Jan Szaster


Jan Szaster, postać ważna dla polskiej medycyny i farmacji, urodził się 27 listopada 1741 roku w historycznym Krakowie. Jako wydany wybitny lekarz oraz farmaceuta, znacząco wpłynął na rozwój tych dziedzin w Polsce.

Studia rozpoczął i ukończył na Szkoły Głównej Koronnej, gdzie później objął katedrę oraz funkcję profesora. Jego prace naukowe i praktyka medyczna pozostawiły ważne ślady w historii.

Jan Szaster zmarł 9 lipca 1793 roku w Krakowie, a jego osiągnięcia na długo zapadły w pamięć współczesnych mu oraz przyszłych pokoleń.

Życiorys

Jan Szaster przyszedł na świat 27 listopada 1741 roku w rodzinie o polsko-francuskich korzeniach, która nosiła nazwisko Chastere, a w Polsce bardziej znane było jako Szaster. Jego rodzicami byli Piotr Paweł Chastere, mieszkający w Krakowie, oraz Julianna Laskiewicz. Po zakończeniu edukacji w szkole nowodworskiej, kontynuował naukę na Akademii Krakowskiej, zdobywając cenne doświadczenie zawodowe w aptekach znajdujących się w Krakowie, Wiedniu i Wrocławiu. W 1780 roku uzyskał doktorat z medycyny na uniwersytecie w Erfurcie.

Zyskał sławę jako właściciel krakowskiej apteki „Pod Złotą Głową”. W 1783 roku rozpoczął nauczanie w Szkole Głównej Koronnej, stając się pierwszym profesorem farmacji w Polsce.

W grudniu tego samego roku, razem z takimi osobistościami jak Jan Jaśkiewicz, Janem Śniadeckim oraz Franciszkiem Scheidtem, podjął się przygotowania do pierwszego wypuszczenia balonu na gorące powietrze. Historyczne wydarzenie miało miejsce 1 kwietnia 1784 roku, kiedy to balon został wystrzelony z terenu Ogrodu Botanicznego w Krakowie.

Swoje wykłady, obejmujące między innymi zagadnienia dotyczące trucizn oraz metod ich neutralizacji, a także badania żywności, kontynuował przez długi czas w pomieszczeniach apteki znanej jako „Pod Słońcem”. Żonaty był z Julianną Joanną Laskiewicz, a para doczekała się córki Anny Martyny Marii, która poślubiła Antoniego Szastera. Jan Szaster zmarł 9 lipca 1793 roku w Krakowie.

Upamiętnienie

Jan Szaster to postać, której dziedzictwo jest szanowane w wielu miejscach, co objawia się poprzez nadanie jego imienia różnym instytucjom oraz ulicom. Wśród nich znajdują się:

  • Apteka „Pod Słońcem” zlokalizowana w Krakowie,
  • Jedna z sal wykładowych Wydziału Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Ulica w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim Krakowa.

Przypisy

  1. samolotypolskie.pl - Szaster Jan [online], www.samolotypolskie.pl [dostęp 09.02.2021 r.]
  2. samolotypolskie.pl - Balony Szkoły Głównej Koronnej [online], www.samolotypolskie.pl [dostęp 09.02.2021 r.]
  3. Nowodworskiego Kolegium, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 09.02.2021 r.]

Oceń: Jan Szaster

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:16