Park Tysiąclecia w Krakowie


Park Tysiąclecia, ulokowany w sercu Krakowa, to malownicza przestrzeń, która cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów. Ten miejski park rozciąga się na powierzchni 10,99 ha, stając się idealnym miejscem do rekreacji oraz wypoczynku na świeżym powietrzu.

Znajduje się w Dzielnicy XV Mistrzejowice, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Tysiąclecia. Park ten jest ograniczony od południa aleją gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, co pozwala na łatwy dostęp do jego terenu. Z kolei od wschodu i północy otaczają go bloki mieszkalne, które stanowią część wspomnianego osiedla.

Od zachodniej strony park graniczy z osiedlem Oświecenia, tworząc spójną przestrzeń, która sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dzięki swojej lokalizacji oraz atrakcyjnym rozwiązaniom architektonicznym, Park Tysiąclecia jest ulubionym miejscem zarówno na spokojne spacery, jak i na rodzinne wycieczki.

Historia

Park Tysiąclecia to znakomity przykład przemyślanej ingerencji w przestrzeń miejską, który powstał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Został zaprojektowany jako część większego przedsięwzięcia architektoniczno-urbanistycznego, związanego z rozwojem Mistrzejowic. Teren, na którym został zbudowany park, był wcześniej wykorzystywany do upraw rolnych. Specyficzne ukształtowanie terenu sprawiło, że realizacja zabudowy mieszkaniowej lub usługowej była w tym miejscu niemożliwa.

W początkowych latach XXI wieku park wzbogacił się o drewniany amfiteatr. Niestety, konstrukcja ta nie przetrwała długo, ponieważ została zniszczona przez pożar, który mógł być spowodowany przez lokalnych wandali. Na szczęście po pewnym czasie na terenie parku stoi nowa, stalowa scena plenerowa, która służy różnorodnym wydarzeniom artystycznym.

Tragiczny wypadek miał miejsce 28 czerwca 2009 roku, kiedy to samolot Cessna 172, należący do Aeroklubu Warszawskiego, rozbił się w Parku Tysiąclecia, w odległości około 600 metrów od miejsca startu. W wyniku tej katastrofy zginął pilot oraz jeden z pasażerów. Niestety, samolot uległ całkowitemu zniszczeniu, a w parku zostały połamane drzewa oraz zniszczony fragment terenu. W celu upamiętnienia ofiar tego strasznego zdarzenia, w południowej części parku stanął pomnik–głaz.

W latach 2019–2020 przeprowadzono kompleksową rewitalizację parku. Umożliwiła ona m.in. modernizację alejek, które w miejscach z instalacjami podziemnymi wykonano z asfaltobetonu oraz kostki bezfazowej. Oświetlenie zostało odnowione, a park wzbogacono o nowe elementy małej architektury takie jak: ławki, leżaki, stoliki do gry w szachy z siedziskami oraz kosze na śmieci.

Rewitalizację objęła również remont fontanny oraz sceny plenerowej. Powstały nowe atrakcje, takie jak punkt widokowy, skatepark, alejka sensoryczna, boisko do siatkówki plażowej oraz siłownia plenerowa. Dodatkowo wprowadzone zostały nowe rabaty z krzewinkami oraz nowe nasadzenia drzew. Przebudowane zostały również place zabaw – zarówno dolny, jak i górny – poprzez remont części istniejących urządzeń oraz montaż nowych.

W procesie odnowy roślinności z parku usunięto 22 drzewa oraz krzewy. W zamian za to posadzono 48 drzew, 4702 krzewy liściaste, 1652 krzewy róż, 1005 roślin sezonowych, 2373 byliny, 383 pnącza, oraz nasadzono rośliny cebulowe na powierzchni 3711 m². Rewitalizacja Parku Tysiąclecia jest zatem ważnym krokiem w kierunku jego pełnego udostępnienia mieszkańcom Krakowa.

Infrastruktura i geografia

Park Tysiąclecia w Krakowie wyróżnia się zróżnicowaną topografią, ponieważ został ulokowany w dolinie, co znacząco wpływa na jego charakter. To miejsce jest starannie zaaranżowane i pielęgnowane, a większość jego obszaru porastają drzewa, które w pewnych miejscach tworzą miniaturowe lasy. Oprócz bujnej roślinności, park może pochwalić się klombami oraz sezonowymi kwiatami, które dodatkowo umilają jego estetykę.

