Aleja Adama Mickiewicza to szeregowa aleja znajdująca się w Krakowie, wzdłuż której rozciągają się ważne obszary miejskie. Jej lokalizacja pomiędzy Czarną Wsią, co jest częścią dzielnicy V Krowodrza, a Piaskiem, w obrębie dzielnicy I Stare Miasto, czyni ją istotnym punktem komunikacyjnym.
Ta aleja, prowadząca z południa na północ, jest jednym z kluczowych arterii, które tworzą II obwodnicę Krakowa. Jej północny ciąg kontynuuje al. J. Słowackiego, podczas gdy na południe znajduje się al. Z. Krasińskiego. Warto dodać, że Aleja Adama Mickiewicza składa się z dwóch trójpasmowych ulic, które są rozdzielone pasem zieleni, co dodaje uroku temu miejskiemu krajobrazowi.
W kontekście transportu, razem z al. Z Krasińskiego oraz al. J. Słowackiego, aleja ta tworzy popularny ciąg komunikacyjny znany jako Aleje Trzech Wieszczów. Ta historyczna nazwa odnosi się do znaczących postaci literackich Polski, co podkreśla kulturowe dziedzictwo tego obszaru.
Aleja ma również bogatą historię, ponieważ do roku 1912, fragmenty tej przestrzeni nosiły inne nazwy, w tym: pomiędzy ul. Karmelicką i ul. Czarnowiejską ulica Piotra Michałowskiego oraz pomiędzy ul. Czarnowiejską a ul. Wolską (obecnie znaną jako Piłsudskiego) ulica Żabia.
Historia
Przed utworzeniem alei Adama Mickiewicza w Krakowie, na jej obecnym miejscu znajdował się wał ziemny, a na zachód od niego istniał Bastion I ½ „Na Piasku”, który był częścią austriackiej Twierdzy Kraków. Wzdłuż wału dodatkowo biegł nasyp, stworzony w okresie między 1887 a 1888 rokiem, dla działającej wówczas kolej obwodowej.
W 1905 roku miasto zdecydowało się na wykupienie obszaru obwałowań od wojska, co było związane z likwidacją wewnętrznej linii fortów. Teren ten, aż do 1909 roku, stanowił granicę Krakowa. W ramach reformy, w tym samym roku, do miasta przyłączono kilka wsi, które znajdowały się na zachód od istniejącej linii fortyfikacji, co znacznie powiększyło obszar urbanistyczny Krakowa.
W 1911 roku przeprowadzono likwidację linii kolei cyrkumwalacyjnej. W tym kontekście podjęto decyzję o stworzeniu szerokiego bulwaru obwodowego, który miał na celu poprawienie komunikacji w rejonie. W skład nowej alei włączono istniejące już wcześniej ulice: Michałowskiego oraz Żabią, co pozwoliło na harmonijną integrację nowego rozwiązania komunikacyjnego z otoczeniem.
Dzięki tym działaniom powstała aleja – nowoczesny, reprezentacyjny bulwar z dwoma pasami ruchu, oddzielonymi pasem zieleni, który pełnił funkcję traktu spacerowego. W 1912 roku nowo powstającej alei nadano obecną nazwę, upamiętniając tym samym Adama Mickiewicza, jednego z najważniejszych polskich poetów.
Zabudowa
Wzdłuż pierwszej strony alei Mickiewicza, która posiada numery nieparzyste, znajdują się znaczące obiekty krakowskich uczelni wyższych oraz historyczne czynszowe kamienice, w tym najstarsze budynki usytuowane między ulicami Czarnowiejską a Karmelicką.
Do ciekawszych realizacji architektonicznych należy:
- al. Mickiewicza 3 – budynek o modernistycznym stylu, który pierwotnie pełnił funkcję Seminarium Śląskiego. Jego projekt powstał dzięki współpracy architektów Zygmunta Gawlika oraz Franciszka Mączyńskiego w roku 1926. Na zewnątrz można zobaczyć rzeźby ewangelistów, których autorem jest Xawery Dunikowski. Dzisiaj obiekt należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego i mieści kilka instytutów oraz biuro kanclerza uczelni.
- al. Mickiewicza 21 – to historyczny budynek, który pierwotnie służył jako Collegium Agronomicum UJ, zaprojektowany przez Józefa Sarę w 1908 roku. Aktualnie funkcjonuje jako Collegium Godlewskiego Uniwersytetu Rolniczego.
Wszystkie budynki znajdujące się po stronie zachodniej alei, które mają numery parzyste, to obiekty muzealne, biblioteki oraz uczelnie, położone w pobliżu malowniczego parku. Cała pierzeja została w 2020 roku ujęta w rejestrze zabytków.
- al. Mickiewicza 22 – modernistyczny obiekt Biblioteki Jagiellońskiej (starej), zaprojektowany przez Wacława Krzyżanowskiego w 1931 roku.
- al. Mickiewicza 24-28 – siedziba Uniwersytetu Rolniczego, obejmująca Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt oraz bibliotekę główną, którą zaprojektowali Stanisław Juszczyk i Marta Bińkowska w 1960 roku. Interesującym elementem są rzeźby Bronisława Chromego znajdujące się przed tą budowlą.
- al. Mickiewicza 30 – stanowi główną siedzibę Akademii Górniczo-Hutniczej, zaprojektowanej przez Sławomira Odrzywolskiego oraz Wacława Krzyżanowskiego w 1921 roku. Budynek ten pomieścił Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, a także biuro Rektora.
- al. Mickiewicza (w kierunku pl. Inwalidów) – mieści Park Krakowski im. Marka Grechuty.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 30.08.2023 r.]
- Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Franciszka Bohomolca w Krakowie | Aleja Jerzego Waszyngtona w Krakowie | Ulica Garbarska w Krakowie | Aleja Marszałka Ferdynanda Focha w Krakowie | Ulica gen. Leopolda Okulickiego w Krakowie | Ulica gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Krakowie | Aleja płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego w Krakowie | Aleja Powstania Warszawskiego w Krakowie | Ulica Gołębia w Krakowie | Aleja Przyjaźni w Krakowie | Ulica Felicjanek w Krakowie | Plac Juliusza Kossaka w Krakowie | Ulica Estery w Krakowie | Ulica Dworska w Krakowie | Ulica Czapskich w Krakowie | Rondo 308 Dywizjonu w Krakowie | Nowy Kleparz | Ulica Krakusa w Krakowie | Ulica Mogilska w Krakowie | Ulica gen. Józefa Dwernickiego w KrakowieOceń: Aleja Adama Mickiewicza w Krakowie