Mural Silva Rerum to imponujący mural, który przedstawia bogatą historię Krakowa, od czasów najdawniejszych aż po współczesność. Powstał z okazji 750-lecia lokacji tego pięknego miasta. Został namalowany na murze oporowym Wzgórza Lasoty, usytuowanym przy alei Powstańców Śląskich, w niedalekiej odległości od stacji kolejowej Kraków Krzemionki.
W maju 2007 roku był to prawdopodobnie największy mural historyczny na świecie, osiągający imponujące wymiary 5 metrów wysokości i 90 metrów długości. Ideę muralu zgłoszono w ramach konkursu na imprezy jubileuszowe, organizowanym przez agencję Zooteka.
Projekt graficzny muralu został stworzony przez Jerzego Rojkowskiego, który w tamtym czasie był studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W realizacji tego zamysłu udział brali również Artur L. Zakrzewski oraz Tomasz Kubik z agencji Zooteka, a także kilku krakowskich historyków. Przedstawiony projekt otrzymał akceptację od Rady Programowej Obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa oraz został zaopiniowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Ostateczna realizacja muralu miała miejsce na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, a jego powstanie było efektem zwycięstwa w konkursie jubileszowym. Mural ten nie tylko upamiętnia ważne wydarzenia historyczne, ale również podkreśla dumę mieszkańców Krakowa z ich dziedzictwa kulturowego.
Powstanie muralu
Mural, który prezentuje się na ścianie muru oporowego przy al. Powstańców Śląskich, powstał z myślą o jego funkcjonalnym zagospodarowaniu. Prace nad tym unikalnym dziełem rozpoczęły się 7 maja 2007 roku, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce na Kopcu Krakusa 8 czerwca 2007 roku. Wydarzenie to zbiegło się z kulminacyjnymi uroczystościami jubileuszowymi, co dodało mu wyjątkowego znaczenia.
Farbę na muralu położyli uznawani za czołowych artystów w tej dziedzinie: Dean, Malik, Turbos, Mehes, Forin, Impas2000, Cybe, Szejn, Nawer, Cejn, Mck, Maze oraz Noude, Merazster. Taki skład artystów gwarantował, że powstałe dzieło będzie pełne innowacyjności i wyrazistości.
Warto podkreślić, że nazwa muralu „Silva Rerum” nie jest przypadkowym wyborem. Odnosi się do dawnej tradycji, w której w Polsce przechowywano wiedzę w szczególnych skrzyniach, nazywanych „silva rerum”. Zawierały one dokumenty i archiwalia, które stanowiły cenny zbiór informacji. W zamyśle twórców, graffiti ma funkcjonować jako kapsuła czasu, oddająca ponad 1000-letnią historię Krakowa w sposób, który ma inspirować przyszłe pokolenia.
Pozostałe obiekty w kategorii "Rzeźby":
Dzwon Zygmunt | Smok Wawelski (rzeźba) | Bóg Ojciec (witraż Stanisława Wyspiańskiego) | Nagrobek Kazimierza IV Jagiellończyka | Apollo (witraż Stanisława Wyspiańskiego) | Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia w Krakowie | Światowid pod Wawelem w Krakowie | Rzeźba Puryfikacja w Krakowie | Czarny Krucyfiks królowej Jadwigi | Ołtarz główny bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie | Idol ze ZbruczaOceń: Mural Silva Rerum