Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie


Kościół Matki Bożej Dobrej Rady to zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny, który ma swoje miejsce w malowniczym Krakowie. Obiekt ten jest usytuowany w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, a konkretnie przy ulicy Prostej 35, w obrębie współczesnego Prokocimia.

Warto zwrócić uwagę na architekturę oraz historię tego miejsca, które od wielu lat przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kościół nie tylko pełni funkcję sakralną, ale również jest istotnym elementem lokalnego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Historia

W 1909 roku Anna Jerzmanowska, która była wdową po Erazmie Jerzmanowskim, podjęła decyzję o sprzedaży majątku znajdującego się w Prokocimiu, który niegdyś był podkrakowską wsią, zakonowi augustianów. Dwa lata później, w 1911 roku, przy zgodzie biskupa krakowskiego Jana Duklana Puzyny, augustianie otworzyli i poświęcili kaplicę w tymże miejscu. 1 stycznia 1917 roku na terenie Prokocimia erygowano nową parafię, wydzieloną z parafii znajdującej się w Bieżanowie. Opiekę duszpasterską sprawowali augustianie, a wszelkie nabożeństwa miały miejsce w kaplicy Najświętszej Marii Panny, dzisiejszym kościele św. Mikołaja z Tolentino. Człowiekiem, który piastował stanowisko pierwszego proboszcza, był Wilhelm Gaczek.

Budowa obecnego kościoła parafialnego rozpoczęła się w 1932 roku, według projektu autorstwa Zygmunta Gawlika. Kamień węgielny nowej świątyni został poświęcony przez arcybiskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehę 6 maja 1934 roku. Niestety, prace budowlane zostały wstrzymane w 1938 roku, a do tego czasu powstało jedynie prezbiterium z zakrystią oraz kaplica.

W 1948 roku wznowiono prace budowlane, tym razem z zastosowaniem nowego projektu autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1950 roku nad parafią zaczęli czuwać księża diecezjalni. Po zakończeniu głównych prac budowlanych w 1957 roku, 24 listopada tegoż roku, arcybiskup Eugeniusz Baziak poświęcił kościół. Mimo to, wykończenie i dekoracja budynku trwały jeszcze przez pewien czas, a ołtarz główny został poświęcony w 1964 roku.

W okresie 1969-1971 trwały prace nad budową niewielkiej plebanii, która powstała przy alei Adolfa Dygasińskiego 44. Prace nad pierwszą częścią plebanii zakończono w 1998 roku, a dwa lata później, w 2006 roku, zakończono prace nad drugą częścią plebanii przy alei Adolfa Dygasińskiego 44a. W 2017 roku zakończono budowę wieży kościelnej.

Budynek

Budowa Kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie rozpoczęła się na podstawie projektu Zygmunta Gawlika oraz Izydora Stella-Sawickiego. W 1948 roku prace zostały wznowione, tym razem według zmienionego planu stworzonego przez Adolfa Szyszko-Bohusza.

Obiekt ma formę trójnawowego, orientowanego, halowego budynku, który łączy w sobie cechy stylu modernistycznego. Ciekawym elementem architektonicznym jest trójlistnie zamknięte prezbiterium, które przykryte jest lekką ażurową konstrukcją. Fasada kościoła wzbogacona jest o arkadowy portyk, nad którym umieszczono okrągły witraż przedstawiający Matkę Bożą Dobrej Rady; całość wieńczy trójkątny szczyt. Z boku, od strony południowej, wznosi się wieża, dodająca budowli charakterystycznego wyglądu.

Wnętrze świątyni zaprojektowane zostało przez Wiktora Zina, który zrealizował m.in. ołtarz główny oraz witraże w prezbiterium oraz w okrągłych oknach bocznych naw. Kształt witraża na fasadzie również jest dziełem wspomnianego architekta. Warto zaznaczyć, że także Zdzisław Pabisiak miał wkład w projektowanie wnętrza.

W nawach bocznych umieszczono stacje drogi krzyżowej oraz płaskorzeźby, które wykonał artysta Karol Muszkiet. Dodatkowo, okna kościoła zdobią witraże, które nadają wnętrzu niezwykłego klimatu.

Przypisy

  1. Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 27.10.2023 r.]
  2. Homilia ks. kardynała Stanisława Dziwisza wygłoszona podczas uroczystości poświęcenia wieży 26.11.2016 r.. [w:] Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu [on-line]. [dostęp 25.04.2019 r.]
  3. a b c Historia parafii. [w:] Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu [on-line]. [dostęp 25.04.2019 r.]
  4. a b c Kościół Matki Bożej Dobrej Rady. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 456. ISBN 83-01-13325-2.

Oceń: Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:21