Na terenie parku znajdują się liczne atrakcje, takie jak:

  • dwie górki saneczkowe,
  • stoliki do gry w szachy,
  • ławki,
  • amfiteatr,
  • fontanna,
  • boisko wielofunkcyjne,
  • plac zabaw.

Park jest także ważnym punktem komunikacyjnym dla mieszkańców sąsiednich osiedli Tysiąclecia i Oświecenia. Przebiegają przez niego główne trasy piesze oraz rowerowe, które prowadzą w kierunku alei gen. Bora-Komorowskiego. Wzdłuż tej alei przygotowano drogi rowerowe oraz przystanki autobusowe, co czyni park łatwo dostępnym dla odwiedzających.

Ukształtowanie terenu parku jest dostosowane do jego naturalnych zagłębień, co sprawia, że jego układ jest podłużny, skierowany na północ i południe. Wysokość nad poziomem morza w parku wzrasta w stronę północną. Na wysokości około 234 m n.p.m. zlokalizowana jest aleja gen. Bora-Komorowskiego, natomiast południowa część parku osiąga poziom 231 m n.p.m. W miarę kierowania się na północ, wysokość terenu wzrasta do wartości kolejno: 235 m n.p.m. przy fontannie, 240 m n.p.m. w rejonie amfiteatru, 245 m n.p.m. na placu zabaw oraz 256 m n.p.m. u podnóża północnej skarpy. Najwyższym punktem w parku jest górka saneczkowa, która znajduje się w północno-zachodniej części i osiąga wysokość 262 m n.p.m. To oznacza, że różnice wysokości w obrębie parku wynoszą prawie 31 m.

Największe zmiany terenu, w szczególności w okolicach skarp otaczających park z obu stron, pokonywane są za pomocą łącznie 13 ciągów schodów oraz pochylni dla osób niepełnosprawnych. Parkowe alejki są również integralną częścią jego ukształtowania terenu.

Niektóre analizy podzielają park na różne sekcje z uwagi na ich różnorodność użytkową. W centralnej i północnej części przeważają funkcje wypoczynkowe oraz rekreacyjne. Z kolei w częściej południowej intensywność użytkowania jest mniejsza, głównie ze względu na bliskość ruchliwej alei gen. Bora-Komorowskiego i związany z tym hałas, który maleje w miarę oddalania się od jej granic, ku północy. Obrzeża parku skupiają głównie ruch pieszy, tworząc główne trasy przejścia.

Przypisy

  1. Zakończono rewitalizację Parku Tysiąclecia!. [w:] Kraków – Dzielnica XV Mistrzejowice [on-line]. 24.11.2020 r. [dostęp 14.02.2021 r.]
  2. Aneta Żurek-Gulka: Kraków. Tak rodzi się nowy Park Tysiąclecia. [w:] Kraków Nasze Miasto [on-line]. 07.01.2020 r. [dostęp 14.02.2021 r.]
  3. Aneta Żurek-Gulka: Kraków. Park Tysiąclecia nie został jeszcze oficjalnie otwarty, a już został zdewastowany. [w:] Gazeta Krakowska [on-line]. 18.09.2020 r. [dostęp 15.02.2021 r.]
  4. PRZEDSIĘWZIĘCIE: Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla Rewitalizacji Parku Tysiąclecia, w tym budowy parku sensorycznego z punktem widokowym między osiedlami Tysiąclecia i Oświecenia oraz Strefy Chilloutu, dla Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. [w:] LandsArt Biuro Architektoniczno Krajobrazowe [on-line]. 12.2018 r. [dostęp 15.02.2021 r.]
  5. Kraków - Katastrofa lotnicza na krakowskich Czyżynach. [w:] Polska niezwykła [on-line]. [dostęp 16.02.2021 r.]
  6. RAPORT KOŃCOWY WYPADEK zdarzenie nr: 440/09 statek powietrzny: samolot Cessna 172S, SP-ZAP 28.06.2009 r. - Kraków. [w:] Ministerstwo Infrastruktury Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych [on-line]. 2011. [dostęp 15.02.2021 r.]
  7. a b Park Tysiąclecia. [w:] Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie [on-line]. 26.02.2016 r. [dostęp 27.01.2021 r.]
  8. Mapy Google. [dostęp 15.01.2021 r.]
  9. Park Tysiąclecia w Krakowie. [w:] Parki i ogrody [on-line]. [dostęp 06.02.2021 r.]

Oceń: Park Tysiąclecia w Krakowie

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:9