Tunel nad Okapem Drugi


Tunel nad Okapem Drugi, znany również jako Tunel nad Okapem II oraz Schronisko nad Okapem II, to istotny punkt znajdujący się na malowniczym wzgórzu Winnica w Tyńcu. Obiekt ten ma duże znaczenie zarówno z perspektywy przyrodniczej, jak i historycznej.

Administracyjnie schronisko położone jest w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. Z kolei z punktu widzenia geograficznego, znajduje się ono na Wzgórzach Tynieckich, które są częścią Pomoście Krakowskiego, w makroregionie Bramy Krakowskiej.

Wzgórza Tynieckie są nie tylko atrakcyjne z perspektywy turystycznej, ale również zostały włączone do chronionego obszaru Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, co dodatkowo podkreśla ich znaczenie w kontekście ochrony przyrody i możliwości rekreacyjnych.

Opis obiektu

Schronisko zlokalizowane jest w obrębie skały Skurwysyn, z tyłu za popularną restauracją „Tarasy Tynieckie”. Z parkingu przy tej restauracji można dostrzec charakterystyczny, duży, czarny okap tej skały. Pod wspomnianym okapem usytuowane jest Schronisko w Winnicy Drugie, które stanowi centralny punkt doliny. Nad tym okapem znajdują się trzy mniej widoczne otwory jaskiń: Tunel nad Okapem Pierwszy, Tunel nad Okapem Drugi oraz Tunel nad Okapem Trzeci.

Otwór znajdujący się w środku to właśnie otwór Tunelu Drugiego. Jego wymiar to 0,4 × 0,5 m, a sam otwór położony jest na wysokości 10 metrów nad dnem doliny. Dotarcie do niego wymaga pokonania trudnej wspinaczki, ocenianej na poziomie VI.3–VI.6 w polskiej skali. Otwór jest najmniejszy spośród wymienionych i wymaga pewnych umiejętności wspinaczkowych, aby go osiągnąć.

Za wąskim otworem prowadzi krótki i prosty korytarzyk, który można pokonać na długości zaledwie 3 metrów. Niestety dalsza część korytarza jest zablokowana przez wąskie przejście, które uniemożliwia dalszą eksplorację. Po tym zwężeniu, węższy korytarzyk kieruje się w stronę Tunelu nad Okapem Pierwszym.

Warto zaznaczyć, że to schronisko uformowało się w wapieniach datowanych na późną jurę. W obiekcie nie występują nacieki, a namulisko jest dość skąpe, ponieważ składa się głównie z piasku i skalnego rumoszu. Ponadto, wnętrze schroniska jest całkowicie widne, co sprzyja jego obserwacji.

Historia

„Historia schroniska nigdy nie była szeroko opisana w literaturze. Po raz pierwszy zwrócili uwagę na niego M. Pruc oraz T. Kościelniak w sierpniu 1999 roku. To właśnie oni stworzyli kompletną dokumentację oraz opracowali plan tego obiektu. W roku 2000, podczas sporządzania inwentarza jaskiń Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, schronisko zostało wymienione jako Schronisko nad Okapem II.

Przypisy

  1. a b c d e MarcinM. Pruc MarcinM., Tunel nad Okapem II, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 14.10.2019 r.]
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 14.10.2019 r.]
  3. Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewodnik wspinaczkowy, Warszawa, RING, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7
  4. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2
  5. J. Baryła, A. Górny, M. Pruc, B. Słobodzian, M. Szelerewicz, Inwentarz jaskiń Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Warszawa: Jaskinie Doliny Wisły, arch. Ministerstwa Środowiska, 2000, s. 213

Oceń: Tunel nad Okapem Drugi

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:9