UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marian Szczyrbuła


Marian Szczyrbuła, ur. 10 października 1899 roku w Krakowie, to postać niezwykle istotna w polskiej sztuce. Przez lata swojej twórczości zyskał uznanie jako malarz, który wyróżniał się na tle innych artystów swojego czasu.

Charakteryzował się on szczególnym podejściem do formy i koloru, będąc jednym z przedstawicieli formizmu i koloryzmu. Jego prace odzwierciedlają tę fascynację oraz oryginalną interpretację rzeczywistości, co czyni je niepowtarzalnymi. Niestety, życie Mariana Szczyrbuli zakończyło się w 1942 roku w Tobolsku, gdzie przeszedł na zawsze do historii jako wybitny twórca.

Życiorys

Marian Szczyrbuła był artystą, który studiował w latach 1916–1921 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie miał przyjemność uczyć się pod okiem Józefa Mehoffera oraz Wojciecha Weissa. W trakcie swojego kształcenia Szczyrbuła zaangażował się w ruch futurystyczny w Krakowie, gdzie zaprzyjaźnił się z takimi postaciami jak Brunon Jasieński czy Stanisław Młodożeńcem.

Między rokiem 1922 a 1924 uczył rysunku w seminarium nauczycielskim zlokalizowanym w Tarnopolu. Zyskał stypendium państwowe, co umożliwiło mu wyjazd do Paryża we wrześniu 1924, gdzie dołączył do grupy malarzy znanej jako „komitet paryski”. Po powrocie w 1925 roku podjął pracę nauczycielską w Stryju, gdzie pozostawał do 1930 roku. Po odbyciu rocznego kursu robót ręcznych w Warszawie, jego kariera edukacyjna kontynuowała się w Wilnie, a następnie w Wilejce.

W 1935 roku Szczyrbuła został nauczycielem w gimnazjum w Dziśnie. Mimo konieczności pracy w mniejszych miejscowościach, utrzymywał bliskie kontakty ze swoimi kolegami z Akademii, regularnie biorąc udział w wystawach artystycznych. Po zajęciu wschodnich terenów Polski przez ZSRR we wrześniu 1939 roku, rozpoczął nauczanie rysunku w nowo powstałej szkole białoruskiej w Dziśnie.

Niestety, wiosną 1941 roku został aresztowany przez władze radzieckie. Wraz z innymi przedstawicielami polskiej inteligencji został deportowany do Tobolska, gdzie zmarł w trudnych warunkach zimą 1941/1942. Z relacji ocalałych wynika, że jego zamarznięte ciało znaleziono na ulicy. Upamiętnienie Mariana Szczyrbuły znajduje się na jego grobie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie umieszczono specjalną tablicę poświęconą jego pamięci.

Twórczość

Przed czasem wojennym artysta najaktywniej prezentował swoje prace w towarzystwie krakowskiej grupy „Zwornik”, zarówno w Krakowie, jak i Lwowie. Przed 1939 rokiem nieustannie wysyłał swoje dzieła na coroczne wystawy zorganizowane przez Instytut Propagandy Sztuki w Warszawie. Tematyka jego obrazów skupiała się głównie na pejzażach oraz architekturze regionów takich jak Stryj, Borysław, Drohobycz i Wileńszczyzna.

Obrazy z jego wczesnego okresu, znanego jako kresowy, niestety uległy zniszczeniu w wyniku pożaru w 1944 roku. Szczyrbuła malował również portrety oraz autoportrety, w których stosował wyraziste plamy kolorystyczne nanoszone na płótno przy użyciu różnorodnych, odmiennych technik pędzla. Kolory jego dzieł miały tendencję do zachowania ciemnej tonacji, a czasami wykazywały ostrość dysonansów barwnych. Forma jego obrazów była w znacznym stopniu zredukowana, co odzwierciedlało jego wcześniejsze zainteresowanie formizmem i późniejszych ewolucji w kierunku kolorystyki.

Po zakończeniu wojny, jego prace były systematycznie wystawiane na licznych wydarzeniach artystycznych, takich jak ekspozycje poświęcone ekspresjonizmowi w sztuce polskiej, czy także w ramach przedstawień formistów oraz kapistów. Oprócz tego, zorganizowano także wystawy pośmiertne, które miały na celu oddanie hołdu jego twórczości.

Obrazy Mariana Szczyrbuły są przechowywane w prestiżowych instytucjach, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Przypisy

  1. a b Urszula Król: Kapiści. heritage.bnf.fr. [dostęp 19.06.2021 r.]
  2. Inga Domurat: Wystawa prac artystów zrzeszenia "Zwornik" w Krakowie. dzieje.pl. [dostęp 19.06.2021 r.]
  3. Urszula Kozakowska=Zaucha: Zrzeszenie Artystów Plastyków "Zwornik". Culture.pl, 2012 r. [dostęp 19.06.2021 r.]
  4. Piotr Łukaszewicz, Jerzy Malinowski. Ekspresjonizm w sztuce polskiej. „Sztuka”. Nr 1, 1981 r. [dostęp 19.06.2021 r.] brak numeru strony
  5. Irena Jakimowicz: Formiści. Warszawa: Muzeum Narodowe w Warszawie, 1989 r. brak numerów stron w książce
  6. Kapiści. Kraków: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 1977 r. brak numerów stron w książce
  7. Pośmiertna wystawa Mariana Szczyrbuły. Kraków: Związek Polskich Artystów Plastyków – Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, 1962 r. brak numerów stron w książce

Oceń: Marian Szczyrbuła

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:25