Natalia Karp


Natalia Karp, wybitna pianista, która przeszła przez mroczne karty historii, przyszła na świat 27 lutego 1911 roku w malowniczym Krakowie. Jej życie przypadło na trudny okres, w którym musiała zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu.

Wkrótce po wybuchu II wojny światowej, jako Żydówka, Natalia została uwięziona w obozach koncentracyjnych, co na zawsze odcisnęło piętno na jej istnieniu. Mimo to, jej pasja do muzyki i nieugięty duch przetrwania prowadziły ją przez najciemniejsze chwile.

Ostatecznie zmarła 9 lipca 2007 roku w Londynie, pozostawiając po sobie nie tylko niezwykłe umiejętności muzyczne, ale także niezwykłą historię życia, która nadal inspiruje wiele osób na całym świecie.

Życiorys

Natalia Karp, znana jako utalentowana pianistka, przyszła na świat jako Natalia Weissman. Była drugą z czworga dzieci w rodzinie, w której ojciec Izydor odniósł sukces jako majętny biznesmen, a matka z zamiłowaniem śpiewała operowe arie w domowym zaciszu. Już w wieku 4 lat zaczęła rozwijać swoje umiejętności muzyczne, ucząc się gry na fortepianie. W wieku 13 lat podjęła decyzję o tym, że chce zostać profesjonalną pianistką. Dzięki wsparciu swojego dziadka, kantora, przekonała rodziców, aby umożliwili jej wyjazd do Berlina, gdzie mogła studiować muzykę.

W ważnym momencie jej kariery, Natalia nawiązała współpracę z Arturem Schnablem, dzięki pomocy Marii Zweig. Ten znany kompozytor i pianistka zgodził się zostać jej nauczycielem. Po dwóch latach, w 1927 roku, zmieniła nauczyciela na Georga Bertrama. Już w 1929 roku miała zaszczyt wystąpić z koncertem w Berlinie, grając I koncert fortepianowy Chopina z orkiestrą Berliner Philharmoniker. Choć odniosła ogromny sukces, musiała wrócić do Krakowa, aby zaopiekować się młodszym rodzeństwem z powodu choroby matki.

W 1933 roku zawarła związek małżeński z Juliusem Hublerem, prawnikiem, pianistą oraz krytykiem muzycznym. Niestety, z powodu jego sprzeciwu, Natalia zrezygnowała z wystąpień publicznych. Sytuacja pogorszyła się, gdy Niemcy zajęli Kraków; wówczas pianistka zmuszona była do ukrywania się. W grudniu 1943 roku, w trakcie nieudanej próby ucieczki z getta tarnowskiego na Słowację, została schwytana przez Gestapo i wysłana do obozu Plaszow.

Jej przybycie do obozu miało miejsce w dniu urodzin komendanta Amona Götha. Gdy zorientował się, że do obozu trafiła znana pianistka, nakazał, aby zagrała dla niego. Natalia zagrała Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina, a jej gra na tyle urzekła komendanta, iż zdecydowano o darowaniu jej oraz jej siostrze życia. Po dziesięciu miesiącach obie zostały przeniesione do Auschwitz-Birkenau.

Po wojnie Natalia wróciła do Krakowa, gdzie w październiku 1945 roku wznowiła ćwiczenia muzyczne. 7 marca 1946 zagrała I koncert fortepianowy Czajkowskiego w filharmonii krakowskiej. W tym okresie poznała swojego przyszłego męża, Jozsefa Karpfa, który pracował jako radca w Ministerstwie Skarbu. Para postanowiła wyjechać do Londynu, gdzie Jozsef rozpoczął pracę w polskiej ambasadzie. Kiedy w 1950 roku został wezwany z powrotem do kraju, Natalia z mężem ubiegali się o azyl polityczny, co umożliwiło im pozostanie w Wielkiej Brytanii.

Natalia Karp, jako artystka, powróciła do koncertowania, występując pod swoim nowym pseudonimem. W 1967 roku zafascynowała publiczność, grając dla Oskara Schindlera. Wspólnie z Reginą Schein (wiolonczela) oraz Henriette Canter (skrzypce) współtworzyła zespół Alpha Piano Trio. Artystka zrealizowała wiele tournee po Europie i kontynuowała występy aż do 90. roku życia.

Po wojennych zmaganiach jej życie zostało szczegółowo opisane przez córkę, Anne Karpf, w książce zatytułowanej The war after: living with the Holocaust.


Oceń: Natalia Karp

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:20