Jerzy Haber


Jerzy Haber, urodzony 7 maja 1930 roku w Krakowie, był wybitnym polskim fizykochemikiem, który zapisał się na kartach historii nauki. Jego kariera naukowa oraz osiągnięcia pozostawiły trwały ślad w dziedzinie fizyki chemicznej.

Haber zmarł 1 stycznia 2010 roku w Krakowie, a jego prace stanowią ważny wkład w rozwój tej gałęzi wiedzy, inspirując kolejne pokolenia badaczy.

Życiorys

Jerzy Haber urodził się w czasie, gdy Polska przechodziła przez istotne zmiany społeczne i polityczne. W 1951 roku z powodzeniem zakończył swoje studia chemiczne na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tuż po ukończeniu nauki rozpoczął pracę jako asystent na Wydziale Metalurgicznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie rozwijał swoje pasje naukowe.

W tym samym czasie był również zaangażowany w badania na Wydziale Ceramicznym AGH, pod kierunkiem profesora Bielańskiego. Jego prace koncentrowały się na fizykochemicznych właściwościach tlenków metali przejściowych, co stanowiło ważny wkład w rozwój tej dziedziny. W 1956 roku z sukcesem obronił swoją pracę doktorską, której tematem był związek pomiędzy przewodnictwem elektrycznym działającego katalizatora a jego aktywnością katalityczną.

Od 1968 roku aż do swojej śmierci, Jerzy Haber pełnił funkcję profesora w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie. W roku 1973 został członkiem Polskiej Akademii Nauk, gdzie najpierw uzyskał status członka korespondenta, a następnie w 1983 roku członka rzeczywistego. W latach 1984–1986 oraz od 1990 roku był członkiem Prezydium PAN. Ponadto, w 1989 roku przystąpił również do PAU.

Jego badania obejmowały głównie katalizę heterogeniczną oraz fizykochemię ciała stałego. Dodatkowo zajmował się tematyką termodynamiki adsorpcji w zeolitach oraz mechanizmami działania środków powierzchniowo czynnych. Jerzy Haber był autorem prawie 300 prac naukowych, co ukazuje jego znaczący wkład w naukę.

Jego osiągnięcia zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2002 roku, 27 września, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po jego śmierci został pochowany na Cmentarzu na Salwatorze.

W 2011 roku, 20 stycznia, krakowskiemu Instytutowi Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN nadano jego imię, co jest wyrazem uznania jego życia i pracy w dziedzinie chemii i katalizy.

Przypisy

  1. HABER, Jerzy [online], Polska Akademia Nauk - Członkowie PAN [dostęp 02.02.2023 r.]
  2. Profesor Jerzy Haber (1930–2010). instytucja.pan.pl. [dostęp 14.03.2021 r.]
  3. Nadanie imienia prof. Jerzego Habera Instytutowi Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. [dostęp 20.01.2010 r.]
  4. Doktorzy honoris causa UMCS. umcs.lublin.pl. [dostęp 23.02.2011 r.]
  5. Prof. zw. dr hab. cz Jerzy Haber, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 13.08.2007 r.]

Oceń: Jerzy Haber

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:22