Magdalena Marta Baran, urodzona 11 lipca 1979 roku w Krakowie, jest wybitną postacią w dziedzinie historii filozofii oraz etyki. Jej profesjonalne osiągnięcia obejmują nie tylko działalność akademicką, ale również publicystyczną oraz redaktorską.
Posiada tytuł doktora filozofii i obecnie pełni funkcję adiunkta w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ramach swoich obowiązków naukowych, Magdalena angażuje się w różnorodne badania oraz wykłady, przyczyniając się do rozwoju młodych umysłów w tej dziedzinie.
Dodatkowo, jako redaktor prowadząca miesięcznika „Liberté!”, Magdalena Baran ma znaczący wpływ na kształt dyskursu publicznego w Polsce. Jej prace są często publikowane w kontekście refleksji nad współczesnymi problemami społecznymi i filozoficznymi.
Warto również wspomnieć o podcastach, które prowadzi. W programie "Jest sobie kraj" porusza aktualne tematy, oferując słuchaczom cenne spojrzenie na różnorodne aspekty życia społecznego i politycznego w Polsce.
Życiorys
Magdalena M. Baran to utalentowana absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Ukończyła jednolite studia magisterskie z filozofii na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie zdobyła głęboką wiedzę z tego zakresu. W ramach dalszej edukacji, obroniła doktorat dotyczący idei wojny sprawiedliwej, w trakcie którego współpracowała ściśle z prof. Zbigniewem Mikołejką, w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Dodatkowo, Magdalena M. Baran odbyła podyplomowe studia Dziennikarskie na UPJPII oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu Mediacji i alternatywnych metod rozwiązywania sporów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej prace naukowe koncentrują się na filozofii polityki, filozofii społecznej, filozofii oraz etyce wojny, a także etyce rządu.
Magdalena brała aktywnie udział w licznych konferencjach, w trakcie których dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także opublikowała wiele artykułów naukowych poświęconych powyższym zagadnieniom.
Publikacje
– Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce (Fundacja Liberte! 2021),
– Oblicza wojny (Arbitror 2019),
– Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą (Fundacja Liberté! 2018),
– Transregional Versus National Perspectives on Contemporary Central European History. Studies on the Building of National States and Their Cooperation in the 20th and 21st Century, (red.), (ibedem Verlag 2017).
Działalność naukowa
W ramach swoich działań naukowych, Magdalena M. Baran pełniła rolę stypendystki w renomowanych instytucjach, takich jak Uniwersytet Wiedeński oraz Modernpolitics Akademie w Wiedniu w roku 2005. Jej zaangażowanie w międzynarodowe projekty edukacyjne obejmowało uczestnictwo w International Summer School in Philosophy and Politics: Challenges to Democracy, zrealizowanej w 2003 roku, jak również w 1st International Alumni Summer School in Philosophy and Politics: On Solidarity w roku 2006. Obie z tych inicjatyw były organizowane przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu (IWM).
Magdalena miała także okazję prowadzić gościnne wykłady na różnych uniwersytetach. Jej wykłady miały miejsce na Uniwersytecie w Murcji w 2016 roku, Uniwersytecie w Siegen w 2014 roku, a także w Széchenyi István University w Györ w latach 2007, 2008 oraz 2013. Jej innowacyjne podejście do badań doprowadziło ją do odbycia kwerend na Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana w Würzburgu w 2015 roku oraz na St. Thomas University w Houston w latach 2017 i 2018.
Jest również aktywną członkinią znaczących stowarzyszeń naukowych, takich jak International Society for Military Ethics, Women in International Security oraz International Society for MacIntyrean Enquiry. Te zaangażowania są dowodem jej wkładu w rozwój myśli naukowej oraz promowanie etyki w zakresie badań nad bezpieczeństwem międzynarodowym.
Publicystyka
W latach 2007–2010 Magdalena M. Baran pełniła rolę redaktora oraz członka redakcji kwartalnika „ResPublica Nowa”. W tym czasie była odpowiedzialna za redakcję specjalnego numeru zatytułowanego „Are We East or West?”.
Od 2009 do 2016 roku aktywnie uczestniczyła w pracy tygodnika „Kultura Liberalna” jako autorka i redaktorka, prowadząc dział felietonów „Wyszehrad Plus”, który koncentrował się na krajach Grupy Wyszehradzkiej. Jej publikacje obejmowały również szereg tekstów dotyczących sztuki.
W latach 2009–2010 zaangażowała się w działania Instytutu Obywatelskiego, think tanku związanego z Platformą Obywatelską. Od roku 2010 związana jest z kwartalnikiem, a następnie miesięcznikiem Liberté!
Przypisy
- Sklep Liberte | Magdalena M. Baran „Był sobie kraj. Rozmowy o Polsce” [dostęp 10.05.2022 r.]
- Jest sobie kraj. Konstytucja obywatela: Magdalena M. Baran w rozmowie z Tadeuszem Gadaczem. [dostęp 10.05.2022 r.]
- Recenzja książki Magdaleny M. Baran „Znaczenie wojny” [online], Kultura Liberalna, 11.09.2018 r. [dostęp 19.03.2020 r.]
- MichalM. Vít MichalM., Magdalena M.M.M. Baran (red.), Transregional versus National Perspectives on Contemporary Central European History: Studies on the Building of Nation-States and Their Cooperation in the 20th and 21st Century, ibidem Press, 09.2017 r. [dostęp 19.03.2020 r.]
- Oblicza wojny [online], Wydawnictwo ARBITROR [dostęp 19.03.2020 r.]
- Magdalena M. Baran "Znaczenie wojny. Pytając o wojnę sprawiedliwą" [online], Liberte Sklep [dostęp 19.03.2020 r.]
- Magdalena M. Baran, Author at Liberté! [online], Liberté! [dostęp 19.03.2020 r.]
- IKONY – 20 LAT WOLNOŚCI W KULTURZE – NR 195 [online], publica.pl [dostęp 19.03.2020 r.]
- Are We East or West? [online], Issuu [dostęp 19.03.2020 r.]
- Magdalena Baran Archives [online], Kultura Liberalna [dostęp 19.03.2020 r.]
- Instytut Filozofii i Socjologii | Baran [online] [dostęp 19.03.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zofia Bielańska-Osuchowska | Jakub Najmanowicz | Lucyna Kulińska | Adam Jan Stupnicki | Dagmara Jajeśniak-Quast | Filip Neriusz Golański | Anna Lebet-Minakowska | Krzysztof Kłosiński (profesor) | Katarzyna Turnau | Wojciech Frazik | Władysław Marek Turski | Kazimiera Sobieska-Stachurowa | Alexandra Kwiatkowska-Viatteau | Stanisław Estreicher | Anna Citkowska-Kimla | Jan Robel | Kazimierz Zakrzewski (historyk) | Józef Korpanty | Wawrzyniec Alfons Karyński | Tadeusz ŚwierzOceń: Magdalena M. Baran