Kawerna w Bodzowie


Kawerna znana jako Kawerna w Bodzowie to wyjątkowe miejsce, które znajduje się na wzgórzu Solnik w Dzielnicy VIII Dębniki Krakowa. Usytuowana jest pod samym szczytem, co dodaje jej szczególnego uroku i tajemniczości.

Co ciekawe, kawerna znajduje się jedynie około 150 metrów od pozostałości fortu artyleryjskiego 53 „Bodzów”. To niewielka odległość sprawia, że obie te atrakcje są świetnymi punktami do zwiedzania dla pasjonatów historii oraz miłośników malowniczych widoków.

Opis obiektu

W kawernie, wykutej w skałach, dostępnych jest sześć otworów, z czego nr 5 i 6 prowadzą w kierunku południowo-wschodnim. Otwór nr 6, który znajdował się w najwyższym punkcie kamieniołomu, jest obecnie zasypany. Natomiast obok niego, na tej samej wysokości, znajduje się otwór nr 5. Z tych otworów prowadzą w głąb skały korytarze, które łączą się z dużymi komorami znajdującymi się wewnątrz. Z tych komór można wydostać się na drugi brzeg zbocza przez otwory oznaczone jako nr 1, 2, 3 i 4. Otwór nr 4 usytuowany jest na szczycie wzgórza.

Najdogodniejszymi wejściami do kawerny są otwory nr 2 i 3, które skierowane są w stronę północną. Krótkie korytarze za tymi otworami prowadzą do sali o wymiarach 15 m × 6 m. Wewnątrz kawerny znajdują się również dwie duże komory oraz trzy mniejsze, które są ze sobą połączone systemem korytarzy. Większe komory mają prostokątne kształty, osiągające rozmiary 28 × 6 m oraz wysokość 3 m.

Kawerna została wykuta w wapieniach pochodzących z jury późnej. Na dnie jej korytarzy oraz komór leży drobny wapienny gruz zmieszany z gliną. Warto zaznaczyć, że nie występują tam nacieki, przez co kawerna pozostaje sucha. Tylko podczas deszczowych dni w niektórych miejscach strop przecieka. Światło słoneczne dociera jedynie do części przy otworach oraz do komory, która znajduje się za otworami nr 2 i 3.

W zimowej porze roku między otworami nr 2 i 3 a otworem nr 5 można zauważyć przewiew powietrza. Warto również wspomnieć, że w zimie kawernę wykorzystują nietoperze do hibernacji.

Historia

Kawerna w Bodzowie jest częścią fortu artyleryjskiego nr 53, znanego jako „Bodzów”, który stanowi jeden z kluczowych elementów Twierdzy Kraków. Budowla została wykuta przez Austriaków w okresie od 1914 do 1916 roku, a jej głównym celem było zapewnienie schronienia. Plany oraz dokumentację dotyczącą tego obiektu sporządził B. Słobodzian w lutym 1997 roku.

Warto również wspomnieć o innym istotnym obiekcie, który znajduje się na południowych zboczach Solnika. Osobną kawerną fortu „Bodzów” jest kawerna Kostrze, która zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie, nad ul. Tyniecką.

Przypisy

  1. a b c d BogdanB. Słobodzian BogdanB., Kawerna w Bodzowie, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 07.10.2019 r.]
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 28.09.2019 r.]
  3. Janusz Bogdanowski, Warownie i zieleń twierdzy Kraków, Kraków, 1979 r.

Oceń: Kawerna w Bodzowie

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:25