UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Krzysztof Kłosiński (profesor)


Krzysztof Kłosiński to wybitny polski naukowiec, który urodził się 21 marca 1951 roku w Krakowie. Jego działalność akademicka obejmuje szereg dziedzin związanych z literaturoznawstwem, szczególnie z historią literatury XIX i XX wieku. Jako profesor zwyczajny oraz nauczyciel akademicki, Kłosiński współpracuje z wieloma instytucjami edukacyjnymi, rozwijając wiedzę o literaturze.

Jako teoretyk literatury, Kłosiński zyskał uznanie za swoje przemyślenia oraz tłumaczenia znanych dzieł literackich, w tym prac Rolanda Barthesa i Jacquesa Derridy. Stanowi to ważny element jego krytyki literackiej, która przyczyniła się do zrozumienia współczesnych zjawisk literackich.

W swojej karierze akademickiej, Kłosiński pełnił wiele honorowych funkcji, w tym Przewodniczący Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, a także zasiada w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Dodatkowo, jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia w Katowicach, co świadczy o jego aktywnym udziale w popularyzacji wiedzy o literaturze.

Życiorys

„Krzysztof Kłosiński, syn Juliusza Kłosińskiego oraz Zofii z domu Smolińskiej, swoją edukację rozpoczął w 1964 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Sobieskiego w Krakowie. Po pomyślnym zdaniu matury w 1968 roku, związał się z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie studiował filologię polską. W 1973 roku, po uzyskaniu stopnia magistra, rozpoczął swoją zawodową karierę jako asystent w Instytucie Literatury i Kultury Polskiej, który od 1991 roku nosił nazwę Instytut Nauk o Literaturze Polskiej (INoLP) i od 2005 roku jest znany jako instytut im. I. Opackiego. Kariera akademicka Kłosińskiego obejmowała również Uniwersytet Śląski w Katowicach, gdzie w latach 1992–1996 piastował stanowisko wicedyrektora, a następnie od 2008 do 2016 roku dyrektora instytutu.

W 2010 roku, Kłosiński został kierownikiem Zakładu Historii Literatury Poromantycznej. Jego debiut literacki nastąpił w 1975 roku na łamach Ruchu Literackiego, gdzie opublikował artykuł zatytułowany Problematyka czasu w powieści historycznej XIX wieku. W kolejnych latach, na łamach „Pamiętnika Literackiego”, przedstawił recenzję książki M. Głowińskiego pt. Gry powieściowe. W 1982 roku obronił na Uniwersytecie Śląskim swoja rozprawę doktorską na temat Prozy Romana Jaworskiego na tle przemian 1910–1925, a jego promotorem był renomowany naukowiec prof. Tadeusz Bujnicki.

W 1991 roku, Kłosiński uzyskał habilitację na podstawie dysertacji Mimesis w chłopskich powieściach Orzeszkowej. Jego badania oraz teksty z zakresu historii i teorii literatury XIX oraz XX wieku publikowane były w takich czasopismach jak „Pamiętnik Literacki”, „Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach”, Teksty Drugie oraz „Śląsk”. W 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

W 1995 roku, prowadził audycję poświęconą muzyce klasycznej w śląskim radiu Top, a w latach 2004-2009 współpracował z Kazimierą Szczuką w telewizji TVN, gdzie realizowali cotygodniowy program Wydanie II poprawione, który koncentrował się na krytyce współczesnej literatury polskiej. Za zaangażowanie w ten program, w 2007 roku otrzymał nagrodę Pikowy Laur, przyznawaną podczas Targów Książki w Krakowie. W swojej karierze, wykładał również w Instytucie Kultury i Komunikowania Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w latach 2005-2013.

Od 2007 roku, Kłosiński pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej w Polskiej Akademii Nauk. W 2015 roku został wyróżniony uniwersytecką Nagrodą „Pro Scientia et Arte” za wybitne osiągnięcia zarówno naukowe, jak i dydaktyczne. Warto również wspomnieć, że w 2002 roku otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi.

Przypisy

  1. Prof. Krzysztof Kłosiński | Uniwersytet Śląski w Katowicach [online], 07.10.2019 r. [dostęp 29.09.2023 r.]
  2. a b Prof. Krzysztof Kłosiński [online], 07.10.2019 r. [dostęp 23.02.2021 r.]
  3. Krzysztof Kłosiński [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 23.02.2021 r.]

Oceń: Krzysztof Kłosiński (profesor)

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:7