Kawerna Magazyn


Kawerna Magazyn to fascynująca przestrzeń, która znajduje się w malowniczym uroczysku Skałki Twardowskiego, umiejscowionym w Dzielnicy VIII Dębniki w Krakowie. To niezwykle interesujące miejsce usytuowane jest w murze skalnym, który należał niegdyś do nieczynnego kamieniołomu Kapelanka.

Specjalne położenie Kawerny Magazyn zauważymy u podstawy północno-wschodniej sekcji ściany wspomnianego muru, znanej jako Rdzawe Zacięcie. To miejsce nie tylko urzeka swoim naturalnym pięknem, ale również tajemniczą atmosferą, czyniąc je idealnym punktem do odkrywania krakowskich atrakcji.

Opis obiektu

Otwór kawerny, zaliczany do obiektów o wyjątkowych cechach architektonicznych, jest łatwo dostępny poprzez ścieżkę, która prowadzi obok majestatycznego skalnego muru. Wchodząc do środka, natrafiamy na murowane wejście z półokrągłym sklepieniem, które zostało w 2019 roku zabezpieczone metalową kratą oraz drzwiami.

Po przekroczeniu progu, naszym oczom ukazuje się korytarz główny o długości 25 metrów i stałej szerokości wynoszącej 1,96 metra. Na końcu tego korytarza, w obie jego strony odchodzą prostopadłe tuneliki. Lewy z nich jest stosunkowo krótki, natomiast prawy okazał się bardziej rozbudowany, jego długość sięga 14 metrów.

W przypadku prawego korytarza, zauważamy w dwóch miejscach zwężenie, które dawniej mogło pełnić funkcję drzwi. Na końcu tego korytarza, w kierunku prostopadłym, znajduje się kolejny tunel, mierzący 35 metrów długości i mający identyczną szerokość co korytarz główny, czyli 1,96 metra.

Wnętrze tej kawerny jest również znane z bocznych wnęk; po stronie prawej znajdują się ich cztery, a po lewej stronie – trzy. Dwie z wnęk po prawej stanowią przestronne komory, których wymiary wynoszą 10,5 metra długości i 3 metry szerokości. Na końcu korytarza widnieje ocembrowany komin, którego wysokość osiąga 26,5 metra.

Warto podkreślić, że zarówno komory, jak i korytarze zdobią łukowate sklepienia, starannie wykonane i pokryte tynkiem. Ponadto ich posadzki zostały zrealizowane w technologii betonowej lub wyłożone cegłą, co nadaje im trwałość i estetykę.

Historia

Kawerna została stworzone przez Austriaków na krótko przed wybuchem I wojny światowej. Pełniła istotną funkcję jako magazyn amunicji dla Twierdzy Kraków. W czasie okresu międzywojennego jej użytkownikiem było wojsko. Po zakończeniu II wojny światowej, wojskowa struktura przekształciła ją w miejsce przechowywania materiałów wybuchowych, które były niezbędne dla pobliskiego kamieniołomu Zakrzówek.

W sierpniu 2008 roku Mariusz Szelerewicz przygotował kompleksową dokumentację oraz szczegółowy plan dotyczący kawerny.

Przypisy

  1. a b c d MariuszM. Szelerewicz MariuszM., Kawerna Magazyn, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 06.10.2019 r.]
  2. JerzyJ. Górecki JerzyJ., EdytaE. Sermet EdytaE., Kamieniołomy Krakowa – dziedzictwo niedocenione [online] [dostęp 05.10.2019 r.]
  3. Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przewodnik wspinaczkowy, Warszawa, RING, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7
  4. Jan Piwowoński, Mury które broniły Krakowa, Kraków, 1991

Oceń: Kawerna Magazyn

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:15