Kościół Matki Bożej Dobrej Rady to zabytkowy rzymskokatolicki kościół parafialny, który ma swoje miejsce w malowniczym Krakowie. Obiekt ten jest usytuowany w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, a konkretnie przy ulicy Prostej 35, w obrębie współczesnego Prokocimia.
Warto zwrócić uwagę na architekturę oraz historię tego miejsca, które od wielu lat przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Kościół nie tylko pełni funkcję sakralną, ale również jest istotnym elementem lokalnego dziedzictwa kulturowego, które zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Historia
W 1909 roku Anna Jerzmanowska, która była wdową po Erazmie Jerzmanowskim, podjęła decyzję o sprzedaży majątku znajdującego się w Prokocimiu, który niegdyś był podkrakowską wsią, zakonowi augustianów. Dwa lata później, w 1911 roku, przy zgodzie biskupa krakowskiego Jana Duklana Puzyny, augustianie otworzyli i poświęcili kaplicę w tymże miejscu. 1 stycznia 1917 roku na terenie Prokocimia erygowano nową parafię, wydzieloną z parafii znajdującej się w Bieżanowie. Opiekę duszpasterską sprawowali augustianie, a wszelkie nabożeństwa miały miejsce w kaplicy Najświętszej Marii Panny, dzisiejszym kościele św. Mikołaja z Tolentino. Człowiekiem, który piastował stanowisko pierwszego proboszcza, był Wilhelm Gaczek.
Budowa obecnego kościoła parafialnego rozpoczęła się w 1932 roku, według projektu autorstwa Zygmunta Gawlika. Kamień węgielny nowej świątyni został poświęcony przez arcybiskupa krakowskiego Adama Stefana Sapiehę 6 maja 1934 roku. Niestety, prace budowlane zostały wstrzymane w 1938 roku, a do tego czasu powstało jedynie prezbiterium z zakrystią oraz kaplica.
W 1948 roku wznowiono prace budowlane, tym razem z zastosowaniem nowego projektu autorstwa Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1950 roku nad parafią zaczęli czuwać księża diecezjalni. Po zakończeniu głównych prac budowlanych w 1957 roku, 24 listopada tegoż roku, arcybiskup Eugeniusz Baziak poświęcił kościół. Mimo to, wykończenie i dekoracja budynku trwały jeszcze przez pewien czas, a ołtarz główny został poświęcony w 1964 roku.
W okresie 1969-1971 trwały prace nad budową niewielkiej plebanii, która powstała przy alei Adolfa Dygasińskiego 44. Prace nad pierwszą częścią plebanii zakończono w 1998 roku, a dwa lata później, w 2006 roku, zakończono prace nad drugą częścią plebanii przy alei Adolfa Dygasińskiego 44a. W 2017 roku zakończono budowę wieży kościelnej.
Budynek
Budowa Kościoła Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie rozpoczęła się na podstawie projektu Zygmunta Gawlika oraz Izydora Stella-Sawickiego. W 1948 roku prace zostały wznowione, tym razem według zmienionego planu stworzonego przez Adolfa Szyszko-Bohusza.
Obiekt ma formę trójnawowego, orientowanego, halowego budynku, który łączy w sobie cechy stylu modernistycznego. Ciekawym elementem architektonicznym jest trójlistnie zamknięte prezbiterium, które przykryte jest lekką ażurową konstrukcją. Fasada kościoła wzbogacona jest o arkadowy portyk, nad którym umieszczono okrągły witraż przedstawiający Matkę Bożą Dobrej Rady; całość wieńczy trójkątny szczyt. Z boku, od strony południowej, wznosi się wieża, dodająca budowli charakterystycznego wyglądu.
Wnętrze świątyni zaprojektowane zostało przez Wiktora Zina, który zrealizował m.in. ołtarz główny oraz witraże w prezbiterium oraz w okrągłych oknach bocznych naw. Kształt witraża na fasadzie również jest dziełem wspomnianego architekta. Warto zaznaczyć, że także Zdzisław Pabisiak miał wkład w projektowanie wnętrza.
W nawach bocznych umieszczono stacje drogi krzyżowej oraz płaskorzeźby, które wykonał artysta Karol Muszkiet. Dodatkowo, okna kościoła zdobią witraże, które nadają wnętrzu niezwykłego klimatu.
Przypisy
- Gminna ewidencja zabytków Krakowa. Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Krakowa. [dostęp 27.10.2023 r.]
- Homilia ks. kardynała Stanisława Dziwisza wygłoszona podczas uroczystości poświęcenia wieży 26.11.2016 r.. [w:] Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu [on-line]. [dostęp 25.04.2019 r.]
- a b c Historia parafii. [w:] Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Dobrej Rady w Prokocimiu [on-line]. [dostęp 25.04.2019 r.]
- a b c Kościół Matki Bożej Dobrej Rady. W: Encyklopedia Krakowa. Warszawa – Kraków: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 456. ISBN 83-01-13325-2.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie (ul. Kobierzyńska) | Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (stary) | Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie | Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła w Krakowie | Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela w Krakowie | Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie (ul. Kopernika) | Kościół Bożego Miłosierdzia w Krakowie (Nowy Świat) | Kościół św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża w Krakowie | Kościół Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie | Kościół św. Bartłomieja w Krakowie (os. Podwawelskie) | Kościół św. Antoniego Padewskiego w Krakowie | Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Krakowie | Kościół św. Jana Pawła II w Krakowie | Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Krakowie (ul. Korzeniaka) | Kościół św. Andrzeja w Krakowie | Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie | Bazylika św. Franciszka z Asyżu w Krakowie | Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie | Ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego (bazylika archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie) | Kościół Pana Jezusa Dobrego Pasterza w KrakowieOceń: Kościół Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie