Dariusz Zbigniew Dudek to znany w Polsce specjalista w dziedzinie kardiologii, urodzony 26 czerwca 1969 roku w malowniczym Krakowie.
Jest on nie tylko lekarzem kardiologiem, ale także profesorem nauk medycznych, który piastuje zaszczytny tytuł profesora zwyczajnego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W swojej karierze akademickiej, Dariusz Dudek wszedł w skład Rady Instytutu Kardiologii, gdzie sprawował funkcję przewodniczącego w latach 2014–2016. Dodatkowo, pełni również rolę ordynatora II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych.
Życiorys
Studia medyczne Dariusz Dudek ukończył w roku 1994 na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już wkrótce po ukończeniu edukacji znalazł zatrudnienie w tej samej uczelni, gdzie miał możliwość zdobywania kolejnych awansów zarówno w obszarze akademickim, jak i klinicznym. Swoje pierwsze kroki w specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych stawiał w 1997 roku, a proces ten zakończył drugim stopniem specjalizacji w 2002 roku. W 1997 roku uzyskał stopień naukowy doktora, prezentując rozprawę na temat: Rola indukowalnej syntazy tlenku azotu w doświadczalnej angioplastyce.
W 2005 roku Dariusz Dudek uzyskał habilitację, której przedmiotem była praca dotycząca: Torowanej angioplastyki wieńcowej w leczeniu pacjentów ze świeżym zawałem serca z uniesieniem odcinka ST. W 2010 roku zdobył specjalizację w dziedzinie kardiologii, a rok później został mianowany profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2014 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk medycznych. Na co dzień Dariusz Dudek jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Pełni też rolę członka zarządu Europejskiego Klubu Bifurkacji (European Bifurcation Club).
Jako recenzent polskich i zagranicznych czasopism naukowych, jego dorobek naukowy ma znaczny wpływ na rozwój kardiologii. Jego łączny wskaźnik cytowań (IF) przekracza 1000, a współczynnik Hirscha wynosi 31. W swojej pracy badawczej oraz klinicznej koncentruje się na wielu istotnych zagadnieniach, takich jak:
- hamowanie zjawiska restenozy po zabiegach angioplastyki wieńcowej,
- stenty pokrywane lekami,
- optymalizacja zabiegów kardiologii interwencyjnej,
- zastosowanie leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych w kardiologii interwencyjnej,
- interwencyjne leczenie świeżego zawału serca,
- famakomechaniczne leczenie zawału serca,
- leczenie pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi w sieciach zawałowych,
- zabiegi hybrydowe w wadach serca,
- choroby strukturalne serca oraz miażdżyca wielopoziomowa,
- denerwacja tętnic nerkowych,
- hipotermia terapeutyczna,
- zamknięcie uszka lewego przedsionka oraz
- zabiegi przezskórnej plastyki zastawki mitralnej.
Dariusz Dudek był wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia w dziedzinie kardiologii. Otrzymał m.in. stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 1999 roku, a także nagrody Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za prace wdrożeniowe oraz wybitne publikacje w latach 2006, 2007 i 2009. W 2012 roku przyznano mu dyplom uznania Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego za wybitny dorobek naukowy, który znacząco podnosi prestiż polskiej kardiologii w świecie. Jego osiągnięcia zostały dostrzegane również w 2016 roku, kiedy to otrzymał nagrodę „Kroki Milowe” za wybitne osiągnięcia w leczeniu zawału serca oraz tytuł najlepszego naukowca w Collegium Medicum UJ. W tym samym roku uhonorowano go także wyróżnieniem Gloria Medicinae, przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Lekarskie.
W ramach działalności społecznej Dariusz Dudek jest inicjatorem powstania Klubów Pacjenta oraz Szkół Serca, co pokazuje jego zaangażowanie w edukację oraz wsparcie pacjentów. W życiu osobistym jest mężem psychiatry Dominiki Dudek, która również pełni rolę profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Publikacje
Dariusz Dudek, znany kardiolog, jest autorem i redaktorem licznych publikacji w dziedzinie kardiologii, które mają istotne znaczenie dla praktyki medycznej. Wśród jego wydawnictw można wymienić:
- Nową strategię leczenia zawału serca. Zasady organizacji małopolskiego programu interwencyjnego leczenia zawału serca (redaktor wraz z Krzysztofem Żmudką), Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2001, ISBN 83-88614-08-8,
- Torowaną angioplastykę wieńcową w leczeniu pacjentów ze świeżym zawałem serca z uniesieniem odcinka ST (habilitacja), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2005, ISBN 83-233-1983-9,
- Ostry zespół wieńcowy – jak leczyć skuteczniej i szybciej? Doustne leki przeciwpłytkowe (współautor wraz z Krzysztofem Filipiakiem oraz Janiną Stępińską), Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2006, ISBN 83-89825-55-4,
- Interwencyjne leczenie przewlekłych niedrożności tętnic. Przełom w kardiologii inwazyjnej (redaktor wraz z Leszkiem Bryniarskim), wyd. Exemplum, Poznań 2009, ISBN 978-83-927218-9-5,
- Ostre zespoły wieńcowe. Możliwości diagnostyczne i terapeutyczne (redaktor wraz z Robertem Gilem), Termedia Wydawnictwa Medyczne, Poznań 2015, ISBN 978-83-7988-004-1.
