukturalnymi.
W 1984 roku Kosiński uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie mechaniki stosowanej i mechaniki technicznej, broniąc pracy pod tytułem Równania ewolucji ciał dyssypatywnych. Jego osiągnięcia akademickie zostały docenione przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który w 1993 roku nadał mu tytuł profesora.
Przez znaczną część swojej kariery zawodowej był związany z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN, początkowo jako adiunkt, a później jako profesor nadzwyczajny w Zakładzie Mechaniki Ośrodków Ciągłych. Zdobył kilka nagród, m.in. w 1981 roku nagrodę Sekretarza Naukowego PAN oraz nagrody Dyrektora IPPT PAN w latach 1983, 1986 i 1998.
W latach 1986-1999 kierował Samodzielną Pracownią Optyczno-Komputerowych Metod Mechaniki w Ośrodku Mechaniki i Informatyki Stosowanej w IPPT PAN. Od 2001 roku był zewnętrznym członkiem Rady Naukowej IPPT PAN oraz przewodniczącym Komisji ds. Przewodów Doktorskich z dziedziny informatyki.
W latach 1999–2005 pełnił obowiązki Prorektora ds. Naukowych Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych (PJWSTK), a także kierował Katedrą Systemów Inteligentnych. Był aktywnym członkiem Senatu PJWSTK oraz Rady Wydziału Informatyki.
Jako ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, w 1996 roku dołączył do zespołu Zakładu Mechaniki Środowiska na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Po utworzeniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy objął stanowisko kierownika Zakładu Systemów Baz Danych i Inteligencji Obliczeniowej na Wydziale Matematyki, Fizyki i Techniki w Instytucie Mechaniki i Informatyki Stosowanej tej uczelni. W 2009 roku objął przewodnictwo Rady IMIS.
Witold Kosiński zarządzał wieloma projektami naukowymi, w tym w ramach KBN. Był także uczestnikiem licznych międzynarodowych konferencji naukowych oraz wykładowcą na polskich uczelniach, m.in. na Politechnice Białostockiej na Wydziale Informatyki oraz w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także na zagranicznych ośrodkach naukowych.
Działalność zagraniczna
W trakcie swojej kariery zawodowej w IPPT PAN, Witold Kosiński miał okazję uczestniczyć w różnorodnych stypendiach naukowych, które znacznie podniosły jego doświadczenie międzynarodowe. W latach 1975-1976 przebywał na stypendium w University of Iowa (USA), gdzie pracował w Division of Materials Engineering w ramach National Science Foundation.
Jego późniejsze wyjazdy badawcze obejmowały Niemcy, gdzie w latach 1983-1985 oraz 1988 odbywał stypendia w renomowanych instytucjach, takich jak Institut für Angewandte Mathematik na Uniwersytecie w Bonn, Institut für Mathematik na Uniwersytecie w Heidelbergu oraz Institut für Mechanik na Technische Hochschule Darmstadt. Te lata spędzone w Niemczech były niezwykle owocne dla jego rozwoju naukowego.
Bardzo ważnym etapem jego kariery były wizyty jako profesor w uznanych instytucjach edukacyjnych. Miał zaszczyt być profesorem wizytującym w Laboratoire Modélisation en Mécanique na Université Pierre et Marie Curie w Paryżu w latach 1989/1990. Następnie, w 1991 roku, prowadził zajęcia w Department of Mathematics and Computer Science na Loyola University w New Orleans, USA, a także współpracował w latach 1994-1995 z Faculté des Sciences et Techniques na Université Aix – Marseille III we Francji.
W ciągu swojej kariery Kosiński odwiedzał wiele innych instytucji na całym świecie. Jego badania prowadziły go na uczelnie we Włoszech, takie jak University of Napoli oraz University of Rome „La Sapienza”, a także do Niemiec, gdzie pracował na Universität Rostock. Dodatkowo, miał okazję współpracować z akademickimi ośrodkami w Japonii, m.in. na Nagoya University, a także w Stanach Zjednoczonych oraz Irlandii.
Nie można pominąć faktu, że Witold Kosiński był również stypendystą Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej (Japan International Cooperation Agency – JICA), co zaowocowało wieloma wizytami w Japonii, gdzie mógł dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
Działalność stowarzyszeniowa
Witold Kosiński zyskał uznanie jako aktywny członek wielu stowarzyszeń i towarzystw naukowych, które skupiają się na zainteresowaniach związanych z matematyką, informatyką oraz innymi naukami ścisłymi.
