Hersz Bauminger


Hersz Bauminger, znany również jako Bazyli, był ważną postacią w historii Polski. Urodził się w 1911 lub 1919 roku w Krakowie, jednak jego życie zakończyło się tragicznie w 1943 roku, również w tym mieście.

Był on działaczem komunistycznym pochodzenia żydowskiego, który w czasie II wojny światowej stał w obliczu niezwykle trudnych wyzwań. Jako jeden z liderów ruchu oporu, stanął na czołowej pozycji w walce o przetrwanie w getcie krakowskim. Jego działalność miała istotne znaczenie w kontekście oporu przeciwko okupacji i systemowi, który dążył do zniszczenia społeczności żydowskiej.

Bauminger, przez swoją odwagę i determinację, wpisał się w historię jako przykład poświęcenia dla idei i zwykłych ludzi wobec niewyobrażalnych okrucieństw tamtych czasów.

Życiorys

Hersz Bauminger był utalentowanym działaczem, będącym synem Szymona Baumingera, który był przywódcą Mizrahi i kierownikiem szkoły średniej Tachkemoni. Interesująca jest także jego relacja rodzinne, ponieważ był kuzynem senatora Izaaka Baumingera.

W okresie swojej edukacji w gimnazjum, Bauminger wstąpił do organizacji Ha-Szomer ha-Cair. Po inwazji III Rzeszy na Polskę, która miała miejsce we wrześniu 1939 roku, został powołany do Wojska Polskiego. Po zakończeniu trwającej kampanii wrześniowej jego losy zaprowadziły go najpierw do Lwowa, a następnie do Stanisławowa.

W dniu 22 czerwca 1941 roku Bauminger został wcielony do Armii Czerwonej, gdzie służył jako sierżant na froncie ukraińskim. Jego życie przybrało dramatyczny obrót, gdy dostał się do niewoli niemieckiej. Mimo trudnej sytuacji, udało mu się zbiec i z pomocą fałszywych dokumentów przedostać z powrotem do Lwowa, a później do Krakowa.

W Krakowie Bauminger zaangażował się w działalność konspiracyjną w getcie. Był jedną z kluczowych postaci w organizacji „Iskra”, zajmującej się oporem przeciwko okupacji. Od 1942 roku należał do Polskiej Partii Robotniczej, a jego działalność kulminowała w roli kierownika zjednoczonego dowództwa krakowskiej Żydowskiej Organizacji Bojowej. Jego odwaga i determinacja były widoczne, gdy 22 grudnia 1942 roku wziął udział w zamachu na krakowską kawiarnię „Cyganeria”.

Niestety, w marcu 1943 roku, po tym jak Niemcy wykryli jego kryjówkę, Bauminger zginął podczas dramatycznej próby obrony. Wiele lat później, w 1948 roku, pośmiertnie uhonorowano go Krzyżem Grunwaldu III klasy, co podkreśla wagę jego heroicznych czynów w walce o wolność.

Przypisy

  1. Hersz Bauminger. krakowianie1939-56.mhk.pl. [dostęp 26.12.2021 r.]
  2. a b c d e Bauminger Hersz. sztetl.org.pl. [dostęp 26.12.2021 r.]
  3. a b c d Bauminger Hersz (Hesiek, Cwi). delet.jhi.pl. [dostęp 26.12.2021 r.]
  4. M.P.1948.43.189

Oceń: Hersz Bauminger

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:19