Oprócz wymienionych pozycji, Dariusz Dudek jest także autorem wielu rozdziałów w podręcznikach oraz prac publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak:
- „International Journal of Cardiology”,
- „The Lancet”,
- „Circulation”,
- „Journal of the American College of Cardiology”,
- „European Heart Journal”,
- „EuroIntervention”.
Kontrowersje
Sprawa śmierci Jerzego Ziobry
22 czerwca 2006 roku, w związku z problemami kardiologicznymi, do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafił Jerzy Ziobro, ojciec ówczesnego ministra sprawiedliwościZbigniewa Ziobry. Operację serca pacjenta przeprowadził prof. Dariusz Dudek. Niestety, mimo pomyślnego przebiegu zabiegu, Jerzy Ziobro zmarł 2 lipca 2006 roku.
Rodzina zmarłego, w tym także Zbigniew Ziobro, obarczyła grupę lekarzy, w tym profesora Dudka oraz prof. Jacka Dubiela, ordynatora kliniki, oskarżeniami o błędy w diagnostyce i leczeniu, które miały przyczynić się do zgonu pacjenta. Znaleźli się oni w obliczu oskarżeń, które doprowadziły do złożenia w prokuraturze wniosku o rozpoczęcie postępowania w związku z podejrzeniem narażenia zdrowia i życia Jerzego Ziobry.
W kwietniu 2008 roku sprawa została umorzona przez prokuraturę na podstawie opinii z Katedry Zakładu Medycyny Sądowej w Łodzi, która stwierdziła, że lekarze nie dopuścili się ani nieumyślnego, ani umyślnego narażenia pacjenta na utratę zdrowia. Stwierdzono ponadto, że śmierci pacjenta nie można było uniknąć.
Rodzina Zióbr zdecydowała się na zlecenie prywatnej ekspertyzy, której autorem był prof. Ferdinand Leya. Wyniki tej analizy odbiegały od tych przedstawionych w sądzie. Mimo że opinia nie miała takiej samej wagi procesowej jak ekspertyzy biegłych, rodzina Jerzego Ziobry zaskarżyła decyzję prokuratury. Sąd nakazał powtórne rozpatrzenie sprawy, nie wskazując jednak na konkretne błędy lekarzy, jedynie żądając poszerzenia materiału dowodowego.
Po trzech latach śledztwa, w czerwcu 2011 roku, prokuratura ponownie uznała, że nie ma podstaw do postawienia lekarzom zarzutów. Krystyna Kornicka-Ziobro oraz jej synowie wnieśli akt oskarżenia przeciwko nim. Gdy sąd nie przyjął ich roszczeń, minister Zbigniew Ziobro zażądał od prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego, która została uznana za zasadną.
Ostatecznie, w 2013 roku rozpoczął się proces oskarżenia czterech lekarzy z Krakowa o narażenie Jerzego Ziobry na niebezpieczeństwo. Biegli ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach potwierdzili wcześniejsze ustalenia ekspertów, którzy orzekli o braku winy kardiologów, podkreślając, że pacjent cierpiał na ostry zespół wieńcowy, co stanowiło zagrożenie dla życia, niezależnie od metody leczenia. Sytuacja zaostrzyła się jeszcze bardziej, kiedy w 2016 roku prokuratura, wskutek działań Zbigniewa Ziobry, znów podjęła działania przeciwko lekarzom.
Minister Ziobro zasugerował istnienie nieformalnej współpracy między oskarżonymi a biegłymi, jednak nie dostarczył dowodów na potwierdzenie swej tezy. W wyniku tego prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie wyłudzeń, a lekarze byli pod stałym nadzorem. W trakcie procesu padły oskarżenia dotyczące zachowań sędzi Agnieszki Pilarczyk, co prowadziło do dalszych napięć i oskarżeń o stronniczość.
Pomimo wysuniętych żądań kary pozbawienia wolności dla lekarzy, 10 lutego 2017 roku, sąd uniewinnił oskarżonych. Profesor Dariusz Dudek określił te wydarzenia jako „obławę”, wskazując na wpływy aparatu państwowego, które miał rzekomo osaczać ich z każdej strony. W kontekście całej sprawy zauważył, że dbałość o dobro pacjenta zawsze była ich priorytetem.
W odpowiedzi na zarzuty prof. Jacek Dubiel podkreślił swoje „czyste sumienie” i bronił się tym, że w ciągu pięćdziesięcioletniej kariery nie mógł poznać wszelkich tajników biologii, a jego doświadczenie powinno zostać wzięte pod uwagę.
