Cmentarz Salwatorski


Cmentarz Salwatorski, znany również jako cmentarz Zwierzyniecki, to niezwykle ważna część historycznego krajobrazu Krakowa. Położony jest on na urokliwym Zwierzyńcu, co sprawia, że staje się miejscem nie tylko pamięci, ale także malowniczym zakątkiem do refleksji.

Ten wyjątkowy cmentarz znajduje się na zachód od Salwatora, w obrębie dzielnicy VII, a jego lokalizacja w pobliżu Alei Waszyngtona przyczynia się do jego dostępności i znaczenia dla mieszkańców Krakowa oraz licznych turystów.

Historia

„Cmentarz Salwatorski został uroczyście poświęcony w 1865 roku. Na początku spełniał funkcję niewielkiego cmentarza parafialnego, który służył mieszkańcom okolicznych terenów, takich jak Zwierzyniec, Półwsia oraz pobliskie wioski, w tym Przegorzał, Chełmu, Bielan i Olszanicy.

W 1883 roku cmentarz został ogrodzony. Pięć lat później, dzięki staraniom ksieni Norbertanek, Eufemii Żarskiej, wzniesiono na jego terenie kaplicę cmentarną pod wezwaniem św. Józefa. Kaplica, utrzymana w stylu neogotyckim, została zaprojektowana przez Sebastiana Jaworzyńskiego. Uroczystość jej poświecenia miała miejsce w 1889 roku i była przewodniczona przez kardynała Albina Dunajewskiego. W ciągu swojej historii cmentarz przeszedł dwukrotne poszerzenie – w 1902 oraz w 1999 roku.

Obecnie jest to cmentarz parafialny, administracyjnie związany z parafią Najświętszego Salwatora. Warto zaznaczyć, że w tym miejscu znajdują się zbiorowe mogiły mieszkańców Woli Justowskiej, którzy zostali zamordowani przez Niemców w trakcie pacyfikacji 28 lipca 1943 roku. W 1979 roku prochy Rafała Józefa, najmłodszego syna Adama Mickiewicza, zmarłego w 1938 roku, zostały sprowadzone z Paryża i złożone w tym cmentarzu.

W 1995 roku przeprowadzono prace remontowe, które znacznie poprawiły stan cmentarza. W 2001 roku przy głównej bramie zamontowano tablicę pamiątkową, ufundowaną przez miasto Kraków, ku czci Jerzego Harasymowicza. Na tablicy widnieje fragment wiersza tego poety: „Tak gotowymi być trzeba do każdej ludzkiej podróży, tak zdecydują w niebie, lub serce nie chce już służyć.”

Cmentarz Salwatorski jest położony u stóp Góry św. Bronisławy, przy drodze prowadzącej z Salwatora na Kopiec Kościuszki. To miejsce cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Krakowa oraz turystów. Z jego terenu roztacza się przepiękna panorama miasta, a w sprzyjających warunkach pogodowych można dostrzec także Beskidy oraz wierzchołki tatrzańskich szczytów.

Pochowani

Na cmentarzu Salwatorskim znajduje się miejsce spoczynku ponad 25 tysięcy osób, co czyni go jednym z ważniejszych nekropolii w regionie.

W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do odwiedzenia osobnej strony zawierającej kategorie osób pochowanych na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 27.10.2023 r.]
  2. Renowacja Zabytkowego Cmentarza św. Salwatora [online], Stvosh [dostęp 30.01.2021 r.]
  3. Cmentarze parafialne. zck-krakow.pl. [dostęp 10.01.2018 r.]
  4. Nekrolog. Kazimierz Czachowski. „Dziennik Polski”. Nr 226, s. 4, 19.08.1948 r.

Oceń: Cmentarz Salwatorski

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:8