Josef Ben Szlomo


Josef Ben Szlomo, urodzony w 1930 roku w Krakowie, to postać, która zapisała się na kartach historii jako wybitny filozof izraelski pochodzenia polskiego. Zmarł w 2007 roku w Izraelu, pozostawiając po sobie znaczący dorobek intelektualny.

Uznawany za jednego z najważniejszych żydowskich myślicieli XX wieku, jego prace i myśli miały ogromny wpływ na rozwój i interpretację filozofii żydowskiej oraz ogólnej myśli filozoficznej tej epoki.

Życiorys

Josef Ben Szlomo przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie, która osiedliła się w Kazimierzu, jednej z krakowskich dzielnic. Wyjątkowo religijne środowisko, w którym dorastał, miało znaczący wpływ na jego późniejsze życie oraz przekonania. W 1935 roku, w poszukiwaniu lepszych warunków życia, wraz z bliskimi podjął decyzję o emigracji do Palestyny. W nowej ojczyźnie, z entuzjazmem zaangażował się w prace na rzecz stworzenia niepodległego państwa żydowskiego, co stało się jego życiowym celem.

W wieku trzydziestu lat otrzymał profesurę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, zdobywając renomę jako jeden z czołowych uczonych w dziedzinie Kabały. Już w tym czasie postrzegany był jako autorytet, którego wiedza oraz interpretacje tej mistycznej tradycji były szeroko cenione. Jego poglądy polityczne tendencjonalnie skłaniały się ku skrajnej prawicy, co wpływało na wiele aspektów jego działalności naukowej i społecznej.

Przypisy

  1. Edward Etler: Pierwsze ofiary. [dostęp 03.01.2009 r.]

Oceń: Josef Ben Szlomo

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:17