UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zenon Parvi


Zenon Parvi, znany również pod pseudonimem Gabryel, to postać, która zapisała się w historii polskiego dziennikarstwa i dramaturgii. Urodził się 22 grudnia 1868 roku w pięknym mieście Kraków, gdzie spędził swoje życie aż do śmierci, która miała miejsce 15 lutego 1910 roku w tym samym mieście.

Jego twórczość jako dziennikarza oraz dramatopisarza wyróżniała się zaangażowaniem i unikalnym stylem, co sprawiło, że wkrótce stał się rozpoznawalny wśród współczesnych mu artystów.

Życiorys

Zenon Parvi był jednym z dziewięciorga dzieci znanego zegarmistrza Teofila Parviego (1823- po 1880) oraz jego żony Leontyny z domu Rogowskiej (1837-1906). Warto dodać, że ze strony matki był bratem ciotecznym Stanisława Wyspiańskiego oraz Antoniego Waśkowskiego, a także szwagrem uznanego rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego.

W swoim życiu zawodowym Parvi związał się z prasą, będąc jednym z dziennikarzy redakcji „Nowej Reformy” oraz korespondentem warszawskich tytułów takich jak „Przegląd Tygodniowy” i „Kurier Codzienny”. W latach 1901–1904 prowadził regularną rubrykę „Z Krakowa”, w której omawiał bieżące wydarzenia ze świata teatru oraz literatury. Jego talent dramatopisarski zaowocował naturalistycznym dziełem „Knajpa”, które zostało opublikowane w 1903 roku z wstępem Gabrieli Zapolskiej, przedstawiającym tragiczne skutki alkoholizmu.

Parvił z sukcesem współpracował ze sceną amatorską oraz teatrem ludowym, pisząc popularne sztuki historyczne, takie jak „Marsz, marsz Dąbrowski” (1901) oraz „Rok 1794 (Berek Joselewicz)” (1904). Jego twórczość teatralna była ceniona w środowisku kulturalnym. W roku 1907, w numerze 555 „Nowej Reformy”, ukazał się jego artykuł „Ze wspomnień o Wyspiańskim”, który dostarczył wielu interesujących informacji o wspólnym życiu z wielkim artystą.

Zenon Parvi nie założył własnej rodziny. Po zakończeniu swojego życia, został pochowany na cmentarzu Rakowickim w kwaterze XIIIa, w grobowcu rodzinnym, pozostawiając po sobie ślad w historii polskiej kultury i literatury.


Oceń: Zenon Parvi

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:7