Sień katedralna na Wawelu


Sień katedralna, która kiedyś funkcjonowała jako kaplica św. Mikołaja, jest istotnym elementem katedry wawelskiej. Stanowi ona ważne przejście, które prowadzi nas do kapitularza katedralnego, co czyni ją miejscem o znaczeniu historycznym i kulturowym.

Ta unikalna przestrzeń znajduje się w północnej nawie bocznej, inteligentnie umiejscowiona pomiędzy dwiema wybitnymi kaplicami: Maciejowskiego oraz Czartoryskich. Dlatego też, będąc w tej okolicy, można z łatwością zauważyć niezwykłe połączenie architektury i historii, które kształtują atmosferę tego szczególnego miejsca.

Historia

Obiekt został wzniesiony w trzeciej ćwierci XIII wieku jako kaplica poświęcona świętemu Mikołajowi. Następnie, w latach 1459–1456, zdecydowano się przeznaczyć część wnętrza na kaplicę Hinczy z Rogowa, co skutkowało podziałem między obie kaplice.

Na początku XVII wieku przeprowadzono prace renowacyjne kaplicy w związku z budową nowego kapitularza. Wówczas odnowiono wnętrze oraz przestawiono ołtarze, a prace te realizował Matys Świętek, który otrzymał 40 florenów za swoje usługi.

W 1628 roku na mocy funduszy kanoników katedralnych Adama Szypowskiego oraz Krzysztofa Nosarzewskiego, dokonano kolejnej renowacji wnętrza. Z kolei gotycki ołtarz świętego Mikołaja został przekazany w 1629 roku do Zborówka, zaś do kaplicy wykonano nowy ołtarz z drewna.

W nowym ołtarzu umieszczony był obraz przedstawiający Jezusa Chrystusa, który objawia się Marii po zmartwychwstaniu. Po bokach znajdowały się figury Piotra Apostoła oraz Pawła z Tarsu, a w zwieńczeniu umieszczono wizerunek świętego Mikołaja w towarzystwie świętego Wacława oraz świętego Floriana. Ołtarz ten był darem wykonanym przez egzekutorów testamentów kanoników.

Zdaniem projektów Dominika Pucka, następna przebudowa nastąpiła w latach 1773–1775, w trakcie której zlikwidowano kaplicę świętego Mikołaja, przekształcając to miejsce w sieni do kapitularza oraz biblioteki kapitulnej. W obiekcie zamontowano rokokowe schody, a kaplicę Hinczy częściowo zniszczono, łącząc ją z nowopowstałą sienią.

Architektura

W tym niezwykłym miejscu możemy dostrzec epitafia kanoników katedralnych, a w szczególności dwa znaczące, należące do Adama Szypowskiego oraz Stanisława Garwaskiego.

Warto również zauważyć, że schody w tym obiekcie prowadzą do kapitularza, co stanowi ważny element architektoniczny tej przestrzeni.


Oceń: Sień katedralna na Wawelu

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:8