Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego (bazylika archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie)


Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego, znany także jako ołtarz cudownego krucyfiksu królowej Jadwigi, stanowi niezwykle ważny element architektoniczny katedry wawelskiej. Od 1987 roku w mensie tego ołtarza spoczywa trumienka zawierająca szczątki św. Jadwigi Andegaweńskiej, które wcześniej znajdowały się w nagrobku wykonanym z białego marmuru.

Ołtarz, stworzony z czarnego marmuru z Dębnika, jest usytuowany w północno-wschodnim narożniku obejścia katedry na Wawelu. Charakteryzuje się pięcioosiową strukturą, która ma ekspresyjny, załamany przebieg. Jest osadzony na dwukondygnacyjnym cokole, który wyróżnia się lekko wyłamanymi osiami zewnętrznymi w kierunku obejścia, a cokół na osiach wewnętrznych jest wysunięty w stronę obejścia.

W dolnej części ołtarza znajduje się mensa w kształcie leżącego prostokąta z wydzieloną niszą, w której umieszczono brązowy relikwiarz na szczątki św. Jadwigi Andegaweńskiej, królowej Polski. Pola boczne cokołów są wypełnione płycinami w kształcie prostokątów. W górnej części, pośrodku, znajduje się predella z wyrytą złoconymi literami inskrypcją łacińską, która odnosi się do dziejów cudownego krucyfiksu.

W centralnej części ołtarza został umieszczony Czarny Krucyfiks królowej Jadwigi, majestatyczna rzeźba przedstawiająca Chrystusa Ukrzyżowanego. Ta imponująca, ponad dwumetrowa figura wykonana jest z lipowego drewna i pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Krucyfiks został przywieziony do Polski przez Jadwigę z Węgier i obecnie prezentowany jest na tle srebrnej blachy, co podkreśla jego znaczenie i piękno.

Przypisy

  1. Święta Jadwiga – Parafia Archikatedralna św. Stanisława B. M. i św. Wacława M. [online] [dostęp 07.06.2020 r.]
  2. Katedra [online], www.wirtualnakatedra.pl [dostęp 07.06.2020 r.]

Oceń: Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego (bazylika archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:6