Kamienica Pod św. Janem Kapistranem w Krakowie


Kamienica Pod św. Janem Kapistranem, znana również jako Książęca bądź Podparta, jest zabytkowym obiektem zlokalizowanym w sercu Krakowa. Mieści się ona w dzielnicy I, przy Rynku Głównym 26, na skrzyżowaniu z ulicą Wiślną 2, na Starym Mieście.

W przyziemiu tego niezwykłego budynku można odnaleźć najstarsze detale gotyckie, które przetrwały wieki i świadczą o bogatej historii obiektu. Kamienica była nazywana Książęcą, ponieważ w XIV wieku stała się własnością książąt mazowieckich. Z kolei miano Podparta nadano jej od charakterystycznej narożnej przypory.

Nazwa Pod św. Janem Kapistranem wiąże się z tym, że właśnie w tym miejscu przebywał Jan Kapistran podczas swojego pobytu w Krakowie w latach 1453-1454. Niezwykłym elementem jest posąg świętego z II połowy XVIII wieku, umieszczony na wysokości pierwszego piętra budynku, widoczny z rogu kamienicy.

W 1494 roku kamienica stanowiła miejsce dla posłów tureckich, którzy udawali się do króla Jana I Olbrachta. W owym czasie w tym narożniku Rynku gromadziło się kilkadziesiąt koni oraz 16 wielbłądów. Warto również wspomnieć o legendarnym mieszkańcu kamienicy, czarnoksiężniku mistrzu Twardowskim, który rzekomo mieszkał tu w XVI wieku.

Obecnie w zabytkowym budynku znajdują się biura, mieszkania, a także restauracja oraz Hotel Imperial. Kamienica Pod św. Janem Kapistranem zyskała status zabytku, zostając wpisana do rejestru zabytków 21 października 1932 roku. Dodatkowo widnieje w gminnej ewidencji zabytków, podkreślając tym samym swoje znaczenie w urbanistycznym i kulturowym krajobrazie Krakowa.

Przypisy

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 05.10.2024 r.]
  2. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 05.10.2024 r.]

Oceń: Kamienica Pod św. Janem Kapistranem w Krakowie

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:7