Ludwik Edward Helcel, urodzony 15 października 1810 roku w Krakowie, a zmarły 13 listopada 1872 roku w Radłowie, to postać o bogatej historii, pełniąca kluczowe funkcje w życiu społeczno-ekonomicznym swojego czasu.
Był bankierem oraz wiceprezydentem Krakowa, co podkreśla jego znaczenie w działalności lokalnych samorządów. Helcel aktywnie uczestniczył w sprawach miasta jako działacz krakowskiego samorządu miejskiego, a także był członkiem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, co wskazuje na jego głęboki wpływ na handel i gospodarkę w regionie.
Życiorys
Ludwik Edward Helcel był synem Antoniego Hölzla i Józefy z Sonntagów. Po zdaniu matury w Gimnazjum św. Anny w Krakowie w 1825 roku, rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ich ukończeniu zajął się pracą w sektorze bankowym. Jego zamożność wzrosła dzięki spadkowi po rodzicach.
Ludwik Helcel pełnił funkcje dyrektora krakowskiej filii austriackiego Banku Eskontowego oraz Banku Zastawniczego, wchodząc także w skład Rady Nadzorczej Banku Galicyjskiego. Od 1852 roku był aktywnym współpracownikiem Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Oprócz działalności zawodowej, posiadał majątek w Radłowie oraz Biadolinach Radłowskich.
W latach 1853–1860 zasiadał w Wydziale Miejskim, gdzie podejmował starania na rzecz utworzenia samorządu miejskiego. Gdy proces nadania statutu uzyskał opóźnienie przez władze austriackie, Helcel zrezygnował z funkcji seniora pod koniec 1860 roku.
W latach 1866–1869 był pierwszym wiceprezydentem Krakowa, a potem objął mandat członka Rady Miejskiej. W jego inicjatywie powstało opracowanie archiwaliów miasta oraz budowa fabryki tytoniu. Z punktu widzenia politycznego, był konserwatystą.
W 1867 roku został wybrany posłem podczas II kadencji Sejmu Krajowego Galicji, jednak złożył mandat po II sesji w październiku 1868. W okresie 1867–1868 był posłem do Rady Państwa II kadencji, wybranym przez Sejm Krajowy.
Od 1836 roku był członkiem Arcybractwa Miłosierdzia. Na podstawie testamentu Anny i Ludwika, założono w Krakowie Dom Ubogich im. Ludwika i Anny Helclów, który przetrwał do dziś. Zmarł w Radłowie.
Ludwik Helcel został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego ostatni spoczynek znajduje się w ufundowanej wspólnie z żoną Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego.
Rodzina
Ludwik Edward Helcel pochodził z rodziny, która miała silne tradycje kupieckie i bankierskie w Krakowie. Jego pierwotne nazwisko brzmiało Hölzel von Sternstein. Był dzieckiem znanego krakowskiego kupca, Antoniego Holzla (zm. 1854) oraz Józefy z Sonntagów. Jego rodzina zajmowała się handlem oraz finansami, co miało duże znaczenie w owym czasie.
Starszym bratem Ludwika był historyk Antoni Zygmunt Helcel, który również odniósł sukcesy w swojej dziedzinie. Ojciec Ludwika, jako kupiec i bankier, posiadał nieruchomości w Rzędowicach, Mianocicach oraz Giebułtowie. Dodatkowo, w 1831 roku nabył także kilka folwarków w okolicach Miechowa, co znacznie powiększyło rodzinny majątek.
Ludwik ożenił się z Anną Helcel, z domu Treutler, a ich związek był małżeństwem bezdzietnym. Pomimo braku potomstwa, ich życie rodzinne zapewne było naznaczone wspólnymi przedsięwzięciami i związanymi z rodziną tradycjami handlowymi.
Przypisy
- Parlament Österreich Republik, Kurzbiografie Helcel, Ludwik von Sternstein [online], parlament.gv.at [dostęp 16.10.2019 r.]
- a b c EwaE. Danowska EwaE., Ludwik Edward Sternstein Helcel (1810-1872) właściciel dóbr radłowskich, [w:] Dziedzictwo rodziny Helclów w Krakowie, Kraków 2014 r., s. 91-96, ISBN 97883-242-2602-3.
- Encyklopedia Krakowa, wyd. Kraków 2000 r., s. 282.
- Karolina Grodziska, Zaduszne ścieżki-przewodnik po Cmentarzu Rakowickim, wyd. Kraków 2003 r., s. 86.
- Kronika miejscowa i zagraniczna, „Czas” (261), 14.11.1872 r., s. 2.
- K. Orzechowski, Przewodnik statystyczno topograficzny i skorowidz obejmujący wszystkie miejscowości z przysiółkami w Królestwie Galicyi, W.X. Krakowskiem i X. Bukowinie, Kraków 1872 r., s. 4, 68.
- a b Wacław Kolak i Stanisława Pańków, Helcel Sternstein (Sztersztyn) Ludwik Edward, Polski Słownik Biograficzny, t. 9, Wrocław-Warszawa-Kraków 1960-1961 r., s. 357-359.
- Leniek J., Książka pamiątkowa trzechsetnej rocznicy założenia Gimnazjum św. Anny w Krakowie, Kraków 1888 r., s. 222.
- Historia Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Stanisław Mycielski (poseł) | Marian Sołtysiewicz | Elżbieta Bińczycka | Aleksander Dańda | Krzysztof Komornicki | Radosław Swół | Jan Franczyk | Waldemar Pelc | Michał Kurtyka | Alexander Abusch | Henryk Glück | Henryk Eile | Zbigniew Skorecki | Sebastian Chwałek | Mojżesz Deutscher | Roman Różycki | Ryszard Zieliński | Mirosław Lewandowski | Helena Adelman | Józef HudecOceń: Ludwik Edward Helcel