Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Saska)


Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny i konwentualny związany z zakonem księży sercanów. Jego lokalizacja to dzielnica XIII Podgórze w Krakowie, a dokładny adres to ul. Saskiej 2, w rejonie Płaszowa.

Urok tej niewielkiej, jednonawowej budowli, zaprojektowanej przez Franciszka Mączyńskiego, tkwi w jej modernistycznym stylu, a także w ciekawym użyciu materiałów budowlanych. Kościół został zbudowany w latach 1930-1931 na powierzchni około 200 m², przy zastosowaniu żelbetu i cegły, co sprawia, że jest to obiekt o niezwykle interesującej konstrukcji. Centralnym punktem świątyni jest ołtarz główny, którego projektantem był Jan Budziło.

Historia parafii sięga września 1928 roku, kiedy to księża sercanie przybyli do Płaszowa i rozpoczęli budowę domu zakonnego. Prace nad kościołem ruszyły w krótkim czasie i już 4 października 1931 roku nastąpiło jego poświęcenie przez ks. infułata Kulinowskiego, pełniącego obowiązki w imieniu ks. kardynała Adama Sapiehy. W kościele ufundowano także dwa boczne ołtarze: jeden z nich jest poświęcony Matce Bożej Płaszowskiej, której wizerunek został uroczyście wprowadzony do wnętrza kościoła 21 listopada 1931 roku, natomiast drugi ołtarz dedykowany jest św. Józefowi.

Początkowo świątynia pełniła funkcje rektoralne w ramach parafii podgórskiej. Status kościoła parafialnego uzyskała 1 stycznia 1939 roku, kiedy to erygowano parafię w Płaszowie.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 11.09.2021 r.]

Oceń: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie (ul. Saska)

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:24