Do jego najbardziej znaczących afiliacji należą m.in.:
- Polskie Towarzystwo Matematyczne, którego członkiem jest od 1979 roku, a także zasiadał w Zarządzie Oddziału Warszawskiego,
- Polskie Towarzystwo Informatyczne,
- Polskie Towarzystwo Sieci Neuronowych, w którym również pełnił funkcję członka Zarządu,
- Towarzystwo Przetwarzania Obrazów, będące inicjatywą Kosińskiego, w której był także wiceprezesem,
- Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu,
- Stowarzyszenie JAAP – JICA Alumni Association in Poland,
- Polskie Stowarzyszenie Sztucznej Inteligencji, w którym Kosiński figuruje jako założyciel oraz członek Komisji Rewizyjnej,
- Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej,
- American Mathematical Society, z którą jest związany od 1973 roku,
- International Society for Interaction of Mechanics and Mathematics,
- Komitet Informatyki PAN oraz Komitet Mechaniki PAN, w tym komitety programowe organizujące konferencje, jak m.in. Konferencja Zastosowań Matematyki przez Instytut Matematyczny PAN oraz International Conference on Artificial Intelligence and Soft Computing (ICAISC),
- komitety redakcyjne i naukowe licznych czasopism naukowych, takich jak Archiwum Mechaniki Stosowanej (Archives of Mechanics), Metody Informatyki Stosowanej (aktualnie Journal of Theoretical and Applied Computer Science), Machine Graphics and Vision oraz Journal of Applied Mathematics and Computer Science,
- Societas Humboldtiana Polonorum, gdzie piastuje stanowisko Przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej.
W latach 2000–2011, Witold Kosiński pełnił także rolę redaktora naczelnego Annales Societatis Mathematicae Polonae Series III, poświęconych Zastosowanej Matematyce oraz Matematyce dla Społeczeństwa, będących wydawnictwem Polskiego Towarzystwa Matematycznego (PTM).
Ważniejsze publikacje oraz działalność jako promotor
Witold Kosiński jest uznawanym redaktorem wielu ważnych tomów prac zbiorowych oraz materiałów konferencyjnych, które przyczyniły się do naukowego postępu w swojej dziedzinie.
Wśród jego osiągnięć, Kosiński jest autorem dwóch znaczących monografii, które zasługują na szczególną uwagę:
- W. Kosiński: Wstęp do teorii osobliwości pola i analizy fal, PWN, Warszawa-Poznań (1981),
- W. Kosiński: Field Singularities and Wave Analysis in Continuum Mechanics, Ellis Horwood Limited – John Wiley & Sons, PWN – Polish Scientific Publishers, Chichester, New York, Brisbane, Toronto, Warsaw (1986).
Oprócz wymienionych monografii, Kosiński opublikował także ponad 220 prac naukowych, co czyni go jednym z aktywnie działających naukowców w swoim obszarze.
W ramach swojej działalności akademickiej, był promotorem 11 prac doktorskich, a także licznych prac magisterskich i inżynierskich, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój młodych naukowców.
Prywatnie
W ciągu niemal czterech i pół dekady, Witold Kosiński był związany z Ewą Kosińską, w tym czasie pełniąc rolę redaktora w Polskim Wydawnictwie Ekonomicznym. Dumny ojciec Izabeli oraz Witolda Konrada, poświęcał wiele czasu rodzinnie oraz swoim pasjom.
Całe życie Kosiński spędził z zamiłowaniem do sportu. Jego ulubionymi dyscyplinami były tenis, pływanie, kajakarstwo, a także nurkowanie głębinowe, w którym posiadał licencję PADI. Innym z jego hobby był taniec, co również znacząco wpływało na jego sposób spędzania wolnego czasu.
Po jego śmierci, Witold Kosiński został pochowany na cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze 134-3-20, gdzie spoczywa obok wielu znanych postaci.
Bibliografia (wybrane pozycje)
Oto wyróżnione pozycje bibliograficzne, które przedstawiają istotne osiągnięcia Witolda Kosińskiego w dziedzinie teorii zbiorów rozmytych oraz ich zastosowań.
