Jan Książek


Jan Szczęsny Książek, urodzony 18 maja 1900 roku w Krakowie, zasłynął jako wybitny polski malarz oraz nauczyciel sztuk plastycznych. Jego twórczość i działalność pedagogiczna miały znaczący wpływ na rozwój sztuki w Polsce.

Zmarł 13 kwietnia 1964 roku w tym samym mieście, w którym spędził swoje dzieciństwo i młodość.

Życiorys

Jan Książek, z zamiłowaniem do sztuki, był jednym z najmłodszych ochotników Legionów Polskich. Niestety, nie zachowały się żadne dokumenty, które pozwoliłyby na pełne odtworzenie jego służby wojskowej. Po zakończeniu wojny, w 1920 roku, złożył podanie na krakowską Akademię Sztuk Pięknych, gdzie miał szczęście uczyć się pod okiem znakomitego artysty, Józefa Mehoffera. W toku swojej edukacji równolegle studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Również w pierwszym roku studiów podjął pracę jako nauczyciel rysunku w krakowskich szkołach. W 1924 roku miał okazję odbyć podróż do Włoch, gdzie odwiedził takie miasta jak Rzym i Florencja. Jan Książek był członkiem Grupy Dziesięciu, a także wałęsował w gronie założycieli Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik, pośród których byli bracia Kaspra i Stanisław Pochwalski, Emil Krcha oraz Kazimierz Rutkowski. Od 1927 roku regularnie wystawiał swoje dzieła w towarzystwie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

W okresie okupacji hitlerowskiej prowadził tajne komplety, pomimo trudnych warunków, jakie stwarzał ówczesny reżim. W 1945 roku był jednym z pierwszych artystów, który mógł zaprezentować swoją twórczość na indywidualnej wystawie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Po wojnie, od 1946 roku, przez osiem lat zasiadał w Komisji Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej, aktywnie przyczyniając się do rozwoju kultury. Jan Książek zmarł w 1964 roku, a rok po jego śmierci miała miejsce wystawa indywidualna, podsumowująca jego obfitą twórczość, która zaowocowała ponad czterdziestoma wystawami w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Twórczość Jana Książka rozkwitała w różnych technikach, takich jak olej, akwarela, ołówek i pastele. Jego malarstwo obejmowało pejzaże, portrety, martwe natury oraz kwiaty. Co prawda, sporadycznie zajmował się również architekturą, malując stare domy oraz budowle sakralne. Największy zbiór jego dzieł znajduje się w Muzeum w Żywcu.

Ostatnie dni spędził w Krakowie, gdzie zmarł, a jego pamięć trwa na Cmentarzu Salwatorskim (sektor SC8-4-22), wśród wielu innych znamienitych postaci.

Przypisy

  1. a b GROBONET 2.6 - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarz parafialny Kraków Salwator [online], krakowsalwator.artlookgallery.com [dostęp 21.04.2020 r.]

Oceń: Jan Książek

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:5