Ulica Ignacego Paderewskiego w Krakowie


Ulica Ignacego Paderewskiego to ważna arteria w Krakowie, która znajduje się w dzielnicy I Stare Miasto na Kleparzu. Stanowi ona istotne połączenie pomiędzy rynek Kleparski a placem Jana Matejki.

Charakteryzuje się skromną, jednojezdniową strukturą, co czyni ją mniej zatłoczoną w porównaniu do innych miejskich ulic. Z uwagi na swoje położenie pełni istotną rolę w komunikacji miejskiej i życiu lokalnej społeczności.

Warto zwrócić uwagę на rynek Kleparski, z którym ulica jest połączona, ponieważ jest to miejsce o bogatej historii i kulturalnym znaczeniu dla Krakowa.

Historia

Ulica, która obecnie znamy jako Ignacego Paderewskiego, została wytyczona w dziewiętnastym wieku, a jej forma kształtowała się w latach dziewięćdziesiątych tego okresu. Powstała jako istotne połączenie pomiędzy rynek Kleparski a placem Jana Matejki. Wcześniej te dwa miejsca tworzyły jedną, spójną całość. Na początku funkcjonowała pod nazwą ul. Targowisko, by w 1903 roku przybrać miano ul. Adama Asnyka. Następnie, w 1912 roku, Rada Miasta Krakowa nadała ulicy dzisiejszą nazwę, w celu upamiętnienia Ignacego Jana Paderewskiego, znanego polskiego pianisty, kompozytora, a także zasłużonego działacza niepodległościowego oraz polityka.

Na rogu ulicy Ignacego Paderewskiego oraz rynku Kleparskiego 8 niegdyś mieszkał znany Ludwik Waryński. Dzisiaj w tym miejscu, przy ul. Ignacego Paderewskiego 4, od 2017 roku swoją działalność prowadzi Żywe Muzeum Obwarzanka, które przyciąga wielu odwiedzających.

Zabudowa

Obecny charakter zabudowy ulicy Ignacego Paderewskiego w Krakowie jest głównie mieszkalny, co wiąże się z dużą liczbą kamienic czynszowych, które powstały w późnym XIX wieku oraz na początku XX wieku.

  • Na ul. Ignacego Paderewskiego 1 znajduje się gmach Dyrekcji Kolei Państwowych, który powstał w 1888 roku. Jego projekt został przesłany z Wiednia. W pobliżu można znaleźć rynek Kleparski 20 oraz pl. Jana Matejki 12.
  • ul. Ignacego Paderewskiego 2 to adres, pod którym mieści się gmach Główny Akademii Sztuk Pięknych. Budynek ten projektował Maciej Moraczewski w latach 1879–1880. W okolicy znajdują się również pl. Jana Matejki 13 oraz ul. Basztowa 19.
  • Na ul. Ignacego Paderewskiego 4 możemy zobaczyć kamienicę, która powstała około 1880 roku.

Relevant information above has been developed based on the Gminna ewidencja zabytków in Krakowie.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.02.2024 r.]
  2. W Krakowie otwarte zostanie Żywe Muzeum Obwarzanka [online], www.rmf24.pl [dostęp 21.02.2024 r.]
  3. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 21.02.2024 r.]
  4. Teresa Stanisławska-Adamczewska, Jan Adamczewski: Kraków, ulica imienia.... Kraków: BiK, 2000 r. ISBN 83-87023-08-6.
  5. Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995 r. ISBN 83-85579-48-6.
  6. Jan Adamczewski, Mała Encyklopedia Krakowa, Kraków 1996 r.

Oceń: Ulica Ignacego Paderewskiego w Krakowie

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:16