- Witold Kosiński, Piotr Prokopowicz, Agnieszka Rosa, Defuzzification functionals of Ordered Fuzzy Numbers, IEEE Trans. Fuzzy Systems, 21 (6), 2013, 1163-1169, DOI: 10.1109/TFUZZ.2013.2243456,
- Bartłomiej Starosta i Witold Kosiński, Metasets, certainty and uncertainty, w: Rozdział X w książce New Trends in Fuzzy Sets, Intuitionistic Fuzzy Sets, Generalized Nets and Related Topics. Tom I: Foundations, Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk, Warszawa, 2013, s. 139–165, ISBN 83-894-7546-4,
- Anna Chwastyk i Witold Kosiński, Fuzzy calculus with applications, Mathematica Applicanda, (Matematyka Stosowana 16/57), 41 (1), 47-96, 2013,
- Witold Kosiński, Tomasz Kuźmierczyk, Paweł Rembelski, Marcin Sydow, Zastosowanie algorytmu mrówkowego do obliczania zróżnicowanej sumaryzacji jednostek na semanticznych grafach wiedzy, w: Materiały konferencyjne Federated Conference on Computer Science and Information Systems (FedCSIS), 2013, Kraków, 8-11 września 2013, publikacje IEEE, s. 69–76,
- Witold Kosiński, Anna Chwastyk, Ordered Fuzzy Numbers w kontekście problemów finansowych oraz rachunkowych, w: Materiały z 2013 Joint IFSA World Congress i NAFIPS Annual Meeting, IFSA/NAFIPS 2013, art. nr 6608459, s. 546–551,
- W. Konrad Kosiński, Witold Kosiński, Rafał Muniak, Zastosowanie zbiorów rozmytych w ocenie projektów inwestycyjnych, Management and Production Engineering Review, 4 (2), 50-62, DOI: 10.2478/mper-2013-0015,
- Dariusz Kacprzak, Witold Kosiński, W. Konrad Kosiński: Dane o akcjach finansowych i zbiory rozmyte, w: L. Rutkowski i in. (red.), 12 Międzynarodowa Konferencja, ICAISC 2013, Zakopane, Polska, czerwiec 2013, Materiały, Część I, LNAI 7894, Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2013, s. 259–270,
- Magdalena Kacprzak, Witold Kosiński, Katarzyna Wegrzyn-Wolska: Różnorodność opinii oceniana przy użyciu zbiorów rozmytych, w: L. Rutkowski i in. (red.), 12 Międzynarodowa Konferencja, ICAISC 2013, Zakopane, Polska, czerwiec 2013, Materiały, Część I, LNAI 7894, Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2013, s. 271–281,
- Bartłomiej Starosta, Witold Kosiński: Metasets, intuicyjne zbiory rozmyte i niepewność, w: L. Rutkowski i in. (red.), 12 Międzynarodowa Konferencja, ICAISC 2013, Zakopane, Polska, czerwiec 2013, Materiały, Część I, LNAI 7894, Springer-Verlag Berlin Heidelberg 2013, s. 388–399.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: ZDZISŁAW POMIANOWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.12.2019 r.]
- Jacek Czerniak: Kosinski's heritage UKW. [dostęp 15.01.2015 r.]
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej: informacje o prof. W. Kosińskim. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu: in memoriam. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Nekrolog PJWSTK. wyborcza.pl. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Ogólnopolska Konferencja Zastosowań Matematyki: Rada Programowa. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Witold Kosiński: webpage: lista publikacji. [dostęp 06.01.2015 r.]
- American Mathematical Society: contributions (str. 593). [dostęp 06.01.2015 r.]
- Polskie Towarzystwo Matematyczne. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Societas Humboldtiana Polonorum: Wspomnienie o prof. W. Kosińskim. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Nekrolog VII Liceum im. J. Słowackiego w Warszawie. wyborcza.pl. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Witold Kosiński: webpage: kariera naukowa. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Witold Kosiński: webpage: zatrudnienie. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Uniwersytet Białostocki: Wydział Informatyki PB: informacje o prof. W. Kosińskim. [dostęp 17.12.2014 r.]
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN: Członkowie Rady Naukowej IPPT PAN. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Witold Kosiński: webpage: zainteresowania. [dostęp 02.11.2014 r.]
- JAAP - JICA Alumni Association in Poland: Album „In Japan” 2000. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Polskie Towarzystwo Informatyczne: Wspomnienie o prof. W. Kosińskim. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN: Komisje Rady Naukowej IPPT PAN. [dostęp 02.11.2014 r.]
- Polskie Stowarzyszenie Sztucznej Inteligencji: Sprawozdanie z Walnego Zebrania PSSI w dn. 08.11.2013 r.
- International Union Of Theoretical And Applied Mechanics: Report 2012 (str. 91). [dostęp 08.12.2014 r.]
- Towarzystwo Przetwarzania Obrazów: członkowie. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Towarzystwo Przetwarzania Obrazów: władze. [dostęp 06.01.2015 r.]
- Polskie Towarzystwo Sieci Neuronowych: Protokół z I Walnego Zebrania. [dostęp 05.01.2015 r.]
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: Instytut Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW: historia i Rada Instytutu. [dostęp 02.11.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Godłowski | Rudolf Fryderyk Friedlein | Alexander Schenker | Janusz Domaniewski | Jakub Zakrzewski (fizyk) | Jan Krzysztof Frąckowiak | Andrzej Jakubik | Piotr Laidler | Marian Plezia | Paweł Czartoryski | Andrzej Białas | Zygmunt Klemensiewicz (fizyk) | Jerzy Fusiecki | Adam Podgórecki | Magdalena Fikus | Aleksandra Kasznik-Christian | Andrzej Świątoniowski | Ignacy Król | Leon Cyfrowicz | Jan AdamusOceń: Witold Kosiński