Magdalena Długosz


Magdalena Długosz, urodzona 23 marca 1954 roku w Krakowie, to znana postać w polskiej muzyce, wyróżniająca się nie tylko jako kompozytorka, ale również jako utalentowana pedagog.

Jej dorobek artystyczny oraz działalność edukacyjna mają znaczący wpływ na rozwój kultury muzycznej w Polsce.

Życiorys

Magdalena Długosz jest uznaną postacią w świecie muzyki, z bogatym dorobkiem zarówno akademickim, jak i artystycznym. Studiowała kompozycję u Krystyny Moszumańskiej-Nazar, zdobywając dyplom w 1978 roku, a także teorię muzyki pod kierunkiem Józefa Patkowskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

W 2013 roku, na podstawie swojej pracy zatytułowanej Gemisatos na orkiestrę, solową partię komputerową, perkusję koncertującą oraz live electronics, uzyskała stopień doktora habilitowanego. W 2023 roku przyznano jej tytuł naukowy profesora, co stanowi owoc jej wieloletniego zaangażowania w dziedzinie muzyki.

Obecnie zatrudniona jest na swojej uczelni, gdzie pełni rolę adiunkta, a później profesora. Od 1979 roku pracuje jako wykładowca w Studiu Muzyki Elektroakustycznej w Krakowie, a jej działalność nie ogranicza się tylko do kraju. Uczestniczyła także w pracach Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w Warszawie, a także w innych uznawanych instytucjach takich jak EMS w Sztokholmie, EAS w Bratysławie oraz Groupe de Recherche Appliquée en Musique Electroacoustique w Lyonie.

Jej kompozycje znalazły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą, prezentowane były na wielu prestiżowych festiwalach, takich jak te odbywające się w Norymberdze, Kolonii, Berlinie, Dreznie, Hamburgu, Sztokholmie, Oslo, Waszyngtonie, Stuttgarcie oraz Mińsku. Jej dorobek artystyczny i aktywność w środowisku muzycznym sprawiły, że jest także członkiem komisji repertuarowej Festiwalu Warszawska Jesień.

W 2010 roku, za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie kompozycji oraz za wkład w rozwój muzyki elektroakustycznej, otrzymała Doroczną Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.

Przypisy

  1. Długosz Magdalena [online], Polskie Centrum Informacji Muzycznej [dostęp 09.11.2024 r.]
  2. a b Prof. dr hab. Magdalena Zofia Długosz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.11.2024 r.]

Oceń: Magdalena Długosz

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:13