Schronisko Kręte w Panieńskich Skałach


Schronisko Kręte to niezwykle malownicze miejsce w Panieńskich Skałach, położone na wzgórzu Sowiniec. To serce między exotycznymi zbiorowiskami, skrywa się w Lesie Wolskim w Krakowie, oferując zapierające dech w piersiach widoki oraz wyjątkowe doświadczenia przyrodnicze.

Geograficznie schronisko to umiejscowione jest w mezoregionie Pomost Krakowski, który stanowi część większego makroregionu, znanego jako Brama Krakowska. Dzięki temu miejsce to jest idealne do eksploracji i odkrywania uroków otaczającej przyrody, co czyni je atrakcyjnym celem zarówno dla turystów, jak i lokalnych miłośników przyrody.

Opis obiektu

Obiekt opisywany jest jako wyjątkowe miejsce, usytuowane w głównej grupie Panieńskich Skał, pod rozległym okapem skalnym. Charakteryzuje się on dosyć szerokim, acz niskim otworem wejściowym, który szybko przechodzi w wąski korytarz krasowy. Tę charakterystyczną rurą można przejść na długości około 2 metrów, jednak niedługo potem staje się ona zbyt ciasna dla dalszego postępu. Dodatkowo, z lewej strony omawianej rury odchodzi krótkie, ślepo kończące się odgałęzienie, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym dla osób eksplorujących podziemne formacje.

Schronisko to powstało w wapieniach z późnej jury i cechuje się ubogą szatą naciekową, składającą się głównie z drobnych i zwietrzałych polew. Zbiory namuliskowe są całkiem obfite, a ich podstawowym składnikiem są liście, które nawiewane są przez wiatr. W zimie schronisko to staje się miejscem, w którym formują się imponujące lodowe sople, dodając mu niepowtarzalnego uroku w tym okresie. Przy wejściu do otworu, które znajduje się pod wspomnianym okapem, można dostrzec mech Fissidens gracilifolius, który wzbogaca tę naturalną scenerię.

Schronisko to ma długą historię, ponieważ było znane od dawna. Po raz pierwszy wspomniał o nim S. Zaręczny w 1894 roku. Później T. Fischer zaznaczył je na szkicu jaskiń Skał Panieńskich w 1938 roku, natomiast M. Szelerewicz i A. Górny uwzględnili je w swoim spisie jaskiń w 1986 roku. Dokumentację tego unikalnego obiektu opracowali M. Pruc i J. Baryła w październiku 1999 roku, a plan wykonał M. Pruc.

Przypisy

  1. a b c d JanuszJ. Baryła JanuszJ., MaricinM. Pruc MaricinM., Schronisko Kręte w Panieńskich Skałach, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 29.10.2019 r.]
  2. M. Szelerewicz, A. Górny, Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Warszawa-Kraków: Wydawnictwo PTTK Kraj, 1986 r.
  3. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wyd. Naukowe PWN, 1998 r.
  4. S. Zaręczny, Atlas geologiczny Galicyi, Kraków: Nakł. Akademii Umiejętności, 1894 r.

Oceń: Schronisko Kręte w Panieńskich Skałach

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:14