UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kraków - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Kopernika)


Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, znany obecnie bardziej jako kościół św. Łazarza, jest cennym zabytkiem architektury rzymskokatolickiej, który pełni funkcję szpitalną w Krakowie. Mieści się w dzielnicy II Grzegórzki, przy ulicy Mikołaja Kopernika 19, w rejonie nazywanym Wesołą.

Jego historia sięga daleko w przeszłość, a sama architektura oraz otoczenie kościoła przyciągają wielu turystów oraz miłośników historii. Przestrzeń ta, bogata w tradycje, stanowi istotny element kulturowy Krakowa.

Historia

W 1634 roku, biskup sufragan krakowski Tomasz Oborski poświęcił kamień węgielny, rozpoczynając budowę kościoła, który miał służyć zakonowi karmelitów bosych. Jednakże postęp budowlany był długotrwały, a prace zostały wstrzymane z powodu wojny ze Szwecją. Kościół ostatecznie ukończono w 1683 roku, a jego uroczystej konsekracji dokonał biskup sufragan krakowski Mikołaj Oborski.

Niestety, kościół został zniszczony w czasie konfederacji barskiej w 1772 roku, lecz karmelici odbudowali go w latach 1780–1782. W 1787 roku zakon opuścił zabudowania klasztorne oraz kościół, przekazując je siostrom szarytkom. W tym okresie kościół zyskał nowe wezwanie św. Łazarza, związane z patronem szpitala prowadzonego przez siostry szarytki.

Od 1863 roku nad kościołem sprawują opiekę księża misjonarze, a w dawnym klasztorze zorganizowano administrację szpitala uniwersyteckiego.

W 2019 roku szpital uniwersycki postanowił sprzedać część swoich nieruchomości miastu Kraków. W wyniku decyzji rady miasta, własność gruntów i budynków, w tym kościoła Niepokalanego Poczęcia, została przekazana aportem do miejskiej spółki Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

W kościele odbywają się msze święte w klasycznym rycie rzymskim. Duszpasterstwo wiernych z tradycji łacińskiej prowadzone jest przez księży Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra.

Wygląd i wnętrze

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie jest niezwykle efektowną budowlą barokową, której konstrukcja nawiązuje do urzekającej fasady rzymskiego kościoła karmelitańskiego Santa Maria della Scala.

Na uwagę zasługuje znajdujący się na szczycie fasady trójkątny element, ozdobiony rzeźbą Najświętszej Maryi Panny, a także figurami świętej Teresy z Ávili oraz świętego Jana od Krzyża, które umiejscowione są w narożnikach. Po stronie prezbiterium budowlę uzupełniają dwie wieże, których konstrukcję zakończono w 1680 roku. Hełmy wież, zaprojektowane przez Karola Zaremby, zrealizowane zostały w 1885 roku.

Świątynia jest jednonawowa, a jej wnętrze charakteryzuje się kaplicami bocznymi, które otwierają się do nawy głównej za pomocą wysokich arkad. Znajdujący się w niej ołtarz główny, uwzględniający dwuplanową, perspektywiczną formę, jest poświęcony Niepokalanemu Poczęciu Maryi. Ołtarze, portale oraz balustrady przedstawiają barokowy styl, a ich wykonanie miało miejsce w latach 1685-1688 z użyciem czarnego marmuru dębnickiego.

Warto podkreślić, że ten zestaw dzieł, stworzonych z marmuru dębnickiego, stanowi najbogatszy zbiór tego materiału w Krakowie. Co więcej, jednolite wyposażenie wnętrza to również element, który czyni ten kościół wyjątkowym w skali miasta.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 01.08.2021 r.]
  2. Aport Wesołej dla Agencji Rozwoju Miasta Krakowa - Magiczny Kraków [online], www.krakow.pl [dostęp 15.03.2023 r.]
  3. Wyborcza.pl [online], krakow.wyborcza.pl [dostęp 15.03.2023 r.]
  4. Kraków kupił działki razem z kościołem. "Kto zapłaci za prąd" dopytuje radny. o2.pl, 09.11.2022 r. [dostęp 11.05.2023 r.]
  5. BartoszB. K BartoszB., Kraków – Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP na ul. Kopernika | Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra [online] [dostęp 15.03.2023 r.]

Oceń: Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Kopernika)

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:20