Paweł Próchniak to wielką postać w dziedzinie literatury i krytyki literackiej, urodził się 22 listopada 1966 roku w Krakowie. Jest uznawanym historykiem literatury oraz profesorem doktor habilitowanym, na co dzień związanym z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, gdzie prowadzi wykłady i badania.
Warto zaznaczyć, iż Paweł Próchniak jest także absolwentem filologii polskiej, kształcąc się na KUL, co podkreśla jego silne podstawy teoretyczne oraz praktyczne w zakresie literatury.
Życiorys naukowy
Paweł Próchniak to osoba, której pasje naukowe obejmują szeroki wachlarz tematów związanych z literaturą. Jego zainteresowania skupiają się na twórczości przedstawicieli polskiego modernizmu, sięgając od epoki Młodej Polski aż do czasów współczesnych. W szczególności poezja XX wieku oraz najnowsza literatura stanowią dla niego ważne obszary badań. Próchniak bada długoterminowe trwanie form literackich oraz przekształcenia zachodzące within nowoczesnym imaginarium. Z jego prac wyłaniają się zagadnienia dotyczące mitu oraz transgresji, a także egzystencjalne aspekty literatury oraz fundamentalna złożoność związana z jej sensami.
Wiele z jego publikacji odsłania architekturę wybranych dzieł literackich oraz wyobraźnię, która za nimi stoi, ukazując osobiste doświadczenia autorów. W latach 2008–2009 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Filologii Polskiej KUL i kierował nowo utworzoną Katedrą Literatury Modernizmu tej samej uczelni. Aktualnie prowadzi Katedrę Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.
Jako przewodniczący Komisji Wydawniczej w Komitecie Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, Próchniak piastuje także rolę redaktora naczelnego serii wydawniczej „Rozprawy Literackie”, która wydawana jest pod auspicjami KNoL PAN. Oprócz tego, jest członkiem komitetu redakcyjnego „Roczników Humanistycznych” i rady naukowej serii „Tropiki” wydawanej przez Wydawnictwo Czarne. Współpraca z „Tygodnikiem Powszechnym”, „2Tygodnikiem” oraz „Blizą” jako krytyk literacki to również istotny element jego działalności. Przez lata współpracował także z TVP Kultura w programie „Czytelnia” w latach 2009–2010.
W swoim dorobku ma wiele konferencji i seminariów naukowych, w tym cykle takie jak „Seminaria w Bramie”, „Która lektura?” oraz „Poeci Młodej Polski”. Był pomysłodawcą i współorganizatorem „Miasta Poezji” w Lublinie. Przez lata piastował funkcję jurora w różnych konkursach literackich, w tym Nagrody Poetyckiej „Kamień” i Nagrody Literackiej „Nike”. Jako członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta, jak również pełnomocnik zarządu Fundacji do spraw programowych, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Polski. Próchniak należy również do Polskiego PEN Clubu.
Od 1999 roku regularnie współpracuje z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. W dniu 3 lipca 2012 roku został uhonorowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, tytułem profesora nauk humanistycznych. Od 2014 roku redaguje także witrynę internetową „Strony Poezji”, która gromadzi kompendia, antologie i wywiady dotyczące współczesnej polskiej poezji.
Nagrody i wyróżnienia
Paweł Próchniak otrzymał szereg znaczących nagród oraz wyróżnień w swoim dorobku artystycznym. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Medal 700-lecia Miasta Lublin, 2017,
- Specjalna nagroda „Kamień”,
- Nagroda im. Kazimierza Wyki, 2024.
Wybrane książki
Publikacje autorskie
Oto niektóre z ważnych dzieł Pawła Próchniaka, które zaprezentowały jego stan wiedzy i literacką wrażliwość:
- Sen nożownika. O twórczości Ludwika Stanisława Licińskiego, Redakcja Wydawnictw KUL, Lublin 2001, ss. 254,
- Pęknięty płomień. O pisarstwie Tadeusza Micińskiego, Wydawnictwo KUL, Lublin 2006, ss. 457 (wyd. 2: Lublin 2008),
- Wiersze na wietrze (szkice, notatki), Wydawnictwo Pasaże, Kraków 2008, ss. 365,
- Modernizm: ciemny nurt (studia z dziejów poezji), Wydawnictwo Naukowe UP, Kraków 2011, ss. 299,
- Zamiar ze słów (szkice, notatki), Wydawnictwo Pasaże, Kraków 2011, ss. 158,
- Ryszard Krynicki. Monografia w toku, Wydawnictwo a5, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Lublin 2015,
- Rachunek strat. Poezja – krytyka – lektura, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Wydawnictwo Pasaże, Kraków 2016, ss. 191,
- W prześwicie. Szkice z Bramy, Wydawnictwo Czarne 2023, ISBN 978-83-8191-795-7.
Redakcja naukowa
Poniżej przedstawiamy jego wkład w redakcję naukową, często współpracując z innymi autorami:
- z Jackiem Kopcińskim:
- Czytanie Czechowicza, Lublin 2003,
- z Anną Czabanowską-Wróbel i Marianem Stalą:
- Poezja Kazimierza Tetmajera. Interpretacje, Kraków 2003,
- Poezja Tadeusza Micińskiego. Interpretacje, Kraków 2004,
- Poezja Leopolda Staffa. Interpretacje, Kraków 2005,
- z Magdaleną Heydel:
- Między Miłoszem a Miłoszem, Kraków 2011,
- z Dariuszem Czają:
- Gramatyki tworzenia, Lublin 2017,
- Bruno od Księgi Blasku. Studia i eseje o twórczości Brunona Schulza, Kraków 2013,
- Pismo chmur. Studia i szkice o poezji Ryszarda Krynickiego, Kraków 2014,
- Przepisywanie kanonu. Zagadnienia modernizacji języka literatury dawnej, Kraków 2015,
- Nagła wyspa. Studia i szkice o pisarstwie Zbigniewa Herberta, Lublin 2015.
Przypisy
- Prof. Paweł Próchniak otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki [online], dzieje.pl [dostęp 19.03.2024 r.]
- Nagroda Literacka „Nike”. Jury 2018. [dostęp 07.11.2018 r.]
- a b Prof. Paweł Próchniak wyróżniony Nagrodą "Kamień". lublin.eu - oficjalny portal miasta Lublin, 31.05.2017 r. [dostęp 30.01.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marek Walczak | Joanna Hobot-Marcinek | Monika Hamanowa | Władysław Bielański | Jerzy Fierich | Maciej Pietrzyk (koszykarz) | Janusz Bogdanowski | Ryszard Postawka | Mieczysław Drobner | Zbigniew Bocheński (biolog) | Paweł Czartoryski | Marian Plezia | Piotr Laidler | Andrzej Jakubik | Jan Krzysztof Frąckowiak | Jakub Zakrzewski (fizyk) | Janusz Domaniewski | Alexander Schenker | Rudolf Fryderyk Friedlein | Kazimierz GodłowskiOceń: Paweł Próchniak