Lucjan Marian Kaszycki, znany również pod pseudonimem „Jean Clero”, to niezwykle utalentowana postać w polskiej kulturze muzycznej. Urodził się 27 września 1932 roku w Krakowie, gdzie rozpoczął swoją pasję do muzyki. Jego życie i kariery zakończyły się 5 maja 2021 roku w Warszawie.
Był nie tylko kompozytorem, ale również aranżerem, co pokazuje jego wszechstronne umiejętności w zakresie tworzenia różnorodnych stylów muzycznych. Jako publicysta muzyczny, dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, wpływając na kształtowanie się polskiej sceny muzycznej. Jego działalność pedagogiczna oraz tytuł profesora sztuk muzycznych potwierdzają jego autorytet w dziedzinie edukacji muzycznej.
Życiorys
Lucjan Kaszycki jest postacią niezwykle istotną w polskim świecie muzycznym. Swoje muzyczne wykształcenie rozpoczął w Nowym Targu, gdzie uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia pod okiem Heleny Szkielskiej. Ukończenie w 1951 roku maturalnych egzaminów w Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu stanowiło dla niego kolejny krok na drodze do osiągnięcia artystycznej doskonałości.
Po ukończeniu liceum, Lucjan podjął studia na Wydziale Kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Stanisława Wiechowicza. Już w czasie studiów rozpoczął działalność zawodową jako kierownik muzyczny w krakowskim Teatrze Groteska, pracując tam od 1954 do 1958 roku.
Jego twórczość kompozytorska wkrótce przyniosła mu uznanie. Lucjan zdobył wyróżnienie za utwór „Scherzo symfoniczne” na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim oraz drugą nagrodę za „Passacaglię”, napisaną na dużą orkiestrę symfoniczną. Po ukończeniu studiów zajął się nauczaniem w liceum muzycznym, a następnie jako wykładowca w krakowskiej PWSM, kształcąc takie talenty jak Jan Jarczyk, Ryszard Szeremeta, Andrzej Zarycki, Andrzej Zieliński, oraz wielu innych zdolnych muzyków.
Lucjan Kaszycki był również aktywnym uczestnikiem różnych przedsięwzięć muzycznych, okazjonalnie ekspertem w programie „Wielka gra”. Jego zaangażowanie w rozwój muzyki jazzowej miało miejsce podczas warsztatów „Radost ’76” w Mąchocicach koło Kielc, gdzie w 1976 roku wykładał, współpracując przy tym z reżyserem Andrzejem Wasylewskim przy stworzeniu dokumentu „Gramy standard!”.
W 1974 roku przebywał w Warszawie, gdzie rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej, obejmując tytuł docenta w 1983 roku, a po latach, w 1990 roku, profesora. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. Jego kariera w Polskim Radiu jako kierownik Redakcji Muzycznej Programu III trwała od 1974 do 1977 roku.
Od 1985 roku Lucjan skoncentrował się na realizacji muzyki rozrywkowej, elektronicznej i komputerowej we własnym studiu. W 1992 roku, wspólnie z Alicją Kazaniszyn, założył pierwszą w Polsce prywatną szkołę muzyki rozrywkowej, przekształconą później na Autorską Szkołę Muzyki Rozrywkowej i Jazzowej im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.
Jako kompozytor, był twórcą ogromnych zbiorów muzycznych, polegających na muzyce do około 150 spektakli teatralnych realizowanych w teatrach takich jak Kraków, Warszawa, Gdynia oraz Poznań. Jest także autorem muzyki do ponad 40 filmów, w tym takich jak „Pożegnanie” (1958), „Gangsterzy i filantropi” (1962) oraz „Jak być kochaną” (1962). Oprócz tego komponował pieśni do wierszy takich poetów jak George Byron, William Shakespeare, François Villon oraz Tadeusz Gajcy.
W latach 1967–1972 prowadził Zespół Organowy Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Jego twórczość wokalna zdobyła uznanie, wykonując ją m.in. tacy artyści jak Sława Przybylska, Hanna Rek, Piotr Szczepanik, Ewa Demarczyk, Joanna Rawik czy Irena Santor.
