Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Krakowie (Wola Justowska)


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski to niezwykła świątynia, która ma swoje korzenie w Komorowicach. Po pewnym czasie popadł w potrzebę zmiany lokalizacji, co doprowadziło do jego przeniesienia do Woli Justowskiej, która znajduje się w Krakowie.

Historia kościoła jest interesującym przykładem religijnej i kulturowej ewolucji tego regionu. Obiekt ten, mimo przeniesienia, zachowuje wiele elementów charakterystycznych dla swojej pierwotnej lokalizacji, a jego przeszłość jest świadectwem głębokich tradycji religijnych oraz architektonicznych wpływów.

Historia

Wzniesienie świątyni miało miejsce przypuszczalnie w pierwszej połowie XVI wieku. W okresie przed rokiem 1644 obiekt został rozbudowany i znajdował się wówczas w miejscowości Komorowice, gdzie pierwotnie nosił wezwanie św. Jana Chrzciciela. Kościół przeszedł liczne renowacje i przez pewien czas mógł pełnić rolę protestanckiego domu modlitwy.

W drugiej połowie lat czterdziestych XX wieku świątynię przeniesiono do Woli Justowskiej, planując włączyć ją do zakładanego skansenu, który jednak ostatecznie nie powstał. W 1951 roku kościół uzyskał status kościoła parafialnego, a w Komorowicach przed II wojną światową zbudowano nowy, większy murowany obiekt.

Ten drewniany kościół miał konstrukcję zrębową i charakterystyczną wieżę, której hełm ozdabiały cztery mniejsze wieżyczki, a nad dachem znajdowała się sygnaturka. Świątynia miała prostokątną nawę oraz wyodrębnione prezbiterium, zamknięte trzema ścianami w kształcie ośmioboku. Obok kościoła mieściła się zakrystia oraz dwie kruchty, a całą budowlę otaczały soboty. Nad nawą, od zachodniej strony, znajdował się chór muzyczny oparty na dwóch słupach; na belce tęczowej można było zobaczyć krucyfiks z XVI wieku. Niestety, nawa uległa spaleniu w nocy z 13 na 14 lipca 1978 roku.

Kościół w latach 1984–2002

Niezwłocznie po tragicznym pożarze zapadła decyzja o odbudowie kościoła, którym kierował Janusz Gawor. W 1984 roku dokonano ponownej konsekracji budowli. Wiernie odtworzono drewnianą konstrukcję dawnego kościoła z Komorowic, jednak osadzono ją na murowanej krypcie, wewnątrz której znalazły się rzeźby autorstwa Bronisława Chromego. Niestety, ta nowa budowla także padła ofiarą pożaru, który miał miejsce w nocy z 5 na 6 kwietnia 2002 roku, a ocalała jedynie murowana krypta. Wśród mieszkańców istnieją przypuszczenia, że przyczyną pożaru mogło być podpalenie. W 2013 roku w związku z tym incydentem zatrzymano osobę podejrzaną o podłożenie ognia.

Kościół po roku 2009

Po tragedii jaką był pożar trwały nieustanne starania o odbudowę kościoła. W 2009 roku zaprezentowano projekt, który zakładał budowę większego obiektu murowanego. Propozycja ta wywołała jednak olbrzymie kontrowersje wśród mieszkańców oraz w środowisku konserwatorskim. W 2016 roku rozpoczęto odbudowę na podstawie nowego projektu. Zakładał on budowę murowanego przyziemia, które zostało nakryte emporą, jako chórem nad nawą główną, a także stworzenie obiektu na poziomie chóru, nawiązującym do spalonej bryły kościoła. Ostatecznie kościół oddano do użytku w maju 2020 roku.

Odniesienia w kulturze

W tym wyjątkowym kościele zrealizowano ostatnią scenę kultowego filmu „Potop”, który został wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana. To miejsce nie tylko zachwyca swoją architekturą, ale również stanowi ważny punkt odniesienia w polskiej kinematografii.

Przypisy

  1. Maria Oleksiewicz: 535 dni Potopu, część IV. [dostęp 21.05.2018 r.]
  2. Tygodnik Powszechny Online [online], www.tygodnik.com.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  3. Budowa kościoła: Kraków – Wola Justowska. Parafia Wola Justowska. [dostęp 15.07.2017 r.]
  4. Ogólne informacje o Inwestycji – materiały dla potencjalnych wykonawców umożliwiające wstępną ocenę planowanej inwestycji. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. [dostęp 15.07.2017 r.]
  5. Kalendarium przygotowań do budowy. [w:] Parafia – Kraków Wola Justowska [online]. [dostęp 11.07.2015 r.]
  6. Wola Justowska: kościół murowany zamiast drewnianego. [w:] Gazeta.pl Kraków [online]. 27.01.2010 r. [dostęp 01.04.2010 r.]
  7. Staną dwa kościółki na Woli Justowskiej?. [w:] Gazeta.pl Kraków [online]. 17.03.2010 r. [dostęp 01.04.2010 r.]

Oceń: Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Krakowie (Wola Justowska)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:23