Jerzy Adam Brandhuber


Jerzy Adam Brandhuber to wybitny polski malarz, który urodził się 23 października 1897 roku w Krakowie. Jego życie artystyczne trwało aż do 19 czerwca 1981 roku, kiedy to zmarł w Oświęcimiu.

Jego twórczość pozostawiła trwały ślad w polskim malarstwie, a jego prace są cenione za oryginalność i głębię. Brandhuber jest uznawany za jednego z ważniejszych przedstawicieli swojego pokolenia.

Życiorys

Jerzy Adam Brandhuber był utalentowanym artystą, który rozpoczął swoją edukację artystyczną w 1914 roku, studiując malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po pewnym czasie został powołany do wojska, ale po zakończeniu działań wojennych zdołał kontynuować naukę. Jego studia prowadził znakomitym mistrz, Józef Mehoffer, a także wybitni artyści, tacy jak Jacek Malczewski oraz Stanisław Dębicki.

Po zakończeniu studiów Brandhuber rozpoczął pracę nauczyciela rysunku w Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, gdzie dzielił się swoją wiedzą i pasją z młodzieżą.

W 1942 roku, niestety, został aresztowany z powodu swojej przynależności do ZWZ oraz za udzielanie pomocy Żydom. Po aresztowaniu trafił do więzienia w Tarnowie. W styczniu 1943 roku został przewieziony do Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 87112. W październiku 1944 roku, podczas tzw. marszu śmierci, dotarł do obozu KL-Sachsenhausen.

Po zakończeniu II wojny światowej spędził rok w Lubece, a następnie w 1946 roku osiedlił się w Krakowie. W tym czasie stworzył cykl malarski „Zapomniana ziemia”, który odzwierciedlał jego doświadczenia i traumę z tamtego okresu. W latach 1947-1950 pracował w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu, równocześnie tworząc grafiki oraz rysunki, które dokumentowały życie w obozach koncentracyjnych.

W 1968 roku reżyser Jerzy Ziarnik zrealizował film dokumentalny pt. „W zaklętym kręgu”, poświęcony twórczości Brandhubera. Jego dorobek artystyczny został doceniony także po jego śmierci; w styczniu 2001 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury miała miejsce wystawa jego prac zatytułowana „Mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia”.


Oceń: Jerzy Adam Brandhuber

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:22