Odznaczenia i wyróżnienia
Lucjan Kaszycki, wybitna postać w dziedzinie kultury, otrzymał szereg odznaczeń, które podkreślają jego zasługi. W gronie tych wyróżnień znajduje się Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym został odznaczony w 2002 roku. Dodatkowo, w 2011 roku, uhonorowano go Krzyżem Oficerskim tego samego orderu.
W 2013 roku, jego wkład w kulturę został dostrzegnięty przez przyznanie Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co jest znaczącym wyróżnieniem w środowisku artystycznym.
Twórczość
Piosenki z muzyką Lucjana Kaszyckiego
Lucjan Kaszycki jest znanym kompozytorem, którego twórczość obejmuje wiele różnorodnych utworów, które cieszą się dużą popularnością. Oto niektóre z jego najbardziej rozpoznawalnych piosenek:
- chciałabym,
- cztery zielone słonie,
- głogi,
- idzie drogą jesień,
- ja mam szczęście do wszystkiego,
- już czeka utarty mak,
- ktoś zadrwił z nas,
- lubię te moje smutki,
- niby nic,
- nie chodź tą ulicą,
- nie twoje kroki,
- nocą na Kanoniczej,
- od brzegu do brzegu,
- osobni,
- pamiętasz, była jesień,
- piosenka o wieczornym gościu,
- stary malarz,
- tańczy Józefinka,
- to wszystko z nudów,
- w blasku słońca,
- zatrzymaj wóz.
Inne kompozycje
Oprócz piosenek, Lucjan Kaszycki stworzył także wiele różnorodnych musicali oraz bajek muzycznych, które są dedykowane zarówno dzieciom, jak i młodzieży. Poniżej znajduje się lista niektórych z jego innych dzieł:
- czarodziejskie pierścień (musical dla dzieci, 1986),
- diabły warszawskie (musical dla młodzieży, 1987),
- dziadek do orzechów (bajka muzyczna, 1989),
- gdzieś w niedorzeczu Wisełki (musical, 1969),
- kwiat paproci (musical dla młodzieży, 1989),
- meridian (musical dla dzieci, 2004),
- słomkowy kapelusz (musical, 1968),
- tajemnicza pozytywka, czyli jak zwabić starszą panią (musical, 1963),
- w krainie wiatru, srebrnych jezior i jaskiń (baśń muzyczna, 2000),
- wampuka (opera buffa, 1983),
- wyczaruję ci bajkę (piosenki dla dzieci, 1984).
Przypisy
- Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 04.04.2022 r.]
- Klasyczny kompozytor… muzyki rozrywkowej. Z Lucjanem Kaszyckim rozmawia Andrzej Pacuła. „Piosenka – Rocznik kulturalny”. Nr 3, s. 119, 2015 r.
- Dziadek do orzechów. KPPG. [dostęp 07.05.2021 r.]
- Wyczaruję ci bajkę. KPPG. [dostęp 07.05.2021 r.]
- a b Lucjan Kaszycki w bazie filmpolski.pl. [dostęp 06.05.2021 r.]
- Gramy Standard! w bazie filmpolski.pl [dostęp 06.05.2021 r.]
- Prof. przew. kwal. I Lucjan Kaszycki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.05.2012 r.]
- M.P. z 2011 r. nr 47, poz. 528
- M.P. z 2002 r. nr 18, poz. 308
- Józef M. Chomiński: Słownik muzyków polskich. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1967 r., s. 319.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Jan Połoński | Tadek | Aleksandra Górska | Ludwika Kłyszyńska | Jan Krzyżanowski | Maria Pawłowska | Bolec | Tomasz Ciecierski | Michał Korpal | Jerzy Sienkiewicz (satyryk) | Lidia Jazgar | Antoni Wit | Zdzisław Przebindowski | Adam Setkowicz | Przemysław Tejkowski | Izabella Frączyk | Jerzy Adam Brandhuber | Piotr Kozakiewicz | Zdzisław Górzyński | Joanna RusinekOceń: Lucjan Kaszycki