Marek Saj


Marek Saj, urodzony w 1965 roku w Krakowie, jest uznawanym polskim duchownym katolickim. Należy do zakonu redemptorystów, który jest znany z działalności duszpasterskiej i ewangelizacyjnej.

W swojej karierze naukowej Marek Saj specjalizuje się w kanonistyce, dziedzinie prawa, która zajmuje się przepisami kościelnymi oraz ich zastosowaniem w praktyce. Posiada stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, co jest jednoznaczne z wysokim uznaniem w swoim fachu.

Obecnie, jako profesor nadzwyczajny, Marek Saj związany jest z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie prowadzi wykłady oraz badania naukowe na temat prawa kanonowego oraz jego wpływu na życie Kościoła w Polsce.

Życiorys

Marek Saj to duchowny, który wpisuje się w długą tradycję zakonną, podejmując swoją pierwszą profesję w zakonie redemptorystów w 1988 roku.

W ciągu pięciu lat, w 1993 roku, został ordynowany na kapłana, co otworzyło przed nim nowe możliwości duchowej działalności.

Jego pragnienie zgłębiania wiedzy zaowocowało podjęciem studiów w zakresie prawa kanonicznego w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, które zrealizował w latach 1994–1997.

W 2001 roku, będąc już częścią Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Jego rozprawa doktorska, napisana pod nadzorem Juliana Kałowskiego, nosiła tytuł „Formacja do życia zakonnego i kapłańskiego w Wyższym Seminarium Duchownym Warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela”.

W 2011 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Uprawnienia przełożonych w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela”, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Z czasem objął stanowisko wykładowcy na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. W tej instytucji pełnił także rolę profesora nadzwyczajnego oraz kierownika Katedry Kanonicznego Prawa Karnego.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje Marka Saja związane z jego pracą naukową oraz duchową.

  • Uprawnienia przełożonych w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela, Homo Dei, Kraków 2011,
  • Benedykt XVI do osób konsekrowanych (red. nauk.), Homo Dei, Kraków 2009,
  • Apostolska wspólnota redemptorystów. Aspekty teologiczno-prawne (red. nauk.), Homo Dei, Kraków 2008.

Oceń: Marek Saj

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:7