Andrzej Nowak (gastroenterolog)


Andrzej Nowak, urodzony 14 września 1935 roku w Krakowie, był uznawanym specjalistą w dziedzinie medycyny. Swoje życie zawodowe poświęcił jako lekarz, a w szczególności jako internista i gastroenterolog.

Jego praca przyniosła mu wielkie uznanie w środowisku medycznym. Zmarł 17 listopada 2019 roku w Katowicach, pozostawiając po sobie znaczący wkład w rozwój medycyny w Polsce.

Edukacja i kariera zawodowa

Andrzej Nowak rozpoczął swoją edukację w Kaliszu, gdzie uczęszczał do Liceum im. A. Asnyka, w którym z powodzeniem zdał maturę. W 1952 roku podjął studia medyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a od 1956 roku kontynuował naukę w Śląskiej Akademii Medycznej, którą ukończył w 1958.

W 1962 roku uzyskał pierwszy stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych, a cztery lata później stopień drugi. Od 1992 roku jest specjalistą gastroenterologiem, a tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1963 roku. W 1976 roku obronił pracę habilitacyjną, a na tytuł profesora nadzwyczajnego awansował w 1985, jeszcze wyższą rangę, profesora zwyczajnego, uzyskał w 1993 roku.

Po zakończeniu studiów Andrzej Nowak rozpoczął pracę w Szpitalu Miejskim w Bytomiu, a także działał jako wolontariusz w Klinice Chorób Wewnętrznych, którą kierował profesor Kornel Gibiński. Następnie, w tej sama klinice, piastował różne stanowiska, w tym asystenta i adiunkta, a jako kierownik pracy w latach 1985-2005 pełnił ważną rolę w jej funkcjonowaniu.

W trakcie swojej kariery zawodowej, doktor Nowak odbył wiele staży naukowych w wiodących Klinikach Gastroenterologii, między innymi w takich miastach jak Hamburg, Praga, Paryż, Erlangen, Aarhus oraz Tokio. Odbył również roczny staż naukowy w dziedzinie interny w Bostonie, co dodatkowo wzbogaciło jego doświadczenie i wiedzę w tej specjalistycznej dziedzinie.

Działalność naukowa

Andrzej Nowak, jako uznany specjalista w dziedzinie gastroenterologii, pełni liczne funkcje w prestiżowych organizacjach i towarzystwach naukowych. Jest członkiem m.in. International Society on Thrombosis and Haemostasis, Organisation Mondiale de Gastro-Enterologie, a także International Gastro-Surgical Club i American Society of Gastrointestinal Endoscopy. W przeszłości był wiceprezydentem, a później prezydentem European Society of Gastrointestinal Endoscopy.

Współpracuje również z wieloma komitetami edukacyjnymi i naukowymi, w tym Organisation Mondiale d’Endoscopie Digestive, United European Gastroenterological Federation oraz The New York Academy of Sciences. Na krajowym podwórku jest prezesem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii oraz członkiem Rady Naukowej Centrum Zdrowia Matki Polki. Dodatkowo, uczestniczy w pracach takich instytucji jak Komisja Metaboliczna Komitetu Patofizjologii Klinicznej PAN oraz Komisja Gastroenterologii PAN.

W swojej karierze akademickiej pełnił również rolę sekretarza Komisji Nauki i Nauczania Rady Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP. Oprócz tego, Andrzej Nowak jest aktywnym członkiem komitetów redakcyjnych wielu czasopism zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Publikacje obejmują m.in. „Acta Endoscopica Polona”, „Gastroenterologia Polska”, a także „World Journal of Gastroenterology”.

W zakresie jego dorobku naukowego znajduje się imponująca liczba 439 pozycji, które obejmują monografie, rozdziały w wydawnictwach zbiorowych (22 pozycje), materiały zjazdowe (235) oraz artykuły publikowane w polskich (111) i zagranicznych (71) czasopismach. Jako visiting professor, prowadził wykłady na uniwersytetach w takich miejscach jak Tokio, Toronto, Hamilton, a także w Atenach, Barcelonie, Brukseli, Aarhus, Oslo, Los Angeles oraz Monachium.

Warto również zaznaczyć, że Andrzej Nowak w historii medycyny w Polsce jest znany jako pierwszy lekarz, który wykonał zabieg sfinkterotomii endoskopowej, co podkreśla jego wkład w rozwój gastroenterologii.

Przypisy

  1. Zbigniew Kledecki: Profesor Andrzej Nowak. Kaliskie Towarzystwo Lekarskie. [dostęp 15.01.2023 r.]
  2. Zmarł twórca polskiej endoskopii, wybitny śląski lekarz, gastroenterolog prof. Andrzej Nowak | Dziennik Zachodni [online], dziennikzachodni.pl [dostęp 21.11.2019 r.]

Oceń: Andrzej Nowak (gastroenterolog)

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:22