Ludwik Antoni Maciąg, urodzony 13 lipca 1920 roku w Krakowie, był wybitnym polskim artystą, którego twórczość znacząco wpłynęła na polską sztukę współczesną. Zmarł 7 sierpnia 2007 roku w Gulczewie.
Był nie tylko malarzem, ale również grafikiem oraz wykładowcą akademickim, co wskazuje na jego zaangażowanie w edukację artystyczną oraz przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom artystów.
Życiorys
Rodzina Ludwika Maciąga miała silne wojskowe tradycje. Jego ojciec Michał był żołnierzem artylerzystą w armii austro-węgierskiej, a jego matka, Rozalia z d. Dokić, pochodziła z Chorwacji i zajmowała się wychowaniem dzieci. Ludwik miał dwóch braci: Józefa, który służył jako kapitan Wojska Polskiego do 1943 roku, oraz Ottona, malarza i żołnierza, który po drugiej wojnie światowej osiedlił się w Wielkiej Brytanii.
Jego pierwsze chwile życia miały miejsce w Krakowie, jednak w wieku dwóch lat cała rodzina przeniosła się do Białej Podlaskiej, gdzie jego ojciec służył w 9 Pułku Artylerii Lekkiej. Tam Ludwik rozpoczął edukację w Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, które prowadził ówczesny dyrektor, Stanisław Damrosz. Po zdaniu matury, zgłosił swoje dokumenty rekrutacyjne do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jednak jego plany zostały przerwane przez wybuch II wojny światowej.
Podczas okupacji niemieckiej, Ludwik ukończył kurs podchorążówki w Armii Krajowej i na wiosnę 1944 roku, działając pod pseudonimem „Sas”, dołączył do oddziału partyzanckiego mjr. „Zenona” Stefana Wyrzykowskiego w 34 pp. AK, biorąc udział w działaniach zwiadu konnego.
Po demobilizacji, w obawie przed represjami ze strony NKWD, Maciąg podjął pracę w stadninie koni w Janowie Podlaskim jako leśniczy oraz masztalerz. Już w 1945 roku zaczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, lecz po ukończeniu pierwszego semestru przeniósł się na ASP w Warszawie, które ukończył w 1950 roku. Po studiach, pełnił rolę asystenta u prof. Tadeusza Kulisiewicza, a później został adiunktem na Wydziale Malarstwa pod kierunkiem prof. Michała Byliny. Wkrótce uzyskał stopnie profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego oraz pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa w latach 1969-1972.
Był uznawany za artystę specjalizującego się w malarstwie pejzażowym oraz batalistycznym. Jego dorobek obejmował wiele ilustracji książkowych, plakatów, a także projekty znaczków pocztowych oraz gobelinów. Na początku lat dziewięćdziesiątych podjął współpracę z partią Przymierze Samoobrona.
12 lipca 2007 roku, w uznaniu jego wkładu w życie kulturalne Wyszkowa oraz za wspieranie lokalnych inicjatyw patriotycznych, rado miejskie nadały mu tytuł honorowego obywatela gminy Wyszków. Zmarł w swoim domu w Gulczewie, w gminie Wyszków, 7 września 2007 roku. Jego ostatnia droga prowadziła na cmentarz w Warszawie–Wesołej, gdzie został pochowany.
Wybrana twórczość
Znaczki pocztowe
Wśród dzieł Ludwika Maciąga znajdują się wyjątkowe znaczki pocztowe, które ukazują nie tylko jego twórczość, ale także piękno polskiej tradycji jeździeckiej.
- Konie polskie (seria), 1963,
- Jazda polska (seria), 1972,
- 150-lecie stadniny koni w Sierakowie (seria), 1980.
Te niepowtarzalne projekty przyczyniają się do dokumentowania historii i kultury Polski, ukazując znaczenie koni w polskim dziedzictwie.
Ordery i odznaczenia
W zakresie uznania zasług Ludwika Maciąga, przyznano mu kilka znaczących odznaczeń, które podkreślają jego wkład w życie społeczne i publiczne w Polsce. Wśród tych wyróżnień znajduje się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie 9 sierpnia 2007 roku.
Dodatkowym odznaczeniem, którym został uhonorowany, jest Medal 10-lecia Polski Ludowej, nadany 19 stycznia 1955 roku.
Upamiętnienie
W dniu 30 maja 2020 roku, z okazji stulecia urodzin Ludwika Maciąga, wprowadzono do obiegu specjalną kartkę pocztową zatytułowaną Pejzaż polski i koń. To wydarzenie ukazuje, jak ważna była jego twórczość dla polskiej kultury. Kartka, zaprojektowana przez Agnieszkę Sancewicz, jest dostępna w nakładzie 8 tysięcy egzemplarzy.
Na znaku opłaty z wartością A (3,30 zł) znalazł się portret artysty, stworzony przez Stanisława Baja. Dodatkowo, kartka ozdobiona jest ilustracjami przedstawiającymi obraz i gobelin, w których można dostrzec wizerunki koni, będące dziełami Maciąga.
Przypisy
- a b c Biografia. Maciąg • Muzeum Wirtualne. [dostęp 31.12.2023 r.]
- a b c d Prezydent RP odznaczył profesora Ludwika Antoniego Maciąga [dostęp 10.12.2023 r.]
- Elżbieta E. Szczuka, Tradycja rzecz święta (foto) [online], nowywyszkowiak.pl, 31.05.2020 r.
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r. nr 0/196 - na wniosek Ministra Kultury i Sztuki.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Nina Oleńska | Joanna Pawluśkiewicz | Adam Greenberg | Lechosław Herz | Jan Prochyra | Zofia Zarębianka | Emilia Stachurska | Aleksander Baumgardten | Tadeusz Kwinta | Krzysztof Malkiewicz | Andrzej Jakóbiec | Andrzej Maj (reżyser) | Joanna Liszowska | Kora (wokalistka) | Stanisław Żarnecki | Wojciech Stattler | Józef Paweł Natanson | Aleksandra Karzyńska | Józef Hofmann | Marius BiegaiOceń: Ludwik Maciąg