Sędzimir Klimaszewski


Sędzimir Maciej Klimaszewski był wybitnym polskim zoologiem, który urodził się 12 listopada 1937 roku w Krakowie. Jego życie zawodowe związane było z zakresami biologii i zoologii, w których odnosił znaczące sukcesy.

W szczególności, Klimaszewski piastował zaszczytną funkcję rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w dwóch okresach: od 1980 do 1981 roku oraz od 1982 do 1990 roku. Jego kadencje na tym stanowisku były czasem znaczących reform i rozwoju uczelni.

Niestety, zmarł 16 marca 2001 roku w Katowicach, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy i edukacyjny.

Życiorys

Prof. Sędzimir Klimaszewski swoją karierę zawodową rozpoczął w 1954 roku, kiedy to podjął pracę w Instytucie Zoologicznym PAN w Warszawie. Przez kolejne lata, od 1964 do 1973, był związany z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi na UMCS w Lublinie, pełniąc funkcję dyrektora Instytutu Biologii oraz kierując Zakładem Zoologii Systematycznej.

W 1973 roku prof. Klimaszewski rozpoczął pracę na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który był nowo zorganizowanym wydziałem. W latach 1978-1980 sprawował stanowisko prorektora ds. nauczania, a następnie przez dwa okresy – od 1980 do 1981 oraz 1982 do 1990 – był rektorem tej uczelni. Przez długi czas był także kierownikiem Katedry Zoologii.

Od 1959 roku Sędzimir Klimaszewski był aktywnym członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1986 roku dołączył do Komitetu Centralnego PZPR, a jego działalność obejmowała również Komisję Nauki i Oświaty tegoż komitetu. Jego badania koncentrowały się głównie na koliszkach Psylloidea, obejmujących jak Polskę, tak i Mongolię. Specjalizował się w systematyce i zoogeografii owadów oraz zoocenologii.

W ciągu swojej kariery był członkiem kilku towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, Polskiego Towarzystwa Zoologicznego oraz Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Ponadto, przez długi czas zasiadał w Radzie Naukowej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauki zostały docenione, gdy w 1988 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa rosyjskiego Uniwersytetu Państwowego w Rostowie nad Donem.

Jego zainteresowania badawcze obejmowały teorię systematyki, zoogeografię, regionalizację zoogeograficzną, oraz wpływ czynników antropogennych na przekształcenia zoocenoz owadów ssących. Warto również dodać, że nazwisko prof. Klimaszewskiego znajduje się w łacińskiej nazwie gatunkowej owada Deracantha klimaszewskii Bazyluk, 1969, należącego do rodziny pasikonikowatych Tettigoniidae.

Prof. Sędzimir Klimaszewski został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie spoczywa wśród wielu innych zasłużonych dla nauki i kultury osobistości.

Publikacje

Sędzimir Klimaszewski jest utytułowanym autorem, którego dorobek naukowy obejmuje imponującą liczbę ponad 100 monografii oraz prac badawczych. Jego wkład w dziedzinę zoologii oraz zootomii jest nieoceniony, co znajduje odzwierciedlenie w licznych publikacjach.

Wśród najważniejszych książek, które zasługują na szczególne wyróżnienie, można wymienić:

  • Podręcznik zootomii (wyd. PWN 1969, współautorsko z J. Kubikiem),
  • Zoologia (wyd. PZWS, 1971, wraz z K. A. Dobrowolskim i H. Szelegiewiczem),
  • Świat owadów, tom 260 serii wydawniczej Omega, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973.

Przypisy

  1. a b c Informacje w BIP IPN. [dostęp 02.04.2022 r.]

Oceń: Sędzimir Klimaszewski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:23