Jerzy Fierich


Jerzy Fierich, urodzony 20 września 1900 roku w Krakowie, był wybitną postacią w dziedzinie nauk matematycznych oraz statystyki. W ciągu swojego życia, zmarł 9 sierpnia 1965 roku, miał znaczący wpływ jako ekonometryk rolnictwa.

Jako profesor i pracownik naukowy, Fierich przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie przyczynił się do rozwoju tych dziedzin oraz kształcenia przyszłych pokoleń studentów.

Życiorys

Jerzy Fierich był synem profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Franciszka Fiericha oraz Heleny z Hupków (1976–1916). Swoją edukację rozpoczął w gimnazjum w Badenie pod Wiedniem, a kontynuował ją w Krakowie, gdzie w 1918 roku ukończył gimnazjum klasyczne im. Jana III Sobieskiego oraz zdał maturę.

Po maturze, w latach 1918–1920, studiował na Studium Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednakże zdecydował się na zmianę specjalizacji, przenosząc się na Wydział Filozoficzny, gdzie od 1920 do 1922 roku studiował różnorodne przedmioty, takie jak filozofia, chemia, biologia, fizyka i matematyka. W 1922 roku przeniósł się do Akademii Rolniczej w Dublanach, gdzie w 1924 roku uzyskał dyplom inżyniera rolnika. Po ukończeniu studiów zarządzał własnym majątkiem ziemskim.

W 1932 roku na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego przedłożył dysertację o tytule „Broniszów, wieś powiatu ropczyckiego”, co pozwoliło mu uzyskać doktorat nauk matematycznych. Już od 1935 roku prowadził wykłady dotyczące wstępu do nauk rolniczych, a rok później obronił pracę pod tytułem „Stanowisko nauk rolniczych”, co zaowocowało nadaniem mu stopnia doktora habilitowanego. Oprócz tego, wykładał także ekonomię polityczną. W drugiej połowie 1936 roku, dzięki swoim osiągnięciom, został profesorem nadzwyczajnym ekonomii, a jego talent zarządzający skłonił władze do powierzenia mu kierowania Katedrą Ekonomii Politycznej w Akademii Handlowej w Krakowie.

Okres II wojny światowej spędził w rodzinnej posiadłości w Broniszowie Tarnowskim. Po zakończeniu wojny, w 1945 roku, powrócił do Krakowa, gdzie ponownie objął swoje stanowisko w Akademii Ekonomicznej. W 1946 roku zyskał tytuł profesora zwyczajnego i przez trzy lata kierował Katedrą Historii Doktryn Ekonomicznych i Społecznych na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niestety, w 1950 roku z powodu względów politycznych został pozbawiony kierowniczego stanowiska w Akademii Ekonomicznej, co skłoniło go do objęcia kierownictwa Katedry Statystyki w Wyższej Szkole Ekonomicznej.

W 1953 roku został kierownikiem Zakładu Ekonomiki Produkcji Zwierzęcej w Instytucie Zootechniki, gdzie sprawował tę funkcję przez dziesięć lat. Od 1957 do 1961 roku piastował również stanowiska prorektora oraz dziekana na Wydziale Produkcji i Obrotu Towarowego Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przez kilka lat pełnił również rolę wiceprzewodniczącego Rady Naukowej i konsultanta Ośrodka Badań Prasoznawczych RSW „Prasa”, a także zasiadał w komitecie redakcyjnym „Zeszytów Prasoznawczych”.

W dniu 15 stycznia 1955 roku, na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego, Jerzy Fierich został uhonorowany Medalem 10-lecia Polski Ludowej. Zmarł w 1965 roku, a jego doczesne szczątki spoczywają na cmentarzu Rakowickim (kwatera AB-zach-3).

Dorobek naukowy

Jerzy Fierich jest uznawany za pioniera krakowskiej szkoły statystyków i ekonometryków. Jego wkład w rozwój nauk ekonomicznych i statystycznych jest niezaprzeczalny, gdyż pozostawił po sobie bogatą spuściznę, składającą się z ponad 60 publikacji.

Wśród nich znajdują się 10 podręczników, które obejmują różnorodne obszary, takie jak ekonomia, metodologia nauk, ekonomeetria oraz statystyka matematyczna. Do jego osiągnięć należy również pierwsze zastosowanie metod takich jak metoda taksonomiczna oraz metoda programowania matematycznego do wyznaczania rejonów produkcji w sektorze rolniczym.

Na prośbę Stanisława Kota, Fierich napisał również hasło dotyczące rolnictwa, które znalazło się w Encyklopedii staropolskiej Brücknera, wydawanej w latach 1937–1939.

Członkostwo

Jerzy Fierich jest aktywnym uczestnikiem wielu znaczących instytucji naukowych, co świadczy o jego zaangażowaniu w dziedzinę badań i filozofii. Z dumą pełni funkcje w następujących organizacjach:

  • Polska Akademia Umiejętności:
    • Członek Komisji Socjologicznej,
    • Członek Komisji Historii Oświaty i Szkolnictwa,
    • Członek Komisji Filozoficznej.
  • Polska Akademia Nauk:
    • Kierownik Zespołu Historii Nauk Rolniczych w Zakładzie Historii Nauki i Techniki,
    • Członek Komisji Rolnictwa,
    • Członek Komisji Nauk Ekonomicznych, przewodniczący,
    • Członek Komisji Koordynacji Badań nad Dziejami Wsi.
  • Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe – The Econometric Society.

Przypisy

  1. Nota biograficzna w „Dzieje studiów rolniczo-lasowych w ośrodku lwowsko-dublańskich w opracowaniu Tadeusza Wośkowskiego”. Warszawa: Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, 2011, s. 34. ISBN 978-83-932996-0-7. delta.cbr.edu.pl. [dostęp 07.04.2016 r.]
  2. „Statystycy polscy – Jerzy Fierich” portal Edusat. edustat.com.pl. [dostęp 24.04.2016 r.]
  3. Jerzy Fierich, Sejm Wielki [dostęp 24.04.2016 r.]
  4. a b c d Jerzy Fierich (1900–1965), [w:] Słownik biograficzny statystyków polskich (pod redakcją Stanisława Kwiatkowskiego), Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne, Warszawa 1998, ISBN 83-908077-1-8, s. 88–91.
  5. M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 15.01.1955 r. Nr 0/165 - na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego.
  6. Brückner t. II 1990, s. 1044.

Oceń: Jerzy Fierich

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:9