Adolf Gross


Adolf Gross, urodzony 26 lipca 1862 roku w Krakowie, był postacią o niezwykle bogatym dorobku zawodowym i społecznym. Zmarł 26 grudnia 1936 roku w swoim rodzinnym mieście, gdzie także spędził większość swojej kariery.

Był to człowiek o wielu talentach, który pełnił rolę żydowskiego prawnika oraz adwokata, a jego wpływ na lokalną społeczność był widoczny poprzez działalność samorządową. Nie tylko angażował się w życie polityczne, ale także reprezentował społeczeństwo jako poseł do Rady Państwa w XI i XII kadencji.

W ramach swoich zainteresowań, Adolf Gross aktywnie uczestniczył w publicystyce gospodarczej, co dowodzi jego wszechstronnych zainteresowań oraz zaangażowania w sprawy dotyczące rozwoju gospodarki lokalnej.

Życiorys

Adolf Gross był wybitną postacią w historii Krakowa. BratemDaniela Grossa, kuzynemStanisława (Salomona Naftalego) Mendelssohna, a także ojcem Zygmunta Grossa oraz Feliksa Grossa, był także dziadkiemJana Tomasza Grossa.

Urodził się w Krakowie jako syn Mojżesza Dawida, pośrednika handlowego, oraz Sary Goldy z rodu Mendelssohnów. Swoje kształcenie rozpoczął w Krakowie, gdzie ukończył gimnazjum. Następnie uzyskał doktorat na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w trakcie studiów angażował się w działalność postępowej Czytelni Akademickiej.

Około roku 1890 Adolf Gross postanowił założyć własną kancelarię adwokacką, co stanowiło początek jego kariery zawodowej. Z biegiem lat zyskał uznanie w środowisku politycznym i społecznym, co zaowocowało jego wyborami do Rady Miasta Krakowa, w której pełnił istotną rolę.

W latach 1907-1911 był posłem do austriackiej Rady Państwa w Wiedniu, gdzie reprezentował XI kadencję jako kandydat stronnictwa demokratów. Kolejna kadencja, która trwała od 1911 do 1918 roku, przyniosła mu status posła niezależnego, aczkolwiek cieszył się poparciem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. W 1907 roku zainicjował powstanie Powszechnego Towarzystwa Budowy Tanich Mieszkań i Domów Robotniczych.

W roku 1910, jako poseł, przeforsował ustawę dotyczącą państwowego funduszu mieszkaniowego, co znacząco wpłynęło na poprawę warunków życia wielu obywateli. W 1922 roku stał się założycielem Unii Narodowo-Państwowej, a w 1932 roku aktywnie uczestniczył w pracach Związku Miast Polskich.

Współczesnym symbolem jego działalności jest tablica pamiątkowa, umieszczona na kamienicy zbudowanej z jego inicjatywy, znajdująca się przy ulicy Smoczej 10 w Krakowie, która upamiętnia jego wkład w rozwój miasta.

Przypisy

  1. Adolf Gross (1862-1936) [online] [dostęp 31.01.2024 r.]
  2. Deklaracja programowa. [Inc.:] Polska jako naród ani na chwilę nie przestawała istnieć [...] : 28.06.1922 r. / [Unia Narodowo-Państwowa]
  3. Samorząd Miejski : organ Związku Miast Polskich 1932 z. 8, s. 475.
  4. M.P. z 1933 r. nr 259, poz. 277 „za zasługi na polu gospodarczem i społecznem”.
  5. Nowowybrani posłowie z miasta Krakowa. „Nowości Illustrowane”. Nr 21, s. 13, 25.05.1907 r.

Oceń: Adolf Gross

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:8