Ryszard Jan Postawka, urodzony 26 grudnia 1953 roku w Krakowie, jest osobą wybitną, która w znaczący sposób wpłynęła na rozwój szkolnictwa oraz działalność opozycyjną w Polsce.
Jako polski nauczyciel, działał aktywnie w czasie PRL-u, stając się istotnym członkiem ruchów opozycyjnych.
Edukacja i praca
Ryszard Postawka ukończył studia na Politechnice Krakowskiej, zdobywając tytuł magistra inżyniera mechanika. Jego kariera edukacyjna nie zakończyła się jednak na tym etapie. W latach 80. i 90. podjął dalsze kształcenie podyplomowe, w tym ukończenie studium pedagogicznego w 1989 roku. Następnie, w 1993 roku, uzyskał kwalifikacje do nauczania informatyki, co rozszerzyło jego możliwości zawodowe. W 1999 roku zdobył I stopień specjalizacji zawodowej, a dwa lata później osiągnął status nauczyciela dyplomowanego, uzyskując jednocześnie prawa egzaminatora w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Ostatecznie w 2002 roku zakończył studia podyplomowe z zakresu przedsiębiorczości.
Po ukończeniu studiów w Krakowie rozpoczął pracę w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu. Niestety, został zwolniony w wyniku internowania. Następnie podjął pracę w Zakładzie Budownictwa Komunalnego w Nowym Targu, skąd również niebawem musiał odejść. Po kilku latach poszukiwań zatrudnienia, w 1988 roku zajął stanowisko nauczyciela techniki w szkole podstawowej w Szczawnicy. Rok później przeniósł się do liceum ogólnokształcącego w Krościenku.
W 1991 roku objął funkcję dyrektora liceum ogólnokształcącego w Krościenku, gdzie pozostawał przez siedem lat. W tym czasie szkoła przeszła znaczną rozbudowę. Powstało nowe piętro, a dzięki dofinansowaniom pozabudżetowym utworzono laboratorium językowe na 20 stanowisk. Wprowadzono również jedną z pierwszych w regionie pracowni komputerowej wyposażonej w 9 komputerów Macintosh. Co więcej, nawiązano współpracę ze szkołą we Francji, co zaowocowało dziesięcioletnią wymianą uczniów. W 2011 roku Ryszard Postawka przeszedł na emeryturę, kończąc tym samym swoją aktywną karierę edukacyjną.
Działalność opozycyjna w PRL
Ryszard Postawka był istotną postacią w strukturach opozycyjnych w Polsce w okresie PRL. Jako działacz NSZZ „Solidarność” w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” w Nowym Targu, odgrywał kluczową rolę w prezydium Komisji Zakładowej oraz pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Samorządu Pracowniczego.
Jego zaangażowanie w działalność opozycyjną nie kończyło się na lokalnych strukturach. Ryszard brał udział w pracach Małopolskiego Komitetu Zakładowego „Solidarność” (MKZ) w Krakowie. Utrzymywał bliskie relacje z działaczami Komitetu Obrony Robotników, z którymi związał się jeszcze w czasach studenckich. Był zaangażowany w kolportaż niezależnych wydawnictw, co świadczyło o jego determinacji w walce o wolność słowa i pluralizm informacyjny.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, Ryszard Postawka został internowany. Jego losy związane były z obozami w Załężu, Uhercach oraz Nowym Łupkowie, gdzie przebywał do 25 listopada 1982 roku. Mimo trudnych warunków, po zakończeniu internowania, zaangażował się w działalność podziemną. Organizował pomoc dla innych internowanych oraz prześladowanych, co miało swoje korzenie w inicjatywach jego żony, Małgorzaty, która organizowała wsparcie w czasie jego nieobecności.
Wraz z żoną, prowadzili oni w swoim domu bezpłatne wakacje dla prześladowanych opozycjonistów, co pokazuje ich empatię oraz chęć niesienia pomocy w trudnych czasach walki z reżimem.
Praca społeczna w III Rzeczypospolitej
W 1989 roku Ryszard Postawka dołączył do Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w województwie nowosądeckim, co stanowiło kluczowy moment w jego działalności społecznej.
W kolejnym roku, czyli w 1990, został członkiem redakcji lokalnej gazety „Most”, która była organem tegoż Komitetu w gminie Krościenko. Jego zaangażowanie w działalność społeczną można dostrzec w jego roli jako Przewodniczącego Rady Gminy Krościenko nad Dunajcem w latach 1994–1998.
W późniejszych latach, w okresie od 1998 do 2002 roku, sprawował funkcję radnego powiatu nowotarskiego, kontynuując tym samym swoją misję służby publicznej. Jego wkład w rozwój lokalnej społeczności był również widoczny w jego działalności w Radzie Sołeckiej Krościenko-Centrum.
Odznaczenia
Ryszard Postawka odznaczony został wieloma prestiżowymi nagrodami, które podkreślają jego zasługi oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej oraz kraju.
- Krzyż Wolności i Solidarności – przyznany w oparciu o Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 2015 roku, jako uznanie za wkład w działalność na rzecz niepodległości oraz suwerenności Polski, a także zań przestrzeganie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
- Złoty Medal za Długoletnią Służbę,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Nagroda Kuratora Oświaty,
- Nagroda Starosty Nowotarskiego.
Życie prywatne
Ryszard Postawka jest synem Maksymiliana, który żył w latach 1911–1996, oraz Janiny Orlińskiej, również znanej z historii rodzinnej, która zmarła w 1990 roku. Jego życie osobiste zaczęło się kształtować 17 lipca 1976 roku, kiedy to w Grywałdzie zawarł związek małżeński z Małgorzatą Wiktorią Stępczyńską, urodzoną w 1955 roku.
Para ma dwoje dzieci, które znane są szerszej publiczności. Są to Dominika, która przyszła na świat w 1977 roku i jest znana pod nazwiskiem Cięciel, oraz Jakub Ryszard, urodzony w 1985 roku.
Obecnie Ryszard mieszka przy ulicy Pienińskiej w Krościenku nad Dunajcem, gdzie prowadzi życie rodzinne i realizuje swoje pasje.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Mieczysław Drobner | Zbigniew Bocheński (biolog) | Jadwiga Wilkoń-Michalska | Janusz Wojtusiak | Wojciech Bartel | Halina Zaczek | Zygmunt Wyrobek | Franciszek Wojakowski | Irena Roterman-Konieczna | Karl Moriz Diesing | Janusz Bogdanowski | Maciej Pietrzyk (koszykarz) | Jerzy Fierich | Władysław Bielański | Monika Hamanowa | Joanna Hobot-Marcinek | Marek Walczak | Paweł Próchniak | Paweł Czartoryski | Marian PleziaOceń: Ryszard Postawka