UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Tyranowski


Jan Leopold Tyranowski, urodzony 9 lutego 1901 roku w Krakowie, a zmarły 15 marca 1947 roku w tym samym mieście, był niezwykle ważną postacią w historii Kościoła katolickiego. Jako polski mistyk chrześcijański, pełnił rolę kierownika duchowego młodego Karola Wojtyły, który później stał się papieżem Janem Pawłem II. Warto zaznaczyć, że Tyranowski był również księgowym oraz krawcem, a jego życie zostało uwiecznione w Kościele jako Czcigodny Sługa Boży.

Jego duchowe prowadzenie miało znaczący wpływ na formację Wojtyły, co kryje w sobie bogatą historię duchowości katolickiej w Polsce w XX wieku.

Życiorys

Jan Tyranowski przez całe swe życie osiedlił się na Dębnikach w stolicy Małopolski, Krakowie. Maturę ukończył jako księgowy, jednak jego kariera w tym zawodzie była dość krótka. Pracownię krawiecką odziedziczył po ojcu, co pozwoliło mu na utrzymanie siebie oraz matki. Jan Paweł II, który wspominał Tyranowskiego w swej książce „Dar i Tajemnica”, podkreślał, że wybór krawiectwa przez Tyranowskiego na miejsce pracy dał mu szansę na głębsze doświadczanie życia wewnętrznego.

Rok 1935 okazał się punktem zwrotnym w jego duchowym życiu; po wysłuchaniu kazania w kościele na Dębnikach przeszedł intensywne odrodzenie religijne. Zdaniem Elżbiety Konderak, „zwykłe kazanie otworzyło w sercu dojrzałego mężczyzny jakąś nową życiową przestrzeń”. Tyranowski zaczął prowadzić notatnik duchowy, wypełniając każdy dzień modlitwą, pracą oraz studiami teologicznymi, co miało charakter zakonny.

Mimo że był nieśmiały i używał staroświeckiego języka, Tyranowski zapraszał do swojego mieszkania przy ul. Różanej 11 w sąsiedztwie Rynku Dębnickiego wiele młodych ludzi. Początkowo organizował spotkania modlitewne, jak różaniec (członek Żywego Różańca), a później prowadził czytania Biblii oraz rozmowy na temat wiary. Wierzył, że każdy człowiek ma w sobie wewnętrzną religijność, która powinna być odkrywana i rozwijana. Podczas spotkań szczególną uwagę poświęcał renesansowym mistykom chrześcijańskim, co przejawiało się w jego lekturach dotyczących św. Jana od Krzyża oraz św. Teresy z Ávili. Korzystał także z pism św. Tomasza z Akwinu. Z grupy jego uczestników, aż 11 osób zostało później kapłanami, w tym Karol Wojtyła oraz Mieczysław Maliński.

W czasach II wojny światowej Tyranowski kontynuował organizowanie spotkań w swoim mieszkaniu. Po aresztowaniu salezjanów z Krakowa, zaopiekował się grupami młodzieżowymi. Jednak jedno z jego spotkań zostało wykryte przez Gestapo, które uznało go za fanatyka religijnego o niepełnym rozumie.

Wśród uczestników tygodniowych spotkań znajdował się młody Karol Wojtyła, który poznał Tyranowskiego w lutym 1940 roku podczas rekolekcji dla młodzieży męskiej w parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. To dzięki jego inspiracji Wojtyła zgłębił mistykę Jana od Krzyża, a po śmierci Tyranowskiego napisał rozprawę doktorską poświęconą zagadnieniu wiary według tego mistyka.

Późniejszy papież, wspominając Tyranowskiego, zaznaczył:

Od niego nauczyłem się między innymi elementarnych metod pracy nad sobą, które wyprzedziły to, co potem znalazłem w seminarium. Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury.

W 1946 roku Tyranowski zachorował na gruźlicę płuc, co uniemożliwiło mu uczestnictwo w mszy prymicyjnej swojego najważniejszego ucznia. Zmarł 15 marca 1947 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera Ł wsch.). Po ekshumacji, 26 marca 1998 roku, jego ciało przeniesiono do sarkofagu w Kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Tyranowskiego, który zamknięto w marcu 2000 roku, a dokumenty przekazano kongregacji watykańskiej ds. kanonizacji. 20 stycznia 2017 roku papież Franciszek promulgował dekret o heroiczności jego cnót, co nadało mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.

Przypisy

  1. Watykan: dekret o heroiczności cnót Jana Tyranowskiego. [on-line]. episkopat.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
  2. Grzegorz Gacki, Świadkowie XX wieku - Jan Tyranowski.
  3. Antonio Socci: Tajemnice Jana Pawła II. Kraków: Dom Wydawniczy RAFAEL, 2009 r., s. 36. ISBN 978-83-7569-139-9.
  4. Elżbieta Konderak: Krawiec Tyranowski. „Miesięcznik List” 2005 r., nr 10.
  5. „Tygodnik Powszechny” 11.02.2001 r., nr 6.
  6. ŚWIADKOWIE WIARY NASZYCH CZASÓW. Jan Tyranowski Przyjaciel młodzieży (1901 – 1947). jezuici.pl. [dostęp 29.08.2007 r.]
  7. Jan Paweł II: Dar i tajemnica.

Oceń: Jan Tyranowski

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:22