UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Planty Mistrzejowickie


Planty Mistrzejowickie to malowniczy park miejski zlokalizowany w Krakowie, który znajduje się w Dzielnicy XV Mistrzejowice. Powierzchnia tego zielonego terenu wynosi imponujące 10,51 ha.

Park rozciąga się na długości około 0,7 km, tworząc piękną przestrzeń pomiędzy ulicą Srebrnych Orłów na południu a różnorodnymi osiedlami. Na zachodzie graniczy z osiedlem Złotego Wieku, a na wschodzie z Bohaterami Września. Na północnej stronie parku znajdują się również ogródki działkowe, które dodają lokalnemu krajobrazowi uroku.

Dodatkowo, po wschodniej stronie parku, na długim odcinku, przebiega ulica Obrońców Warszawy, natomiast po stronie zachodniej znajduje się ulica Wawelska, która przecina park na krótszym odcinku.

Historia i charakterystyka

Park, znany jako Planty Mistrzejowickie, został starannie zaprojektowany jako część większego kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, którym są Mistrzejowice. Celem tego zamysłu było utworzenie przestrzeni sprzyjającej rozwojowi tak dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, jaką była wówczas Nowa Huta. Rys przekroju całego projektu zlecono zespołowi architektów pod przewodnictwem prof. Witolda Cęckiewicza, który współpracował z takimi osobistościami jak Maria Czerwińska, odpowiedzialna za szczegółowe plany urbanistyczne oraz Jerzy Gardulski i Maria Rekaszys.

W ramach tego przedsięwzięcia projekty dla poszczególnych budynków opracowali Maria i Jerzy Chronowscy, a ich praca była wspierana przez Tadeusza Bagińskiego, Stefana Golonkę, Ewę Podolak oraz Olgierda Krajewskiego. Konkurs architektoniczny, który wyłonił najbardziej odpowiedni projekt, został ogłoszony i rozstrzygnięty w 1963 roku. Osiedla, które stały się częścią tego założenia, to Tysiąclecia, osiedle Złotego Wieku, Bohaterów Września oraz Piastów. Realizacja tych projektów miała miejsce w latach 1968–1982, włączając w to powstanie Plant Mistrzejowickich na początku lat 70. XX wieku.

Obszar parku został zaplanowany tak, aby razem z Plantami Bieńczyckimi tworzyć spójny ciąg zieleni, który biegnie od Nowej Huty, przez nowoczesne osiedla takie jak Bieńczyce oraz Mistrzejowice, aż do parku otaczającego Fort Batowice.

Na obszernym terenie Plant Mistrzejowickich zlokalizowano różnorodne obiekty rekreacyjne, w tym place zabaw, trial park, dwa wielofunkcyjne boiska sportowe oraz scenę plenerową. Dodatkowym atutem parku jest skatepark, którego budowa trwała od maja do listopada 2011 roku, zainicjowana przez Radę Dzielnicy XV Mistrzejowice, a zlecona przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Całkowity koszt budowy skateparku wyniósł około 740 tys. złotych. Choć obiekt został otwarty jesienią 2011 roku, symboliczne otwarcie miało miejsce 19 maja 2012 roku, w którym uczestniczył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Oprócz licznych atrakcji sportowych i rekreacyjnych, Planty Mistrzejowickie stanowią również przestrzeń do geocachingu, w związku z czym na terenie parku znajduje się jedna z ukrytych skrzynek.

Przypisy

  1. a b c d e Planty Mistrzejowickie. [w:] Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie [on-line]. 26.02.2016 r. [dostęp 19.11.2023 r.]
  2. Mapy Google. [dostęp 19.11.2023 r.]
  3. Nowa Huta. Architektoniczny portret miasta drugiej połowy XX wieku. Jarosław Klaś (red.). Kraków: Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida, 2018 r., s. 138–141. ISBN 978-83-948244-3-3.
  4. Mistrzejowice. [w:] Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków [on-line]. [dostęp 19.11.2023 r.]
  5. Skatepark Mistrzejowice. [w:] bmxmagazine.pl [on-line]. [dostęp 19.11.2023 r.]
  6. Skate Park w Mistrzejowicach. [w:] Kraków.pl [on-line]. 18.05.2012 r. [dostęp 19.11.2023 r.]
  7. Planty Mistrzejowickie – Geocaching Opencaching Polska. [w:] opencaching.pl [on-line]. [dostęp 19.11.2023 r.]

Oceń: Planty Mistrzejowickie

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:12