Ulica Stradomska w Krakowie


Ulica Stradomska, znana również jako Stradom, stanowi istotny element miejskiego krajobrazu Krakowa. Usytuowana w dzielnicy I Stare Miasto, ulica ta wyznacza główną oś dawnego przedmieścia, które nosi tę samą nazwę. Ulica Stradomska jest kontynuacją ulicy Grodzkiej, łącząc historyczne miejsca i pełniąc ważną funkcję komunikacyjną w mieście.

Historia tej ulicy sięga XIV wieku, kiedy to była istotnym szlakiem, prowadzącym od Bramy Grodzkiej do Mostu Królewskiego, który łączył brzeg Wisły z Kazimierzem. W obecnym kształcie, ulica Stradomska przybrała formę, którą znamy dzisiaj, po przekształceniach związanych z zasypywaniem koryta Starej Wisły.

Pierwotnie, ulica była określana mianem Kazimierskiej, jednak od początków XX wieku funkcjonuje jej obecna nazwa, która na stałe wpisała się w krajobraz tego historycznego miasta.

Zabudowa

W XVII stuleciu, przy ulicy Stradomskiej, pod numerem 4, powstał kościół Nawrócenia św. Pawła. W tym samym budynku znajduje się również Muzeum Historyczno-Misyjne Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Na tyłach kościoła, w obszarze wyznaczonym przez ulice Stradomską oraz ul. św. Gertrudy, św. Sebastiana oraz J. Dietla, znajduje się malowniczy Ogród Księży Misjonarzy.

Pod adresem 11 zlokalizowana jest kamienica Jakubowskich, będąca niegdyś siedzibą hotelu „Pod Złotym Wołem”, a później „Londyńskiego”. To właśnie tutaj, w 1849 roku, otwarto jeden z pierwszych ogródków piwnych w Krakowie. Na tyłach budynku, pod numerami 12–14, możemy zobaczyć pozostałości zdesakralizowanego kościoła św. Jadwigi.

W budynku oznaczonym numerem 13 mieściła się kamienica Bekierskich, w której w XIX wieku funkcjonował hotel „Pod Białą Różą”. To w tym obiekcie, trzykrotnie podczas wizyt w Krakowie, zatrzymał się znany pisarz Honoriusz Balzak, w latach 1847, 1848 oraz 1850.

Natomiast pod numerem 17, na rogu z ulicą Koletek, znajduje się kamienica Maurycego Barucha, w której mieścił się Urząd Celny.

U zbiegu ulic Stradomskiej (numer 27) oraz J. Dietla (numer 42) stoi kamienica Ohrensteina, zaprojektowana przez prof. Jana Zawiejskiego. Wybudowany w okresie od 1911 do 1913 roku pięciokondygnacyjny gmach, pierwotnie zwieńczony kopułą z iglicą, był własnością Mojżesza Löbela Ohrensteina, znanego handlarza win, oraz jego żony Róży (z domu Wald).

Przypisy

  1. Krzysztof Jakubowski, Spacerownik Krakowski, s. 147.
  2. JerzyJ. Kossowski JerzyJ., LeszekL. Ludwikowski LeszekL., Ulicami Krakowa, Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1968, s. 55.

Oceń: Ulica Stradomska w Krakowie

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:9