Przeszukanie prof. Dominiki Dudek przez CBA
O świcie 23 grudnia 2015 roku, na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali mieszkanie, gabinet, aptekę oraz pokój prof. Dominiki Dudek, żony profesora Dariusza Dudka. To działanie miało związek z dochodzeniem dotyczącym wystawiania fałszywych recept nieistniejącym pacjentom. Jak relacjonował Bogusław Sonik, akcja rozpoczęła się od przeszukania mieszkania, gdzie czterech funkcjonariuszy z bronią o szóstej rano zabezpieczyło nośniki elektroniczne oraz notatki.
Prof. Dominika Dudek zapewniła, że nigdy nie sfałszowała żadnej recepty. Z kolei Dominika Majewska z portalu NaTemat.pl zasugerowała, że przeszukanie było powiązane z osobą prof. Dariusza Dudka. W odpowiedzi na te przypuszczenia, Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że „teksty zawierają pomówienia oraz nieprawdziwe informacje”, a minister Ziobro podkreślił, że nie zna prof. Dominiki Dudek.
Opinie dotyczące tej sytuacji podzielił również prof. Jerzy Vetulani, który ocenił przeszukanie jako akt politycznej zemsty, wskazując na obawy dotyczące zaangażowania politycznego ministra Ziobry w tę sprawę.
Przypisy
- Dudek, Dariusz (kardiolog). Katalog elektroniczny Biblioteki Narodowej. [dostęp 03.03.2020 r.]
- Jolanta Ciosek: On patrzy w serce, a ona w oczy. dziennikpolski24.pl, 24.12.2016 r. [dostęp 25.01.2019 r.]
- Prof. Dudek: sprawa śmierci Jerzego Ziobry uderza także w całą polską medycynę. rynekzdrowia.pl, 08.11.2018 r.
- Katarzyna Kachel: Profesor Dariusz Dudek: Zrobiłem dla Pana Ziobry wszystko co mogłem. Dziennik Polski, 16.03.2018 r. [dostęp 02.09.2019 r.]
- Renata Kim: Cios w serce. Newsweek Polska, 16.04.2017 r. [dostęp 02.09.2019 r.]
- Janusz Schwertner: Prof. Dariusz Dudek w Onecie: Minister Ziobro nas osaczył. Żyjemy w strachu. Onet.pl, 27.03.2017 r. [dostęp 02.09.2019 r.]
- Gloria Medicinae dla prof. Dariusza Dudka. rynekzdrowia.pl, 23.10.2016 r. [dostęp 24.10.2016 r.]
- PWX/Rynek Zdrowia: Prof. Dariusz Dudek najlepszym naukowcem w Collegium Medicum UJ. rynekzdrowia.pl, 02.10.2016 r. [dostęp 03.10.2016 r.]
- Prof. Dariusz Dudek odznaczony prestiżową nagrodą “Kroki Milowe” w kardiologii. medexpress.pl, 03.06.2016 r. [dostęp 03.10.2016 r.]
- a b c d Prof. dr hab. med. Dariusz Dudek (CV na stronie Rady Instytutu Kardiologii). ikard.cm-uj.krakow.pl. [dostęp 03.10.2016 r.]
- Dariusz Dudek (publikacje). Katalog PubMed. [dostęp 03.10.2016 r.]
- Dariusz Dudek (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 03.10.2016 r.]
- Śmierć Jerzego Ziobry. Wywiad z prof. Jackiem Dubielem. tvn24.pl. [dostęp 02.09.2019 r.]
- Jerzy Vetulani: Dominika lekarz dobry jest na celowniku Ziobry. Facebook, 29.12.2015 r. [dostęp 02.09.2019 r.]
- a b Iwona Hajnosz: CBA na tropie recept. Przeszukanie apteki i domu znanej profesor. krakow.wyborcza.pl, 23.12.2015 r. [dostęp 31.12.2015 r.]
- a b Dominika Majewska: Zbigniew Ziobro niczego się nie nauczył? Przypadek tej lekarki pokazuje, że wracają stare metody. NaTemat.pl, 29.12.2015 r. [dostęp 31.12.2015 r.]
- CBA szuka winnych śmierci Ziobry? Minister: to insynuacje!. se.pl, 29.12.2015 r. [dostęp 31.12.2015 r.]
- Oświadczenie Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Ministerstwo Sprawiedliwości, 29.12.2015 r. [dostęp 31.12.2015 r.]
- M.P. z 2014 r. poz. 548
- Jako pierwszy w Polsce wdrażał metodę przezskórnej implantacji zastawki aortalnej (2008).
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Andrzej Nowak (gastroenterolog) | Anna Rydlówna | Anna Sowa-Staszczak | Krzysztof Modrzewski | Jacek Pietrzyk | Wojciech Nowak (chirurg) | Leszek Krówczyński | Andrzej Stapiński | Jan Szaster | Dariusz Jacek Łabudzki | Stanisław Antoni Łopacki | Emil Paluch | Marek Jarema | Stanisław Ciechanowski (anatomopatolog) | Ksawery Mikucki | Adam Zubczewski | Maciej Sosnowski (kardiolog) | Piotr Kaliciński | Tadeusz Tempka | Leon WachholzOceń: Dariusz Dudek (kardiolog)