Maciej Jakubowski


Maciej Leon Jakubowski był wybitnym lekarzem pediatrą, który urodził się 2 marca 1837 roku w pięknym Krakowie. Jego działalność na polu medycyny dziecięcej przyniosła mu ogromne uznanie, co zaowocowało jego wyborem na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jego wpływ na kształcenie przyszłych pokoleń lekarzy był nie do przecenienia.

Maciej Jakubowski zmarł 14 grudnia 1915 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii medycyny w Krakowie. Jego osiągnięcia i poświęcenie dla zdrowia dzieci sprawiły, że zyskał tytuł honorowego obywatela miasta, co dowodzi jego wielkiego wkładu w rozwój lokalnej społeczności.

Życiorys

Maciej Jakubowski był szóstym dzieckiem w rodzinie Ludwika, urzędnika Senatu Wolnego Miasta Krakowa, oraz Balbiny z Żelkowskich. Jego dziadek, Maciej Topór Jakubowski (1747−1825), pełnił funkcję lekarza, a stryj, Jakub Józef Jakubowski (1796−1886), był profesorem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po stracie ojca, stryj stał się opiekunem prawnym Macieja.

W 1855 roku ukończył Gimnazjum św. Anny w Krakowie, a 25 czerwca 1861 otrzymał dyplom doktora medycyny na Wydziale Lekarskim UJ. Dzięki wsparciu stryja, odbył staże w szpitalach dziecięcych w Wiedniu, Pradze i Paryżu. To w Pradze napisał swoją pierwszą pracę, zatytułowaną O badaniu dróg oddechowych niemowląt. W 1864 roku, jako pierwszy lekarz w Polsce, uzyskał habilitację z pediatrii, na podstawie pracy O niestrawności u niemowląt, i współtworzył pierwszą w Polsce Klinikę Pediatryczną UJ.

W latach 1873−1907 pełnił funkcję profesora, a w 1889 roku był dziekanem Wydziału Lekarskiego. Rektor UJ w roku akademickim 1900−1901, w 1873 roku został profesorem nadzwyczajnym, a dopiero w 1895 roku profesorem zwyczajnym, co było wyjątkową sytuacją w monarchii austriacko-węgierskiej, gdzie nie istniały zwyczajne katedry pediatrii. Działał jako współzałożyciel i prezes Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz był członkiem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Po przekształceniu tej instytucji w Akademię Umiejętności, z powodu ograniczonej liczby członków zwyczajnych, stał się członkiem nadzwyczajnym Akademii. Kategoria ta wygasła po jego śmierci.

W latach 1875−1887 angażował się w działania jako radny miasta Krakowa, a 6 lutego 1908 został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Krakowa. W 1872 roku z pomocą Marceliny Czartoryskiej założył w Krakowie Towarzystwo Opieki Szpitalnej dla Dzieci. Osiem lat później, w 1876, ustanowił Szpital św. Ludwika dla dzieci przy ulicy Strzeleckiej 2, a w 1878 roku filię w Rabce, znaną jako Kolonia Lecznicza św. Józefa.

Jako jeden z pionierów klinicznych w Europie, w 1894 roku wprowadził i rozpropagował metody seroterapii w leczeniu błonicy. Był zdecydowanym zwolennikiem medycyny zapobiegawczej oraz balneologicznego leczenia dzieci. Uznawany jest za twórcę polskiej szkoły pediatrycznej. Współpracował z „Przeglądem Lekarskim” oraz był autorem ponad 20 prac naukowych.

Maciej Jakubowski był żonaty z Józefą z Helclów (zm. 1879). Zmarł bezpotomnie na skutek nowotworu przewodu pokarmowego. Jego miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Rakowickim, w kwaterze Al. Główna, pomiędzy pasami 43 i 45.

Ordery i odznaczenia

Maciej Jakubowski był osobą odznaczoną za swoje zasługi, a jego osiągnięcia zostały uwiecznione w formie orderów. Wśród nich wyróżniają się następujące:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie w dniu 11 listopada 1936 roku,
  • Order Żelaznej Korony, przyznany w Austro-Węgrzech.

Przypisy

  1. Maciej Leon Jakubowski - polski pediatra [online], poland.us [dostęp 19.02.2021 r.].
  2. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 10.01.2021 r.].
  3. M.P. z 1936 r. nr 263, poz. 464 „za wybitne zasługi na polu nauki i wychowywania młodzieży w duchu patriotycznym położone w latach 1905−1918”.

Oceń: Maciej Jakubowski

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:24