Józef Langosz


Józef Langosz, urodzony 3 marca 1924 roku w Krakowie, to postać ściśle związana z polskim przemysłem węglowym oraz polityką. Jako doświadczony górnik, stał się nie tylko znanym specjalistą w swoim zawodzie, ale również aktywnym uczestnikiem życia politycznego w Polsce.

W czasie swojej kariery, pełnił funkcję posła na Sejm PRL w IV kadencji, wprowadzając szereg inicjatyw mających na celu poprawę warunków pracy w sektorze górniczym oraz wspieranie polityki rozwoju przemysłu węgla kamiennego w Polsce.

Życiorys

Józef Langosz, z zawodu górnik strzałowy, rozpoczął swoją edukację w Zasadniczej Szkole Górniczej, którą ukończył w 1941 roku. Po zakończeniu nauki, rozpoczął pracę w kopalni „Makoszowy” w Zabrzu. Wkrótce później, został wcielony do niemieckiego wojska, gdzie służył na froncie włoskim, niestety wkrótce trafił do niewoli.

Rok 1945 przyniósł mu powrót do Polski, a co za tym idzie – także do pracy w „Makoszowach”. Langosz brał aktywny udział w działalności prezydium rady robotniczej w swoim zakładzie pracy, co świadczy o jego zaangażowaniu w życie zawodowe. W 1954 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, stając się członkiem egzekutywy podstawowej organizacji partyjnej, a także plenum komitetu zakładowego oraz egzekutywy oddziałowej organizacji partyjnej.

W 1965 roku, Józef Langosz zdobył mandat posła na Sejm PRL IV kadencji, reprezentując okręg Gliwice. Jego praca w parlamencie obejmowała między innymi działalność w Komisji Budownictwa i Gospodarki Komunalnej, co wskazuje na jego aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polityki gospodarczej kraju.

Langosz był także zaangażowany w współzawodnictwo pracy. Otrzymał trzykrotnie Odznakę Przodownika Pracy, a zespół, którym kierował, w 1963 roku zyskał tytuł Brygady Pracy Socjalistycznej. Jego wkład w działalność zawodową został doceniony poprzez nadanie mu Brązowego, Srebrnego oraz Złotego Krzyża Zasługi.


Oceń: Józef Langosz

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:11