Ulica Ogrodowa w Krakowie


Ulica Ogrodowa to malownicza arteria znajdująca się w Krakowie, w dzielnicy I Stare Miasto, na obszarze Kleparza. Jej znaczenie komunikacyjne jest nie do przecenienia, gdyż łączy dwie ważne ulice miasta, a mianowicie ulicę Warszawską oraz ulicę Pawią.

Ulica Ogrodowa ma charakter jednojezdniowy, co czyni ją idealnym miejscem dla spacerów oraz odkrywania uroków krakowskiej architektury i atmosfery. Warto przyjrzeć się szczegółom, które stanowią o jej niepowtarzalnym klimacie.

Historia

Ulica Ogrodowa w Krakowie ma bogatą historię, której korzenie sięgają XVIII wieku. W obecnej formie została wytyczona w latach siedemdziesiątych tego stulecia, zyskując nazwę ul. Koło Ogrodu Proboszcza, co miało na celu nawiązanie do pobliskiego kościoła św. Floriana.

W 1792 roku Rada Miasta Krakowa podjęła decyzję o nadaniu ulicy jej obecnej nazwy. Interesującym jest fakt, że w latach 1881–1893 nosiła nazwę ul. Pawiej, lecz w 1893 roku powrócono do pierwotnej nazwy. Na północnej części ulicy zachował się XVIII-wieczny mur, który otacza Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, stanowiąc ważny element dziedzictwa historycznego tego miejsca.

Warto również zauważyć, że na budynkach oraz murze obmywającym Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia można dostrzec ślady po wybuchach, które powstały w czasie II wojny światowej, co jest smutnym świadectwem tamtego okresu.

Zabudowa

Obecny krajobraz zabudowy ulicy Ogrodowej w Krakowie ma wyraźnie mieszkalny charakter. Dominuje tutaj architektura kamienic czynszowych, które powstały przeważnie w XIX wieku oraz na początku XX wieku.

  • ul. Ogrodowa (ul. Warszawska 11) – kamienica, pochodząca z XIX wieku,
  • ul. Ogrodowa 3 – kamienica, także datowana na XIX wiek.

Informacje pozyskano na podstawie Gminnej ewidencji zabytków – Kraków.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków – Kraków. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. bip.krakow.pl. [dostęp 28.02.2024 r.]
  2. Wojenne zniszczenia w Krakowie. Wrzesień 1939, styczeń 1945 [online], Instytut Pamięci Narodowej – Kraków [dostęp 28.02.2024 r.]
  3. a b Elżbieta Supranowicz: Nazwy ulic Krakowa. Kraków: Wydawnictwo Instytutu Języka Polskiego PAN, 1995, s. 115. Cytat: Po raz pierwszy zaznaczona na P 1744 jako Ulica koło ogrodu proboszcza (chodzi o probostwo kościoła św. Floriana). O ulicy Ogrodowej na granicy Kleparza i Wesołej mówi lustracja z r. 1792, o Giirtner Gasse – W 1807. W l. 1881–1893 przejściowo – wraz z sąsiednią ulicą – nosiła nazwę ul. Pawiej; w r. 1893 Rada Miejska zadecydowała o powrocie do nazwy poprzedniej. Do dziś jedną stronę ulicy zajmuje mur, otaczający ogród proboszcza.

Oceń: Ulica Ogrodowa w Krakowie

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:7